Trwa ładowanie...

Zabójczy duet. Nie łącz ich ze sobą, skutki mogą być fatalne

 Katarzyna Prus
09.06.2023 17:35
Zabójcze w połączeniu z alkoholem.
Zabójcze w połączeniu z alkoholem. (Getty Images)

Energetyki w połączeniu z alkoholem mogą wyrządzić w organizmie dramatyczne szkody. Uzależnienie od nich to tylko wierzchołek góry lodowej. Naukowcy ostrzegają, że zdrowotne skutki mogą być nieprzewidywalne.

spis treści

1. 30 proc. młodych ludzi pije je regularnie

Szacuje się, że 30 proc. osób w wieku licealno-studenckim w Polsce pije energetyki częściej niż raz w tygodniu.

- To zdecydowanie za dużo - alarmuje dr hab. Paweł Krukow, neuropsycholog z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, cytowany przez PAP.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Naukowiec wskazuje, że nadmierne picie energetyków jest uzależniające i może być groźne dla psychiki. Choć nie zostało to jeszcze do końca zbadane, są poważne powody do obaw.

Badania psychologiczne u osób w wieku 15-20 lat, które nadużywają napojów energetycznych, prowadzono m.in. w Korei Południowej.

Energetyki są groźne dla zdrowia
Energetyki są groźne dla zdrowia (Getty Images)

- Wskazano, że to się może łączyć ze szkodliwymi skutkami psychologicznymi. Osoby pod wpływem napojów energetycznych są dużo bardziej impulsywne i podatne na wpływ grupy niż osoby, które nie piły energetyków. A kiedy odstawiają te środki, mają dużo gorszy nastrój, który czasem sięga prawie epizodu depresyjnego - wskazuje neuropsycholog.

- To jeszcze nowy, nieprzebadany temat. Interesuje nas, jak dalece regularne spożywanie napojów energetycznych może być czynnikiem ryzyka zaburzeń psychicznych oraz to, czy u osób, które regularnie nadużywają tych napojów, w zapisie aktywności neurofizjologicznej mózgu widać pewne zmiany - dodaje naukowiec, który będzie się starać się o grant na zbadanie tego zagadnienia.

Ponadto nadużywanie energetyków (picie codziennie lub 2-3 razy w tygodniu) spełnia praktycznie kryteria uzależnienia.

- Należy bowiem pamiętać, że podatność mózgu nastolatka na potencjalnie zagrażające, uzależniające czynniki jest dużo większe niż u osoby, u której układ nerwowy jest już ukształtowany - tłumaczy ekspert.

2. W połączeniu z alkoholem mogą być zabójcze

Dr hab. Paweł Krukow zwraca też uwagę na łączenie napojów energetycznych z alkoholem, co może skończyć się dramatycznie.

Połączenie alkoholu i kofeiny może sprawiać, że pijący m.in. ma złudne wrażenie, że jest bardziej trzeźwy. Tymczasem, jak wynika z amerykańskich analiz, takie osoby są bardziej narażone na picie do upadłego (tzw. binge-drinking), zatrucie alkoholowe, odwodnienie, a także są w grupie ryzyka, jeśli chodzi o niebezpieczne zachowania pod wpływem alkoholu - jazdę po pijanemu czy seks bez zabezpieczeń.

Dr Krukow dodaje, że w USA ponad dekadę temu pojawiły się firmy produkujące drinki alkoholowe na bazie napojów energetycznych. Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zwróciła jednak uwagę, że takie połączenie może być niebezpieczne i drinki te wycofano ze sprzedaży.

3. Niebezpieczny skład

Groźny dla zdrowia może być też skład energetyków. - Tam - może poza wodą - nie ma naturalnych składników. A oprócz kofeiny i cukru są to substancje, które potencjalnie mogą być szkodliwe - zaznacza ekspert.

Składnikami napojów energetycznych są często tauryna czy glukuronolakton, ale nie tylko.

- Tam mogą być substancje, które, choć w pojedynczej dawce są w śladowej ilości i nie mają znaczenia, to często przyjmowane mogą się odkładać w organizmie lub wywoływać długofalowe skutki - tłumaczy naukowiec.

- Nie zalecalibyśmy 15-latkowi picia 2-3 espresso dziennie. A puszka popularnego napoju energetycznego zawiera tyle kofeiny, co dwie filiżanki mocnej czarnej kawy. Plus zwykle mnóstwo cukru i inne składniki, których w kawie nie ma - porównuje ekspert.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze