Oczy - wpływ środowiska, ochrona przed promieniami UV
Oczy to narząd wzroku, który narażony jest na działanie środowiska zewnętrznego, co często manifestuje się upośledzającymi komfort życia dolegliwościami, a w niektórych przypadkach dochodzi nawet do trwałego zmniejszenia ostrości wzroku.
1. Promieniowanie słoneczne a zwyrodnienie plamki żółtej
Promieniowanie słoneczne oddziałuje niekorzystnie na narząd wzroku poprzez UVA i UVB, co może prowadzić do poważnych zmian chorobowych oczu. Czynnik ten odgrywa bardzo istotną rolę w powstawaniu zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (AMD), czyli choroby oczu, która niejednokrotnie prowadzi do ślepoty. Pod wpływem promieniowania słonecznego dochodzi do powstawania cząsteczek o charakterze wolnych rodników. Dowodem przemawiającym na istnienie zależności działania wolnych rodników a zachorowalnością na zwyrodnienie plamki związane z wiekiem jest fakt, iż narażenie na to schorzenie znacznie wzrasta u osób długotrwale poddawanych działaniu intensywnego światła, powyżej 75. roku życia oraz z niedoborem przeciwutleniaczy tj. witaminy E, C, beta-karotenu, selenu. Udowodnione jest ponadto, że osoby o jasnym kolorze tęczówek są bardziej narażone na szkodliwy wpływ promieni UV na oczy.
2. Ochrona przed promieniami UV
Aby uchronić oczy należy korzystać z okularów przeciwsłonecznych w razie zwiększonej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Nie mogą być to pierwsze lepsze okulary, ale wyposażone w filtry promieni UV o udokumentowanej skuteczności. Najlepszą ochronę oczu zapewniają szkła brązowe, bursztynowe, zielone lub szare. Na okularach zawsze powinno być oznaczenia CE, potwierdzające zgodność z europejskimi standardami bezpieczeństwa.
3. Pozostałe czynniki środowiskowe
Nieinfekcyjne zapalenie spojówek jak wynika z samej nazwy, nie jest wywoływane przez czynniki zakaźne, takie jak bakterie, wirusy czy też grzyby. Zapalenie to może być alergiczne lub też odczynowe. Odczynowe zapalenie spojówek związane jest z działaniem takich czynników jak: pył, wysoka temperatura, światło, dym, wiatr, woda morska lub chlorowana. Objawia się ono podobnie jak alergiczne zapalenie spojówek: pieczeniem, świądem i obecnością wodnistej wydzieliny w worku spojówkowym. Kurz i inne pyły oprócz drażniącego wpływu mechanicznego, mogą również działać alergizująco na spojówki i oczy, a poprzez te dwa mechanizmy prowadzić do rozwoju stanu zapalnego. Osoby szczególnie narażone na działanie pyłów lub kurzu na oczy, zwłaszcza pyłów przemysłowych powinny zawsze pamiętać o stosowaniu odpowiedniej odzieży ochronnej i okularów. Działanie wiatru na oczy może również objawiać się mechanicznym podrażnieniem spojówek, a przez to stanem zapalnym. Ponadto przenoszone z wiatrem różne drobinki np. ziarenek piasku, mogą powodować mikrouszkodzenia rogówki. W ten sposób powstają sprzyjające warunki do infekcji, zwłaszcza bakteryjnych. Dlatego też w razie przebywania w środowisku, gdzie oczy nadmiernie się narażone na działanie wiatru i zawartych w powietrzu pyłów, należy sięgnąć po okulary ochronne. Zwłaszcza, gdy istnieje niebezpieczeństwo dostania się do oka opiłek metalu, drobnych drzazg, które mogą powodować rany drążące oczy, a w konsekwencji nawet trwałe obniżenie ostrości wzroku.
4. Praca przy komputerze
Pomimo, że wpływ długotrwałej pracy przy komputerze nie zawsze jest kojarzona jako czynnik środowiskowy, należy pamiętać o jej szkodliwym wpływie na oczy. Rodzaj czynników wpływających negatywnie na wzrok w przypadku pracy z komputerem jest różnoraki.
W przypadku starszych komputerów kineskopowych, czynnikiem uszkadzającym oczy były promienie UV emitowane przez kineskop. Rola tego czynnika spadła wraz z wprowadzeniem nowych technologii tj. paneli LCD, które nie emitują tego typu promieniowania. Obraz wyświetlany jest z pewną częstotliwością (zazwyczaj od 60 do 90 Hz). Im niższa częstotliwość, tym większe jest zmęczenie wzroku, objawiające się:
- uczuciem piasku pod powiekami,
- bólem oczu,
- zamazywaniem obrazu,
- nadmiernym łzawieniem.
Długie skupianie wzroku na obrazie monitora może ponadto powodować zmniejszone mruganie, co w dalszej konsekwencji skutkuje słabszym rozprowadzaniem filmu łzowego i wysuszeniem rogówki, a także potęguje zmęczenie wzroku. Zalecane jest by w przypadku długotrwałej pracy z komputerem (6-8 godzin) jak najczęściej spoglądać na oddalone od monitora przedmioty, dzięki czemu narząd wzroku odpoczywa. Warto również robić sobie częste przerwy w pracy.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.