Wpływ marihuany na psychikę

Najnowsze badania analizują, jaki wpływ ma długotrwałe stosowanie marihuany na zdrowie psychiczne. Jak wskazują doniesienia, marihuana zmniejsza poziom dopaminy ****w mózgu, hormonu, który ma wpływ na proces nauki, motywację, emocje i ruch.

Jej niski poziom związany jest ze zmianami zachowania, zmęczeniem, brakiem motywacji, a także z wieloma schorzeniami neurologicznymi, takimi jak choroba Parkinsona czy też ADHD (zespół nadpobudliwości z deficytem uwagi).

Kierownik badań, profesor Oliver Howes, z Clinical Sciences Center w Londynie, Wielka Brytania publikuje swoje doniesienia w magazynie „Nature”.

Według instytucji National Survey on Drug Use and Health, tylko w Stanach Zjednoczonych ponad 22 miliony osób pali marihuanę, co czyni ją najczęściej stosowanym nielegalnym narkotykiem w kraju. Statystki w kwestii Polski nie są precyzyjne, mówi się, że nawet 10 procent Polaków mogło palić marihuanę w ostatnich latach.

Długotrwałe stosowanie marihuany może przyczynić się do szeregu zaburzeń psychicznych, włączając w to depresję, stany lękowe i schizofrenię, ale mechanizmy które mogą do tego prowadzić pozostają niejasne lub są sporne.

W związku z legalizacją marihuany dla celów medycznych i rekreacyjnych, naukowcy muszą poznać, jak dokładnie lek ten wpływa na pracę mózgu. Profesor Howes wraz z zespołem zbadali, jak wpływa na nas tetrakannabinol - główny związek psychoaktywny zawarty w marihuanie.

Według naukowców, istnieją mocne dowody, że długotrwała eskpozycja na tetrakannabinol powoduje obniżenie stężenia dopaminy w mózgu.

Aktualne dowody wskazują, że THC produkuje kompleks, który działa na układ dopaminergiczny” - komentują autorzy badań. Zespół badaczy wierzy, że to właśnie może być powodem, dla którego długotrwałe stosowanie marihuany może prowadzić do zaburzeń psychicznych.

Prawdziwe oblicze marihuany medycznej

Rok 2014 przyniósł serię badań odnośnie leczniczych właściwości marihuany, które potwierdzają potencjał medyczny tej rośliny i korzyści z jej legalizacji....

Jak wskazują eksperymenty prowadzone na zwierzętach, użytek marihuany powoduje wzrost stężenia dopaminy, poprawiając nastrój - co może częściowo wyjaśniać uzależnienie niektórych ludzi od narkotyków. Warto jednak wspomnieć, że są pewne ograniczenia na tym polu.

„Badania na zwierzętach są zbyt krótkie, i nie biorą pod uwagę interakcji, jakie mogą wystąpić w połączeniu z innymi substancjami” - zauważa Profesor Howes.

Pozostaje również zagadką, co dzieje się z układem dopaminergicznym, gdy eskpozycja na marihuanę zmniejsza się. Konieczne jest również dowiedzenie się jak wpływa ona na rozwój mózgu- szczególnie u kobiet będących w ciąży, które stosują marihuanę, a nie są świadome, że spodziewają się dziecka.

Gwiazdy, które zwalczyły uzależnienie od narkotyków

Ta piękna aktorka to obecnie przykładna matka i żona. Niemniej jednak, gwiazda wcale nie była taka poukładana w młodzieńczych latach. Angelina przyznaje,...

„Badania na zwierzętach to za mało, musimy opracować metody, które pozwolą poznać dokładny wpływ narkotyku na człowieka” - zaznacza profesor Howes.

Jeden z współautorów badania, dr Michael Bloomfield, komentuje: „zmieniające się przeznaczenie konopii, sprawia, że musimy zbadać jej długofalowy wpływ na rozwój mózgu”.

W zależności od dawki, marihuana może mieć działania rozluźniające, przeciwbólowe, rozkurczające mięśnie, a nawet pobudzające apetyt. W obecnej chwili posiadanie marihuany w Polsce jest nielegalne, jednak coraz więcej apelów o to, żeby była dostępna do użytku ze wskazań medycznych.

Mateusz Nawrocki

O autorze

Lek. Mateusz Nawrocki

Ukończył kierunek lekarski Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Priorytetowo traktuje holistyczne podejście do wszystkich tematów związanych z medycyną.

Lek. Mateusz Nawrocki, 10 miesięcy temu

Newsy

Komentarze (2)

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...