Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Tomasz Grzelewski

Wpływ środowiska na alergię

Avatar placeholder
27.11.2018 09:39
Szacuje się, że alergia dotyczy nawet połowy Polaków
Szacuje się, że alergia dotyczy nawet połowy Polaków

W dzisiejszy czasach alergia jest niezwykle powszechną chorobą. Dotyczy nawet 50 proc. Polaków – dane według programu ECAP (Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce). Uczulenie może spowodować praktycznie wszystko i jej przyczyny to nie tylko obciążenie genetyczne, ale również otoczenie, w jakim przebywamy.

spis treści

Nie możemy więc zapomnieć o alergii spowodowanej smogiem oraz innymi czynnikami, takimi jak: dezodoranty w aerozolu, dym tytoniowy. Szczególnie mieszkańcy miasta codziennie są narażeni na funkcjonowanie w środowisku, gdzie normy zanieczyszczenia powietrza są bardzo często łamane. W godzinach szczytu lub w aurze zimowej, norma ta może być przekroczona o kilkadziesiąt, czasem kilkaset, punktów.

Zobacz film: "Leki biologiczne na łuszczycę"

Alergia nie dotyczy tylko małych dzieci, może pojawić się nawet po 50. roku życia. Warto więc dowiedzieć się, jaki wpływ na alergię ma środowisko, w którym przebywamy.

1. Środowisko a alergia

Czynniki środowiskowe mają bardzo duży wpływ na samopoczucie alergika. W zależności od pór roku musi się on wystrzegać różnych zagrożeń.

W czasie wiosny i lata będzie to przede wszystkim intensywne pylenie roślin. Zmienna pogoda i występowanie gwałtownych burz sprawiają, że pyłki, łącząc się z wodą, ulegają rozdrobnieniu, co sprzyja częstym napadom astmy. Upalne dni powodują też zwiększanie ilości pyłków w powietrzu. Zbawienny może więc okazać się deszcz, który oczyszcza atmosferę i daje ukojenie w przypadku kataru siennego czy bólów głowy.

W zimie alergikom szczególnie daje się we znaki smog. Przez intensywne ogrzewanie domów w powietrzu unosi się mnóstwo zanieczyszczeń, które są szkodliwe dla skóry, płuc i błon śluzowych nosa.

Ponadto duży wpływ na występowanie alergii ma wilgotność powietrza, temperatura, siła wiatru, promieniowanie słoneczne czy ciśnienie baryczne.

Uczulające alergeny pochodzą więc z kominów fabryk, z samochodów (spaliny) czy z palonego węgla w domach. Z drugiej strony są jeszcze pylące drzewa, kwiaty i trawy. Zanieczyszczone powietrze razem z pyłkami roślin dostaje się do naszego domu.

Alergeny osiadają na zasłonach, meblach, podłogach, dywanach. Sprawia to, że niezależnie od pory roku oraz od miejsca zamieszkania, jeśli cierpimy na alergię, musimy regularnie pozbywać się niepożądanych alergenów z naszego domu. Najlepiej to osiągnąć poprzez częste sprzątanie, zmywanie i odkurzanie.

Zmaksymalizować nasze wysiłki pomoże samodzielne urządzenie do filtracji powietrza, czyli oczyszczacz powietrza. Taki produkt potrafi zapewnić stałą ochronę przed szkodliwymi skutkami wdychania zanieczyszczeń. Wychwytuje nawet 99,97% zanieczyszczeń wielkości do 0,3 µm, w tym także pyłki kwiatowe, alergeny, wirusy i bakterie, a także niebezpieczne pyły PM10 i PM2,5. Spokojne oddychanie i sen zapewni nam cicha praca oczyszczacza.

2. Alergia – wskazówki

Alergia to przypadłość, która dotyczy lub może dotyczyć każdego z nas i naszych bliskich. Najlepsze, co możemy zrobić, to utrzymanie w domu nienagannego porządku. Dzięki częstemu wycieraniu kurzy, odkurzaniu dywanów, podłóg i mebli, częstemu myciu łazienki i kuchni, wyeliminujemy roztocza przynajmniej ze środowiska, w którym mieszkamy. Pamiętajmy też, że kategorycznie zabronione jest palenie tytoniu w domu alergika.

Jeśli miejsce, w którym śpimy, jemy, odpoczywamy i spotykamy się z rodziną, będzie czyste i wolne od pyłków, roztoczy i pleśni, osoba z alergią poczuje się znacznie lepiej, co będzie na pewno zauważalne w każdej dziedzinie jej życia.

Alergik nie powinien również zapomnieć, że dla własnego zdrowia warto wyjechać na dłuższy odpoczynek – najlepiej tam, gdzie ilość pyłków i zanieczyszczeń powietrza jest znikoma, czyli w góry lub nad morze.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze