Trwa ładowanie...

Wpływ marihuany na psychikę

Lek. Mateusz Nawrocki
22.11.2016 17:48
Wpływ marihuany na psychikę
Wpływ marihuany na psychikę

Najnowsze badania analizują, jaki wpływ ma długotrwałe stosowanie marihuany na zdrowie psychiczne. Jak wskazują doniesienia, marihuana zmniejsza poziom dopaminy ****w mózgu, hormonu, który ma wpływ na proces nauki, motywację, emocje i ruch.

Jej niski poziom związany jest ze zmianami zachowania, zmęczeniem, brakiem motywacji, a także z wieloma schorzeniami neurologicznymi, takimi jak choroba Parkinsona czy też ADHD (zespół nadpobudliwości z deficytem uwagi).

Kierownik badań, profesor Oliver Howes, z Clinical Sciences Center w Londynie, Wielka Brytania publikuje swoje doniesienia w magazynie „Nature”.

Według instytucji National Survey on Drug Use and Health, tylko w Stanach Zjednoczonych ponad 22 miliony osób pali marihuanę, co czyni ją najczęściej stosowanym nielegalnym narkotykiem w kraju. Statystki w kwestii Polski nie są precyzyjne, mówi się, że nawet 10 procent Polaków mogło palić marihuanę w ostatnich latach.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"
Czy marihuana stanie się w Polsce kiedykolwiek legalna?
Czy marihuana stanie się w Polsce kiedykolwiek legalna? (123RF)

Długotrwałe stosowanie marihuany może przyczynić się do szeregu zaburzeń psychicznych, włączając w to depresję, stany lękowe i schizofrenię, ale mechanizmy które mogą do tego prowadzić pozostają niejasne lub są sporne.

W związku z legalizacją marihuany dla celów medycznych i rekreacyjnych, naukowcy muszą poznać, jak dokładnie lek ten wpływa na pracę mózgu. Profesor Howes wraz z zespołem zbadali, jak wpływa na nas tetrakannabinol - główny związek psychoaktywny zawarty w marihuanie.

Według naukowców, istnieją mocne dowody, że długotrwała eskpozycja na tetrakannabinol powoduje obniżenie stężenia dopaminy w mózgu.

Aktualne dowody wskazują, że THC produkuje kompleks, który działa na układ dopaminergiczny” - komentują autorzy badań. Zespół badaczy wierzy, że to właśnie może być powodem, dla którego długotrwałe stosowanie marihuany może prowadzić do zaburzeń psychicznych.

Prawdziwe oblicze marihuany medycznej
Prawdziwe oblicze marihuany medycznej [6 zdjęć]

Rok 2014 przyniósł serię badań odnośnie leczniczych właściwości marihuany, które potwierdzają potencjał

zobacz galerię

Jak wskazują eksperymenty prowadzone na zwierzętach, użytek marihuany powoduje wzrost stężenia dopaminy, poprawiając nastrój - co może częściowo wyjaśniać uzależnienie niektórych ludzi od narkotyków. Warto jednak wspomnieć, że są pewne ograniczenia na tym polu.

„Badania na zwierzętach są zbyt krótkie, i nie biorą pod uwagę interakcji, jakie mogą wystąpić w połączeniu z innymi substancjami” - zauważa Profesor Howes.

Pozostaje również zagadką, co dzieje się z układem dopaminergicznym, gdy eskpozycja na marihuanę zmniejsza się. Konieczne jest również dowiedzenie się jak wpływa ona na rozwój mózgu- szczególnie u kobiet będących w ciąży, które stosują marihuanę, a nie są świadome, że spodziewają się dziecka.

Gwiazdy, które zwalczyły uzależnienie od narkotyków
Gwiazdy, które zwalczyły uzależnienie od narkotyków [10 zdjęć]

Ta piękna aktorka to obecnie przykładna matka i żona. Niemniej jednak, gwiazda wcale nie była taka poukładana

zobacz galerię

„Badania na zwierzętach to za mało, musimy opracować metody, które pozwolą poznać dokładny wpływ narkotyku na człowieka” - zaznacza profesor Howes.

Jeden z współautorów badania, dr Michael Bloomfield, komentuje: „zmieniające się przeznaczenie konopii, sprawia, że musimy zbadać jej długofalowy wpływ na rozwój mózgu”.

W zależności od dawki, marihuana może mieć działania rozluźniające, przeciwbólowe, rozkurczające mięśnie, a nawet pobudzające apetyt. W obecnej chwili posiadanie marihuany w Polsce jest nielegalne, jednak coraz więcej apelów o to, żeby była dostępna do użytku ze wskazań medycznych.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze