Trwa ładowanie...

Wojna napędzi kolejną falę? WHO ostrzega przed zagrożeniem

WHO ostrzega: Warunki są idealne do pojawienia się bardziej zakaźnych, bardziej niebezpiecznych wariantów
WHO ostrzega: Warunki są idealne do pojawienia się bardziej zakaźnych, bardziej niebezpiecznych wariantów (Getty Images)

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że wojna w Ukrainie może wpłynąć również na dalsze losy pandemii. Kiedy na domy spadają bomby, nikt nie myśli o wirusie, tymczasem SARS-CoV-2 nadal rozdaje karty. W wielu krajach znów widać wzrosty liczby zakażonych, a tłumy wycieńczonych uchodźców gromadzące się w dużych skupiskach, to wymarzone warunki dla rozprzestrzeniania się patogenów.

spis treści

1. Mniej zakażeń i zgonów z powodu COVID-19 w Polsce

Liczba chorujących na COVID w Polsce powoli spada. Z wyliczeń analityka Łukasza Pietrzaka wynika, że tygodniowa liczba potwierdzonych przypadków zakażeń spadła o 5,3 proc. w porównaniu do poprzedniego tygodnia, a liczba zgonów o 26,8 proc.

Od 1 marca zniesiono większość obowiązujących w Polsce ograniczeń związanych z pandemią. Z najnowszych deklaracji ministra zdrowia wynika, że już w kwietniu może być zniesiony również obowiązek noszenia maseczek w zamkniętych przestrzeniach. Trwa też dyskusja nad skróceniem, a nawet zupełnym zniesieniem kwarantanny i izolacji. Jednak specjaliści wskazują, że sytuacja może szybko ulec zmianie, bo w wielu europejskich krajach zaczęły się kolejne wzrosty potwierdzonych przypadków COVID-19.

2. WHO ostrzega przed kolejną falą pandemii

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega wszystkie państwa, by nie zapominały o koronawirusie - pandemia wciąż trwa. Eksperci nie mają wątpliwości, że Ukraińcy w najbliższych tygodniach będą nękani również przez koronawirusa.

- Niestety ten wirus będzie wykorzystywał okazję do dalszego rozprzestrzeniania się - alarmowała Maria Van Kerkhove, kierownik techniczny WHO ds. COVID-19, podczas konferencji prasowej.

Liczba zakażeń w regionie spadła w porównaniu z danymi z poprzedniego tygodnia, ale przedstawiciele WHO ostrzegają, że wojna spowoduje kolejne wzrosty zachorowań, a wirus będzie się rozprzestrzeniał wraz z uciekającą ludnością. Z raportu opublikowanego przez WHO wynika, że między trzecim a dziewiątym marca w Ukrainie i sąsiednich krajach odnotowano ponad 791 tys. zakażeń koronawirusem i 8012 zgonów.

Z danych Our World in Data wynika, że w Ukrainie szczepienia przeciwko COVID-19 przyjęło ponad 35 proc. mieszkańców, a w sąsiedniej Mołdawii ok. 29 proc.
Z danych Our World in Data wynika, że w Ukrainie szczepienia przeciwko COVID-19 przyjęło ponad 35 proc. mieszkańców, a w sąsiedniej Mołdawii ok. 29 proc. (ourworldindata.org)

- Biorąc pod uwagę, że tylko 35 proc. populacji ukraińskiej przyjęło szczepienia, należy przyjąć, że zdecydowana większość przybywających do nas uchodźców nie jest zaszczepiona. Zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę, że w Ukrainie został personel medyczny i wojskowy, a to z kolei grupy w zdecydowanej większości zaszczepione. A zatem jest to sytuacja, w której pojawiać się będzie w populacji polskiej więcej osób, które nie mają swoistej odpowiedzi immunologicznej - mówi dr hab. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu (UMP).

- Dodatkowo uchodźcy, którzy do nas docierają są zszokowani, zestresowani, czyli mają biologicznie wszelkie warunki ku temu, żeby ulec zakażeniu chorobowemu. Podróżują w tłoku, do tego dochodzi ten dramatyczny aspekt psychologiczny. To są czynniki, które na pewno należą do obciążających organizm - przypomina w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Anna Boroń-Kaczmarska, specjalistka chorób zakaźnych.

Wycieńczeni uchodźcy są bardzo podatni na zakażenie koronawirusem
Wycieńczeni uchodźcy są bardzo podatni na zakażenie koronawirusem (Getty Images)

3. "Warunki atmosferyczne będą za chwilę bardziej sprzyjały nam niż wirusowi"

W piątek dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa przypominał, że istnieje możliwość pojawienia się nowych wariantów. - W rzeczywistości warunki są idealne do pojawienia się bardziej zakaźnych, bardziej niebezpiecznych wariantów - mówił Ghebreyesus.

Czy grozi nam kolejna fala wywołana przez nowe mutacje koronawirusa? Zdaniem dr. Piotra Rzymskiego ryzyko kolejnej fali jeszcze wiosną nie jest duże, ale już teraz powinniśmy myśleć w kontekście tego, co czeka nas jesienią.

- Jedynym pocieszeniem na teraz jest fakt, że nadal dominuje linia rozwojowa Omikronu, która jest klinicznie łagodniejsza w porównaniu z wariantem Delta. Warunki atmosferyczne będą za chwilę bardziej sprzyjały nam niż wirusowi, zwłaszcza latem. W związku z tym mam nadzieję, że nie będziemy mieli istotnego wzrostu hospitalizacji w związku z napływem uchodźców - wyjaśnia naukowiec.

- SARS-CoV-2 w klimacie umiarkowanym wykazuje sezonowość, podobnie jak mniej patogenne koronawirusy związane z człowiekiem. Z nadejściem jesieni i zimy rośnie liczba infekcji. W związku z tym należy się spodziewać takiego scenariusza również jesienią 2022 r. Pytanie, czy będzie to związane również z istotnym wzrostem liczby hospitalizacji i zgonów. Tu dużo zależy od nas, od poziomu zaszczepienia populacji - zaznacza dr Piotr Rzymski.

4. Bezpłatne szczepienia dla Ukraińców nie tylko w Polsce

WHO podkreśla, że najważniejsze powinno być teraz zachęcenie jak największej liczby Ukraińców do szczepień. Organizacja zadeklarowała wsparcie laboratoryjne w wykonywaniu testów i zakup leków na koronawirusa. Pomoc medyczną obiecały też sąsiadujące z Ukrainą kraje. Bezpłatne szczepienia dla Ukraińców proponują poza Polską, m.in. Słowacja, Mołdawia i Węgry. Jak informuje CNN, rumuńskie Ministerstwo Zdrowia wysłało zespoły medyczne, które mają wykonywać testy i podawać szczepionki Ukraińcom, którzy uciekli z kraju.

- Warto promować wśród nich szczepienia, chociażby dlatego, że są wśród nich osoby obarczone wysokim ryzykiem ciężkiego przebiegu COVID z powodu wieku, otyłości czy wielochorobowości. Wiemy, że szczepionki nie działają natychmiast, niektóre wymagają podania dwóch dawek w odstępie czasowym, inne jednej dawki, ale i tak trzeba wtedy odczekać dwa tygodnie aż układ odporności wyprodukuje odpowiedni poziom przeciwciał - tłumaczy naukowiec.

- Oczywiście możemy się spodziewać, że początkowe zainteresowanie szczepieniami wśród uchodźców nie będzie duże. To zrozumiałe, bo są to osoby po traumatycznych doświadczeniach. Dajmy im trochę czasu, a jednocześnie działajmy na rzecz promocji szczepień. Ja to postrzegam po prostu jako kolejną płaszczyznę niesienia pomocy - wyjaśnia dr Rzymski i dodaje: - Oczywiście należy cały czas podkreślać, że ta promocja szczepień musi obejmować także niezaszczepionych Polaków, bo też jest ich bardzo wielu.

5. Raport Ministerstwa Zdrowia

We wtorek 15 marca resort zdrowia opublikował nowy raport, z którego wynika, że w ciągu ostatniej doby 12695 osób otrzymało pozytywny wynik testów laboratoryjnych w kierunku SARS-CoV-2.

Najwięcej zakażeń odnotowano w województwach: mazowieckim (2181), wielkopolskim (1557), lubelskim (1025).

38 osób zmarło z powodu COVID-19, 140 osób zmarło z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze