Trwa ładowanie...

Wirus już w Europie, skok przypadków o 160 proc. WHO wprowadza alert

 Katarzyna Prus
16.08.2024 14:44
Mpox atakuje. Liczba zakażeń wzrosła o 160 proc.
Mpox atakuje. Liczba zakażeń wzrosła o 160 proc. (Getty Images)

Nowy i bardziej śmiercionośny szczep małpiej ospy dotarł już do Europy. Pierwszy przypadek potwierdzono w Szwecji, zaledwie dzień po decyzji WHO o wprowadzeniu międzynarodowego alarmu w związku z rozprzestrzeniającym się błyskawicznie wirusem.

spis treści

1. Małpia ospa dotarła do Europy

Pierwszy przypadek groźniejszego wirusa mpox wykryto w Szwecji. Potwierdził to oficjalnie w czwartek szwedzki minister zdrowia Jakob Forssmed.

W związku z tym szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus, zaapelował do wszystkich krajów o "wzmocnienia nadzoru, udostępniania danych i pracy nad lepszym zrozumieniem transmisji".

Zobacz film: "Prof. Szewczyk: Malaria i Denga realnym zagrożeniem dla Europy"

Jak przekazał szwedzki minister zdrowia, pacjent, u którego wykryto wirusa mpox, zakaził się podczas pobytu w Afryce.

To właśnie tam wybuchła epidemia, którą wywołał nowy, groźniejszy szczep. Charakteryzuje się on znacznie wyższą śmiertelnością, niż jego poprzednik, który wywołał masowe zakażenia w 2022 roku (od 3 proc. do nawet 10 proc., w porównaniu do 0,2 proc. przy łagodniejszej wersji wirusa).

W obliczu rosnącej dramatycznie w Afryce (epidemia wybuchła w Demokratycznej Republice Konga, a obecnie przypadki zakażeń potwierdzono już 13 innych krajach) liczby zachorowań, a także zgonów, WHO zdecydowała o wprowadzeniu stanu zagrożenia publicznego o zasięgu międzynarodowym. Sytuację uznano za "bardzo niepokojącą".

Liczba zakażeń, w porównaniu do analogicznego okresu w zeszłym roku, wzrosła o 160 proc., a liczba zgonów o 19 proc. (ponad 14 tys. zakażeń i ponad 500 zgonów).

2. Wirus szybciej się namnaża i przenosi

WHO już wcześniej umieściła wirus mpox na liście patogenów, które mogą wywołać kolejną pandemię.

- Wirus mpox zmutował i aktualnie znacznie lepiej wykorzystuje enzymy zawarte w ludzkich komórkach. Przez to może się znacznie szybciej namnażać, a tym samym szybciej przenosić, wykorzystując już nie tylko drogę kontaktów seksualnych, ale też bliski kontakt ze skórą. To powoduje, że może się błyskawicznie rozprzestrzeniać, zwłaszcza wśród dzieci - ostrzegał w rozmowie z WP abcZdrowie dr Paweł Zmora, kierownik Zakładu Wirusologii Molekularnej Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu.

- Musimy się więc przygotować na to, że nowy szczep MPXV może się rozprzestrzeniać znacznie szybciej niż wcześniejsze warianty. Niepokojący jest też cięższy przebieg zakażenia, a tym samym większy odsetek zgonów. Widać także zmiany w strukturze zgonów. Aktualnie mamy przewagę dzieci, podczas gdy wcześniej dominowały osoby z obniżoną odpornością, czy osoby starsze - dodaje ekspert.

Choć zakażenie wirusem może dawać objawy grypopodobne, powikłania mogą być na tyle poważne, że zagrożą życiu. Szczególnie narażone mogą być osoby obciążone dodatkowymi chorobami, a także seniorzy i dzieci.

Mpox przenosi się przez bezpośredni kontakt, w tym drogą seksualną, ale też poprzez bliski kontakt ze skórą (co potwierdzają przypadki zakażeń wśród dzieci w wieku szkolnym).

Do objawów, które może wywoływać mpox, należą typowe (choć mogą być zaostrzone) objawy infekcji wirusowej, m.in.: gorączka, bóle mięśni, bóle głowy ze specyficzną dla ospy wysypką (plamki, które przekształcają się w pęcherze).

Groźne powikłania obejmują m.in. problemy ze wzrokiem, zapalenie płuc czy zapalenie mózgu. Z kolei wśród kobiet w ciąży odnotowano przypadki poronień.

Dr Zmora zwracał uwagę, że może należałoby wrócić do szczepień przeciwko ospie prawdziwej (zrezygnowano z nich po tym, jak chorobę udało się wyeliminować w 1980 roku), bo szczepionka przeciwko mpox nie jest jeszcze dostępna w Unii Europejskiej.

Osoby zaszczepione przeciwko ospie prawdziwej są w blisko 100 proc. chronione przed zakażeniem wirusem mpox, bo to wirusy blisko spokrewnione.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze