Trwa ładowanie...

Środowisko a oczy

Środowisko a oczy
Środowisko a oczy

Środowisko a oczy? Czy to, co nas otacza, ma wpływ na nasz zmysł widzenia? Wzrok jest podstawowym zmysłem, za pomocą którego odbieramy bodźce ze świata zewnętrznego. Oczy narażone są na działanie czynników środowiskowych, które je upośledzają, co prowadzi do zmniejszenia komfortu życia, a czasem nawet do trwałej wady wzroku. Narząd wzroku codziennie ma kontakt na przykład z promieniowaniem UVA i UVB. Może to być przyczyną poważnych chorób oczu, które nie zawsze można wyleczyć.

spis treści

1. Promieniowanie słoneczne a zwyrodnienie plamki żółtej

Promienie słoneczne są istotną przyczyną zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (AMD). Jest to schorzenie, które może prowadzić nawet do całkowitej ślepoty. Badania wskazują, że osoby powyżej 75 roku życia z niedoborem przeciwutleniaczy, tj. witaminy E, C, beta-karotenu, selenu, które są długotrwale poddawane działaniu intensywnego światła, chorują częściej na AMD. Chorobę tą można wykryć, wykonując test Amslera. Pewne jest też to, że osoby z jasną barwą tęczówek są bardziej podatne na szkodliwy wpływ promieni UV. By ochronić swój wzrok przed uszkodzeniem, należy korzystać z okularów przeciwsłonecznych, zwłaszcza gdy jesteśmy narażeni na zwiększone promieniowanie słoneczne. Muszą to być okulary wyposażone w filtry UV z certyfikatem CE, potwierdzającym zgodność z europejskimi standardami bezpieczeństwa.

2. Szkodliwe czynniki powodujące ból oczu

Ból oczu może mieć różne przyczyny. Nieinfekcyjne zapalenie spojówekmoże mieć podłoże alergiczne lub też odczynowe. Odczynowe zapalenie spojówek charakteryzuje się pieczeniem, świądem i obecnością wodnistej wydzieliny w worku spojówkowym. Może być wywołane przez:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"
  • pył,
  • wysoką temperaturę,
  • światło,
  • dym,
  • wiatr,
  • wodę morską,
  • wodę chlorowaną.

Osoby narażone na te czynniki powinny pamiętać o stosowaniu odpowiedniej odzieży ochronnej i okularów. Zwłaszcza, gdy istnieje niebezpieczeństwo dostania się do oka ciała obcego, a w konsekwencji nawet trwałego obniżenia ostrości wzroku.

3. Komputer i telewizor a dobry wzrok

Długotrwała praca przy komputerze ma również szkodliwy wpływ na narząd wzroku. Monitory kineskopowe uszkadzają wzrok przez szkodliwe promieniowanie UV. Nowe monitory LCD nie emitują promieniowania, natomiast wyświetlają zazwyczaj obraz z niższą częstotliwością, co powoduje zmęczenie wzroku. Skupianie wzroku na monitorze przez dłuższy okres powoduje zmniejszone mruganie, a co za tym idzie - wysuszenie rogówki i zmęczenie oczu. Osoby, których wzrok narażony jest na długotrwały kontakt z monitorem komputera, powinny robić sobie częste przerwy w pracy. Konieczne jest prawidłowe dbanie o zmęczone oczy, a więc tzw. prawidłowa higiena oczu - wszystko po to, by długo nam służyły. Tak więc można stwierdzić, że komputer na oczy ma duży wpływ.

4. Ochrona oczu przed czynnikami chemicznymi

U osób pracujących ze środkami chemicznymi, chemikaliami także może dojść do uszkodzenia oczu, a nawet utraty wzroku. Należy przestrzegać zasad BHP w takim miejscu pracy. Używać rękawiczek ochronnych, bo podczas bezpośredniego użytkowania substancji chemicznych prawie zawsze, nawet niewielka ilość, dostaje się na nasze ręce, dlatego należy nie dotykać okolicy oczu, a po skończeniu wyrzucić rękawiczki jednorazowe. Zawsze także należy mieć założone gogle ochronne, które będą stanowiły barierę między oczami a środowiskiem. Gogle są odpowiednio dopasowane do twarzy, aby zapobiec wniknięciu cieczy, gazu lub pyłu. Mogą być także zakładane specjalne osłony na twarz.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Inne choroby a oczy
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze