Trwa ładowanie...

Woda mineralna dla dziecka

Avatar placeholder
10.02.2016 15:04
Woda mineralna dla dziecka
Woda mineralna dla dziecka

Pozwalamy na to, aby nasze dzieci zajadały się słodyczami, chipsami i piły owocowe soki. Powinniśmy dbać o to, aby w diecie naszych pociech nie zabrakło witamin i wielu cennych składników odżywczych. Zdrowie dziecka wspiera także woda mineralna.

spis treści

1. Dziecięce zapotrzebowanie na wodę

Zdrowie dziecka wymaga od nas szczególnej troski. Powinniśmy zadbać o to, aby w szkolnym plecaku naszego dziecka poza niezbędnymi podręcznikami i zeszytami znalazły się butelka naturalnej wody i pożywne drugie śniadanie, bogate w witaminy. Dla dzieci w różnym wieku potrzebna jest różna ilość wody. Dieta niemowląt także wymaga wody. Jak wygląda zapotrzebowanie na wodę u dzieci każdego dnia?

  • niemowlęta do pół roku – 700ml wody,
  • niemowlęta od pół roku – 800ml wody,
  • od 1 do 3 lat – 1300ml wody,
  • od 4 do 6 lat – 1700ml wody,
  • od 7 do 9 lat – 1900ml wody,
  • chłopcy w wieku od 10 do 12 lat – 2400ml wody,
  • dziewczynki w wieku od 10 do 12 lat – 2100ml wody,
  • chłopcy w wieku 13 do 15 lat – 3000ml wody,
  • dziewczynki w wieki od 13 do 15 lat – 2200ml wody,
  • chłopcy w wieku od 16 do 18 lat – 3300ml wody,
  • dziewczynki w wieku od 16 do 18 lat - 2300ml wody.

2. Utrata wody u dzieci

Dzieci, jak dorośli, najwięcej wody tracą w czasie chorób, gdy cierpią na biegunkę, wymioty, gorączkę. Jednak woda każdego dnia jest wydalana z organizmu. Ma to związek z poceniem, oddychaniem i przemianą materii. Pamiętajmy o tym, że nasze dziecko powinno pić wodę przez cały dzień, a nie tylko wtedy, gdy czuje silne pragnienie. Dlatego należy pakować mu butelkę wody do szkoły i tłumaczyć, że powinno pić ją na przerwach międzylekcyjnych, a szczególnie po zajęciach wychowania fizycznego.

Zobacz film: "Sól w diecie - ile można spożywać?"

3. Wzór rodziców

Nic tak nie wpłynie dziecko, jak wzór rodziców. Wodę należy zabierać ze sobą na spacery i zabawy w piaskownicy. Dziecko powinno widzieć, że my także zabieramy do pracy butelkę wody i wodę często pijemy w domu. Nasze pociechy muszą mieć łatwy dostęp do wody. Trzeba na nią przeznaczyć jedno miejsce w kuchni.

4. Rodzaje wód

Dieta dla niemowląt powinna uwzględniać wodę niskozmineralizowaną (zawartość składników mineralnych niższa niż 500mg/l). Dzieci w wieku od 2 do 10 lat mogą pić wodę, której składniki mineralne znajdują się w granicach od 500 do 1500mg/l. Trzeba unikać dużego nasycenia dwutlenkiem węgla.

  • Naturalne wody mineralne – mają stabilny i zróżnicowany skład mineralny. Picie tych wód korzystnie wpływa na procesy fizjologiczne, które przebiegają w naszym organizmie. Ze wszystkich wód w opakowaniach w naszych sklepach te stanowią 44%.
  • Naturalne wody źródlane – zawartość składników mineralnych jest w nich niska. Wody te stanowią 54% wszystkich sprzedawanych wód w naszych sklepach.
  • Woda stołowa – inaczej jest nazywana wodą mineralizowaną. Otrzymuje się ją z mieszaniny wód o różnej mineralizacji. Do tych wód należą wody wzbogacone o sód, magnez, wapń, chlorki, siarczany i wodorowęglany. Niestety w naszych sklepach można kupić tyko 2 % tych wód. Przy wyborze należy kierować się nie smakiem, ale proporcjami odpowiednich pierwiastków. Powinniśmy wybierać te, których brakuje naszemu organizmowi.

Zdrowie dziecka wymaga wartościowej diety wzbogaconej odpowiednią ilością wody, dostosowaną do wieku dziecka.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze