Trwa ładowanie...

NOP-y po przyjęciu "boostera". Zwłaszcza antyszczepionkowcy powinni zobaczyć te dane

W USA zgłoszono 37 przypadków zapalenia mięśnia sercowego u osób, które przyjęły jako booster szczepionkę Pfizera lub Moderny
W USA zgłoszono 37 przypadków zapalenia mięśnia sercowego u osób, które przyjęły jako booster szczepionkę Pfizera lub Moderny (Getty Images)

Amerykanie sprawdzili, jak często pacjenci zgłaszają niepożądane reakcje po przyjęciu "boostera". Okazało się, że dolegliwości występowały rzadziej niż po podaniu podstawowego schematu szczepień. Dodatkowo częściej dotyczyły osób, które jako "booster" przyjęły inną szczepionkę niż podczas podstawowego schematu. Jakie NOP-y zgłaszano najczęściej?

spis treści

1. Powikłania po "boosterze"

Polacy rezygnują ze szczepień. Jedynie 20 proc. z nas przyjęło trzecią dawkę szczepionki przeciw COVID-19. Część nie boi się już wirusa i uwierzyło w słowa ministra zdrowia o końcu pandemii. Inni obawiają się skutków ubocznych, a najmniejsze doniesienia o NOP-ach tylko podscycają nastroje antyszczepionkowców. Naukowcy nie mają wątpliwości - nie ma się czego obawiać.

Z raportu opublikowanego przez amerykańskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (CDC) wynika, że niepożądane reakcje poszczepienne (miejscowe i ogólne) po "boosterze" występują znacznie rzadziej niż po przyjęciu drugiej dawki szczepionek mRNA. Dane zgromadzono dzięki systemowi V-safe, który umożliwia samodzielne zgłaszanie szczepień i niepożądanych reakcji. Użytkownicy przez pierwszy tydzień po zastrzyku otrzymują codziennie pytania dotyczące samopoczucia i dolegliwości.

Zobacz film: "Prof. Marcin Drąg o zawieszeniu producji szczepionki J & J"
NOP-y znacznie rzadziej występują po przyjęciu boostera, niż podstawowego schematu szczepień
NOP-y znacznie rzadziej występują po przyjęciu boostera, niż podstawowego schematu szczepień (Getty Images)

Analiza obejmuje okres od 22 września 2021 r. do 6 lutego 2022 r., w którym trzecią dawkę przyjęło w USA 82 mln mieszkańców powyżej 18. roku życia. Wnioski są bardzo obiecujące.

- Reakcje miejscowe (np. bolące ramię) i systemowe (jak np. ból głowy, gorączka czy osłabienie) były rzadsze po trzeciej dawce niż po drugiej - komentuje raport Maciej Roszkowski, psychoterapeuta i popularyzator wiedzy na temat COVID-19.

2. NOP-y częstsze po zmianie rodzaju szczepionki

Badania wykazały również, że niepożądane reakcje częściej występowały u pacjentów, którzy jako tzw. booster przyjęli inną szczepionkę niż podczas podstawowego schematu.

Do amerykańskiej bazy VAERS (Vaccines Adverse Reporting System), czyli systemu dobrowolnego raportowania o niepożądanych odczynach poszczepiennych, wpłynęło łącznie 39 286 zgłoszeń: 7,6 proc. (3 004) - miało charakter poważny, a 92,4 proc. - niegroźny.

- Odczyny poszczepienne po trzeciej dawce są takie same, jakie były po dwóch poprzednich dawkach szczepionki. Najczęściej będą to łagodne odczyny w miejscu wstrzyknięcia – ból, zaczerwienienie. Mogą pojawić się objawy systemowe, czyli podwyższona temperatura, a nawet gorączka. Nie ma powodu do obaw. Po trzeciej dawce nie ma żadnych nowych, zaskakujących objawów - wyjaśnia w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, wirusolog i immunolog.

Zaszczepieni "boosterem" najczęściej zgłaszali: bóle głowy, gorączkę i ból w miejscu wkłucia.

- Wymienione objawy, takie jak ból w miejscu wkłucia po szczepieniu, zmęczenie czy ból głowy odnotowano w charakterystyce produktu leczniczego. Nie należy zatem panikować, jeśli odczujemy którąkolwiek z tych dolegliwości. Są one przejściowe, najczęściej ustępują w ciągu 24-72 godzin od szczepienia – tłumaczy dr Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

3. ZMS po przyjęciu "boostera" - 37 przypadków na 82 mln

Z badań wynika również, że przypadki zapalenia mięśnia sercowego jako powikłania po przyjęciu tzw. boostera zdarzały się jeszcze rzadziej. Łącznie w USA wykazano zaledwie 37 takich przypadków, najwięcej odnotowano wśród mężczyzn między 19. a 24. rokiem życia, którzy przyjęli "booster" Moderny. Jedna osoba z zapaleniem mięśnia sercowego zmarła, ale dochodzenie dotyczące jej śmierci jej jeszcze w toku.

- Takie powikłania są obserwowane głównie u osób młodych, czyli w populacji, w której ogólnie najczęściej występuje zapalenie mięśnia sercowego. Nie wiemy, czy te osoby i tak rozwinęłyby ZMS bez względu na szczepienie. Choć oczywiście nie można wykluczać, że szczepienie jest jakimś czynnikiem wyzwalającym – mówił w rozmowie z WP abcZdrowie dr Krzysztof Ozierański, kardiolog i specjalista w leczeniu zapalenia mięśnia sercowego.

Lekarz wyjaśnia, że blisko połowa przypadków zapalenia mięśnia sercowego przebiega w formie łagodnej albo nawet bezobjawowej. Pacjenci mogą odczuwać niewielki ból w klatce piersiowej, kołatanie serca oraz duszność.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze