Trwa ładowanie...

Wysokie osoby są bardziej narażone na raka. Wyniki nowych badań

Nowotwory to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów. Stale trwają badania nad znalezieniem skutecznego lekarstwa oraz te mające na celu ustalenie powodów zachorowań. Zaskakujące ustalenia wskazują na zależności między zdrowiem, a wzrostem pacjenta.

Zobacz film: "Na czym polega leczenie trastuzumabem?"

spis treści

1. Wysoki wzrost zwiększa ryzyko raka

Szacunkowo, średni wzrost kobiet to ok. 162 cm, natomiast dla mężczyzn jest to wynik ok. 175 cm.

Zauważono, że każde 10 cm ponad przeciętny wzrost, przekłada się na 10 proc. większe ryzyko zachorowania na raka. Mechanizm jest bardzo prosty. Mając wyższy wzrost, mamy więcej komórek w organizmie, które potencjalnie mogą zmutować, prowadząc do zmian nowotworowych.

Na Uniwersytecie Kalifornijskim w Riverside, prof. Leonard Nunney sprawdził szczegółowo dane dotyczące 10 tys. zachorowań u pacjentów obu płci na nowotwory. Analizował, jak osoby wysokie reagują na leczenie.

Zauważono, że całkowita ilość komórek u danej osoby, a prawdopodobieństwo zachorowania są ze sobą powiązane. Dotyczyło to 18 z 23 rodzajów badanych nowotworów. U wysokich kobiet wzrost prawdopodobieństwa zachorowania wynosił 12 proc. U wysokich mężczyzn nieznacznie mniej - 9 proc.

Zobacz też: Nowotwory, które można odziedziczyć

2. Większe ryzyko zachorowania

Do podobnych wniosków dochodzą badacze z Cancer Research UK. Zauważyli oni, że również czerniak oraz rak tarczycy częściej dotyka wysokich pacjentów. Ponadto, wysokie osoby, gdy już zachorują, mogą cierpieć z powodu szybszego rozwoju zmian nowotworowych.

W swoich badaniach prof. Nunney odnotował z kolei u osób obdarzonych ponadprzeciętnym wzrostem największy wzrost zachorowań na raka jelita grubego, raka nerek i chłoniaka.

Wysoki wzrost może być czynnikiem sprzyjającym rozwojowi również innych chorób Zauważono, że osoby wysokie również częściej cierpią na zakrzepicę, problemy z sercem, cukrzycę.

Lekarze podkreślają, że osoby wysokie nie powinny mimo potencjalnie wyższego ryzyka czuć się "skazane" na raka. Onkolodzy apelują, aby unikać palenia tytoniu i niezdrowej diety, gdyż są to podstawowe czynniki kancerogenne.

Zobacz też: Jak zapobiegać nowotworom?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.