Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Koniec z restrykcjami - od 1 marca znika większość covidowych obostrzeń

Od 1 marca znika większość covidowych obostrzeń. Zostają maski w zamkniętych przestrzeniach
Od 1 marca znika większość covidowych obostrzeń. Zostają maski w zamkniętych przestrzeniach (Getty Images)

W poniedziałek 28 lutego wchodzi w życie nowe rozporządzenie covidowe, zgodnie z którym od 1 marca znika większość obowiązujących w Polsce restrykcji wprowadzonych w związku z piątą falą koronawirusa. Zniesione zostają m.in. limity osób przebywających w sklepach, czy restauracjach i wracają imprezy w klubach i dyskotekach. Na razie zostaje z nami obowiązek noszenia maseczek w zamkniętych przestrzeniach. - Mam wrażenie, że u nas się robi pół kroku do przodu i krok do tyłu - tak decyzje rządu komentuje specjalistka chorób zakaźnych, prof. Anna Boroń-Kaczmarska.

spis treści

1. Rząd likwiduje covidowe ograniczenia

Obowiązujące w Polsce restrykcje covidowe były znacznie łagodniejsze w porównaniu do większości państw Europy. Przede wszystkim w Polsce, mimo nacisków lekarzy i naukowców, nie wykorzystano potencjału tzw. paszportów covidowych. W innych państwach były one podstawą wstępu do restauracji, kin, czy muzeów i motorem napędowym przekonującym wielu niezdecydowanych do zaszczepienia.

Polski rząd w piątej fali postawił na szerokie testowanie, wprowadzenie limitów w miejscach użyteczności publicznej, przez miesiąc wprowadzono naukę zdalną w starszych klasach. Eksperci od początku bili na alarm wskazując, że to tylko namiastka możliwych działań, dzięki którym można ograniczyć liczbę ofiar koronawirusa w Polsce.

Zobacz film: "Nowe szczepionki na COVID-19 uchronią nas przed kolejnymi wariantami?"

Rząd zapewnia, że teraz sytuacja jest na tyle korzystna, że od 1 marca mogą zniknąć niemal wszystkie covidowe ograniczenia.

- Widzimy po wielu konsultacjach medycznych i obserwacji tego, co się dzieje w innych krajach, że można zalecić daleko idące zmiany. Można znieść znaczącą część wszystkich ograniczeń, które były do tej pory obowiązujące - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej kilka dni temu.

2. Co się zmieni od 1 marca 2022 r.?

Zmiany w obostrzenia covidowych od 1 marca:

  • Zniesienie limitów osób w sklepach, galeriach handlowych, hotelach, restauracjach, miejscach kultury, transporcie, a także podczas spotkań i imprez;
  • Zostaną otwarte dyskoteki, kluby i inne miejsca udostępnione do tańczenia;
  • Koniec pracy zdalnej dla urzędników.

Niezmienne pozostają kwestie związane z izolacją, kwarantanną i maseczkami:

  • Izolacja osób zakażonych - trwająca siedem dni;
  • Kwarantanna dla współdomowników osoby zakażonej - trwa tyle, co izolacja osoby zakażonej;
  • Kwarantanna przyjazdowa (dla osób bez ważnego UCC) - trwająca siedem dni;
  • Maseczki w zamkniętych przestrzeniach.

Istnieje możliwość skrócenia kwarantanny współdomowników osoby zakażonej, o ile są w pełni zaszczepieni. Mogą oni wykonać test, jeżeli wynik będzie negatywny - będą automatycznie zwolnieni z kwarantanny.

3. Jak długo zostaną z nami maseczki?

W ostatnim czasie widać, że liczba zakażeń koronawirusem wyraźnie spada, podobnie jak liczba osób wymagających hospitalizacji. Eksperci prognozują, że w najbliższej perspektywie przełoży się to też na zmniejszenie liczby zgonów. Zdaniem prof. Anny Boroń-Kaczmarskiej, znoszenie obostrzeń jest dobrym krokiem, ale powinny iść za tym przepisy, które będą zwiększały grupę osób zaszczepionych.

- Mam takie wrażenie, że u nas się robi pół kroku do przodu i krok do tyłu. Zmniejszanie obostrzeń to jest słuszna droga. Dobrze, że wróciła stacjonarna nauka w szkołach, a z drugiej strony ciągle nie ma konkretnych zapisów mówiących o obowiązku szczepień w grupach newralgicznych poza medykami, którzy i tak byli wyszczepieni najlepiej spośród wszystkich grup zawodowych w Polsce. Nadal stanowisko rządu jest nie do końca jednoznaczne, żeby wprowadzić takie zasady, które rzeczywiście będą ludzi chroniły, a przecież liczba zakażonych w Polsce jest ciągle bardzo wysoka, do tego dochodzi wysoka liczba zgonów - przypomina prof. Anna Boroń-Kaczmarska, specjalistka chorób zakaźnych.

- Powinny za tym iść kolejne przepisy, tak żebyśmy żyjąc teraz, jak na wulkanie, przynajmniej pod względem zdrowotnym mogli funkcjonować w miarę bezpiecznie, żeby nie było chociaż zagrożenia ze strony epidemiologicznej. Bo pandemia nadal trwa, niezależnie od tego, jakie są zbożne życzenia rządzących tym państwem - podkreśla ekspertka.

Eksperci przypominają o noszeniu maseczek i szczepieniach. Wciąż to najskuteczniejsza ochrona przed COVID-19
Eksperci przypominają o noszeniu maseczek i szczepieniach. Wciąż to najskuteczniejsza ochrona przed COVID-19 (Getty Images)

Zdaniem prof. Boroń-Kaczmarskiej, obowiązek noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych powinien być utrzymany jak najdłużej.

- Maseczki w przestrzeni publicznej powinny zostać, przy czym powinno to być skuteczniej kontrolowane, żeby to nie było tak, że nakłada je, kto chce. W dużych miastach przestrzeganie tej zasady wygląda lepiej, ja mieszkam na przedmieściach i widzę, że wiele osób już to ignoruje, albo nosi maskę na brodzie. Każda próba zwrócenia uwagi niestety łączy się z agresywną postawą takiej osoby - zauważa lekarka.

4. Raport Ministerstwa Zdrowia

W poniedziałek 28 lutego resort zdrowia opublikował nowy raport, z którego wynika, że w ciągu ostatniej doby 6564 osoby otrzymały pozytywny wynik testów laboratoryjnych w kierunku SARS-CoV-2.

Najwięcej zakażeń odnotowano w województwach: mazowieckim (1217), wielkopolskim (802), kujawsko-pomorskim (614).

Z powodu COVID-19 nie zmarła żadna osoba, jedna osoba zmarła z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.

Podłączenia do respiratora wymaga 841 chorych. Pozostało 1458 wolnych respiratorów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze