Trwa ładowanie...

Wystarczy 2 razy w tygodniu. Ryzyko zawału serca rośnie trzykrotnie

Avatar placeholder
Aleksandra Iwańczuk 14.07.2023 15:27
Wystarczą dwie takie noce w tygodniu, by ryzyko zawału wzrosło trzykrotnie
Wystarczą dwie takie noce w tygodniu, by ryzyko zawału wzrosło trzykrotnie (GettyImages)

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, co ma największy wpływ na jakość naszego snu? Wiele osób mogłoby wymienić czynniki takie jak stres, dieta czy aktywność fizyczna. Okazuje się jednak, że jednym z najważniejszych elementów wpływających na jakość naszego snu jest temperatura powietrza.

spis treści

1. Jak temperatura wpływa na nasz sen?

Ciepłe noce mogą powodować trudności w zasypianiu i zaburzenia snu, co prowadzi do szeregu negatywnych konsekwencji, takich jak ból głowy, gorsza koncentracja czy większa drażliwość. Lista negatywnych skutków długotrwałego niedosypiania jest naprawdę długa.

Zasady higieny snu mówią o tym, żeby w sypialni było ciemno i chłodno. Dla większości osób temperatury przekraczające 24 stopnie Celsjusza są bardzo niekomfortowe, a w konsekwencji - jakoś snu się pogarsza.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Organizm jest w stanie nadrobić niedobory snu po kilku gorszych nocach. Problemy zaczynają się, gdy zaburzenia snu utrzymują się przez dłuższy okres.

Nasz organizm ma możliwości regulacji, co oznacza, że jeśli przez kilka dni nasz sen jest skrócony lub gorszej jakości, to potem następuje noc wyrównawcza, podczas której sen będzie głębszy i dłuższy, co zrekompensuje jego wcześniejszy niedobór.

2. Upały nie sprzyjają odpoczynkowi

Zapotrzebowanie na sen jest zmienne i zależy od wielu czynników, w tym od wieku. Na przykład niemowlęta potrzebują nawet ponad 14 godzin snu dziennie. Z wiekiem zapotrzebowanie na sen maleje. Dla osób dorosłych zazwyczaj wystarczające jest od siedmiu do dziewięciu godzin snu.

Jeżeli temperatura otoczenia jest zbyt wysoka, nasze ciało nie jest w stanie się odpowiednio schłodzić, co utrudnia zasypianie. Podczas upałów sen staje się płytszy, a często pojawiają się też wybudzenia. Wysokie temperatury są niekorzystne dla naszego organizmu, wpływając negatywnie nie tylko na długość, ale również na jakość snu.

Niektóre badania wskazują nawet, że temperatura otoczenia jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na jakość naszego snu.

3. Konsekwencje problemów ze snem

Niedobór snu może prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji dla naszego zdrowia. Zbyt krótki lub płytki sen powoduje pogorszenie samopoczucia, zmęczenie, drażliwość, gorszą koncentrację, a także spadek motywacji do działania.

Lista negatywnych konsekwencji zbyt krótkiego snu jest długa. U osób, które śpią za krótko, częściej występują zaburzenia metabolizmu i gospodarki hormonalnej. Niedobór snu osłabia też układ immunologiczny oraz może prowadzić do problemów z ciśnieniem.

- U osób, które przynajmniej dwa razy w tygodniu śpią mniej niż pięć godzin, ryzyko zawału serca jest niemal trzy razy wyższe - podkreśla dr Hirschfeld w rozmowie z Katarzyną Grzędą-Łozicką. - Wykazano również, że u osób pozbawionych właściwej ilości snu dochodzi do zwiększonego uszkadzania informacji genetycznej (DNA) zawartego w komórkach, co z kolei otwiera potencjalną drogę ku rozwojowi różnych chorób przewlekłych, w tym nowotworowych. Wykazano, że niewystarczająca ilość snu wpływa bezpośrednio na aktywności kilkuset naszych genów - wyjaśnia neurolog.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze