Zabiegi medycyny estetycznej

Medycyna estetyczna różni się od innych dziedzin medycyny tym, że działania lekarzy podejmowane w jej ramach mają na celu nie tyle ratowanie życia pacjentów i leczenie chorób, co poprawianie jakości tego życia. Najpopularniejsze zabiegi medycyny estetycznej to: usuwanie zmarszczek, redukcja cellulitu, usuwanie blizn, korekta oraz lifting wybranych części ciała. Do niedawna korekcja zmarszczek utrzymywana była w głębokiej tajemnicy, dziś operacje plastyczne stają się codziennością, której nikt nie ukrywa.

Zobacz film: "Czy warto inwestować w suplementy upiększające?"

Zabiegi odmładzające - galeria

Medycyna estetyczna nie polega na ratowaniu życia pacjentów ani leczeniu chorób, lecz poprawianiu komfortu życia. To dzięki niej możemy dłużej cieszyć...

Medycyna estetyczna w Polsce i na świecie

Medycyna estetyczna jest jedną z najmłodszych dziedzin medycyny. Za jej ojca uważa się Jeana Jacquesa Legranda – endokrynologa, który w 1973 roku założył Francuskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej. To właśnie w latach 70. XX wieku ta gałąź medycyny zaczęła funkcjonować na świecie. W Polsce pojawiła się dopiero w latach 90. Pierwszą polską organizacją poświęconą medycynie estetycznej była utworzona przy Polskim Towarzystwie Lekarskim Sekcja Medycyny Estetycznej. Jej zadaniem było popularyzowanie tej dziedziny w środowiskach lekarskich i poza nimi. Decyzją Prezydium Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Lekarskiego 3 września 2002 r. powołano do życia dwuletnią Podyplomową Szkołę Medycyny Estetycznej PTL. Swoją działalność rozpoczęła ona 6 grudnia 2002 r. Obecnie zarówno w Polsce, jak i na całym świecie medycyna estetyczna cieszy się ogromną i wciąż rosnącą popularnością.

Zabiegi medycyny estetycznej

Zabiegi estetyczne umożliwiają poprawę wyglądu, odmłodzenie ciała i redukcję zmarszczek. Są mniej inwazyjne niż operacje plastyczne. Efekt kuracji jest...

Najpopularniejsze zabiegi medycyny estetycznej

Specyfika zabiegów estetycznych skierowane są przede wszystkim na poprawę sylwetki i wyglądu skóry.

Wśród nich można wyróżnić:

W ramach medycyny estetycznej pielęgnuje się zdrową skórę, a także diagnozuje i leczy skórę chorą, w tym trądzikową. Ważne miejsce zajmują tu zabiegi mające na celu złagodzenie i usunięcie objawów procesu starzenia się. Obejmują one zarówno eliminowanie zmarszczek, jak i poprawianie jędrności i objętości skóry oraz ust. Medycyna estetyczna to również korygowanie wszelkich mankamentów urody, które niekiedy bardzo obniżają jakość życia pacjenta. Dzięki zabiegom możliwe jest poprawienie sylwetki i wymodelowanie ciała poprzez zredukowanie nadmiaru tkanki tłuszczowej oraz cellulitu.

Przygotowanie do zabiegu

Lekarz zajmujący się medycyną estetyczną na pierwszej wizycie pacjentki ocenia jej ogólny stan zdrowia. Ważną rolę odgrywa tu wywiad. Pacjent odpowiada na pytania dotyczące sposobu odżywiania się, metod pielęgnacji skóry, a także pracy, stylu życia, uprawianych sportów. Lekarz pyta o przebyte choroby, również te, które występowały w rodzinie. Padają także pytania o wagę przy urodzeniu, w szkole podstawowej, przed ciążą i w ciąży, o stosowane środki antykoncepcyjne i o miesiączki. Lekarz obserwuje i ocenia sylwetkę oraz postawę ciała pacjentki. Następnym krokiem są różnego rodzaju badania, na przykład badanie morfoantropometryczne – pozwala ono ocenić ilość tkanki tłuszczowej i mięśniowej, a także pomaga wyliczyć zapotrzebowanie kaloryczne. Ocenia się również poziom nawilżenia, natłuszczenia i pH skóry oraz jej fototyp i wrażliwość. Pacjentka jest mierzona i ważona. Oprócz tego dokonuje się dokładnych pomiarów szkieletu. W walce z drobnymi defektami skóry pomaga odkrycie ich przyczyn. Dopiero po tym można zdecydować o konieczności danego zabiegu.

Medycyna estetyczna, w przeciwieństwie do chirurgii plastycznej, nie posługuje się skalpelem. Często do poprawy wyglądu wystarczy zmiana stylu życia zgodnie z zaleceniami lekarza, wprowadzenie zdrowej diety i aktywności fizycznej.

Komentarze (10)
~dada
~dada ponad rok temu

W Polsce to mało popularne (albo tak się wydaje, bo nikt o medycynie estetycznej nie rozmawia), zabiegi są drogie i ekskluzywne. Na szczęscie można wykorzystać kilka trików, żeby zapłacić mniej. Moja kuzynka była ostatnio na kursie dla lekarzy z kwasu hiluronowego. Za 1 ml preparatu zapłaciła 300zł.

Odpowiedz
~Ewa
~Ewa ponad rok temu

to prawda, niestety zdarzają się "wpadki" i zamiast cieszyć się z efektów borykamy się z problemem nieudanego zabiegu. Poza tym też nie zawsze dla każdego dany zabieg będzie skuteczny. Mnie bardzo w odkryciu, co i jak i po co dla kogo pomogła książka dra Marka Wasiluka Medycyna estetyczna bez tajemnic, w której zdradza działanie poszczególnych zabiegów.

Odpowiedz
~TVN Style
~TVN Style ponad rok temu

Wiemy, że wiele osób pada ofiarą błędów lekarzy medycyny estetycznej. Nie każdy potrafi o tym rozmawiać ale też nie każdy musi z tym żyć. Jeśli jesteś taką osobą, TVN Style może Ci pomóc. Wyślij zgłoszenie z opisem swojej historii na adres bledy@tvn.pl. Koniecznie załącz zdjęcia części ciała, których dotyczy Twój problem. Możemy sprawić, że lustro znów stanie się Twoim przyjacielem.

Odpowiedz
~Dorota
~Dorota ponad rok temu

Od niedawna również zaczęłam korzystać z zabiegów, które oferuje medycyna estetyczna. jest jedno ale - muszą to być zabiegi, które opierają się na naturalnej regeneracji organizmu. Jednym z takich zabiegów jest mezoterapia osoczem bogatopłytkowym, która wykonuję w karboklinice. Po tym skóra jest odżywiona, nabiera blasku, oraz nabiera takiego młodzieńczego wyglądu. To jest numer 1 według mnie jeśli chodzi o zabiegi, także polecam.

Odpowiedz
~walk
~walk ponad rok temu

na pewno zabiegi są dobrym rozwiązaniem w przypadku poważnych kłopotów, ja też z kilku korzystałam i jestem bardzo zadowolona. Nie wiem czy miałyście okazję czytać książkę dra Marka Wasiluka Medycyna estetyczna bez tajemnic bardzo mi się podoba to, że pisze całą prawdę o zabiegach, o zagrożeniach też.

Odpowiedz
~zianka12
~zianka12 ponad rok temu

czasem niestety nie są to jedynie zachcianki, bo moje blizny po trądziku były zatrważające. tak głębokie i silnie przebarwione, że myślałam że już nic mnie nie jest w stanie uratować no ale koniec konców trafiłam w sumie przypadkiem do profemedu na peelingi chemiczne i pomyślałam, że raczej mi to nie może zaszkodzić bardziej więc spróbowałam. jestem bardzo zadowolona, bo musiałam mieć kilka serii, ale efekt jest (przynajmniej dla mnie) powalający :)

Odpowiedz
~ewfdwefwe
~ewfdwefwe ponad rok temu

ja jestem właśnie po takim zabiegu w www.addent.pl i muszę przyznać, że naprawdę warto spełniać swoje "zachcianki", więc jeżeli tylko macie taką możliwość to róbcie wszystko dla swojego wyglądu :) to wam ma się podobać :)

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Dyskusje na forum

Blog

walsq • ostatni post 2 miesiące temu

1

blizny

~majamamam • ostatni post 3 tygodnie temu

13
Artykuły Medycyna estetyczna
Medycyna estetyczna

Nowości w medycynie estetycznej (WIDEO)

Nowości w medycynie estetycznej (WIDEO) Odtwórz wideo

z takich metod jest np. powiększanie piersi za pomocą kwasu hialuronowego. Kształt chirurgii plastycznej oraz medycyny estetycznej nieustannie się zmienia, więc pewnie jeszcze nie raz nas zaskoczy. Efekty wykonywanych...

Medycyna estetyczna

Toksyna botulinowa - właściwości, zastosowanie, działanie

Toksyna botulinowa - właściwości, zastosowanie, działanie

Toksyna botulinowa, czyli popularny botoks, nie jest stosowana tylko w dermatologii estetycznej. Leczy się nią również nadpotliwość, kurcze mięśni i tiki, a nawet zeza. Wstrzyknięta w odpowiednie miejsce uwolni nas od najsilniejszych...

Medycyna estetyczna

Zabiegi, które przygotują twoje ciało do lata

zbędnych centymetrów kończy się fiaskiem. Z pomocą w spalaniu tkanki tłuszczowej i ujędrnianiu ciała mogą przyjść zabiegi z zakresu medycyny estetycznej (...) wspomagające modelowanie sylwetki Na rynku dostępnych jest...

Medycyna estetyczna

To najlepszy czas na zabiegi medycyny estetycznej (WIDEO)

Zabiegi medycyny estetycznej z roku na rok stają się w naszym kraju coraz bardziej popularne. Często są dla nas jedynym wyjściem, jeśli chodzi o poprawę wyglądu. Kiedy jednak można udać się z lekarza medycyny...

Medycyna estetyczna

Usuwanie zmarszczek kwasem hialuronowym i botoksem

nerwowych, co prowadzi do braku aktywności mięśni. Lekarz medycyny estetycznej po ocenie stanu skóry dobiera odpowiednią dawkę botoksu. Pierwsze zabiegi dają (...) odpowiednio do rodzaju skóry i danego efektu po zabiegu,...

Medycyna estetyczna

Wykorzystanie tkanki tłuszczowej w medycynie estetycznej

Artykuł sponsorowany przez Instytut Medycyny Estetycznej MEDESTETIS w celu podnoszenia świadomości terapeutycznej zabiegów z obszaru korekcji i modelowania owalu twarzy. Coraz bardziej rośnie świadomość pacjentów, że...