Trwa ładowanie...

Zabraknie ważnego leku dla chorych. "Dostawy w przyszłym roku"

 Katarzyna Prus
08.08.2022 20:00
Dostawy leku na padaczkę mają być wstrzymane już na jesieni
Dostawy leku na padaczkę mają być wstrzymane już na jesieni (Getty Images)

Już na jesieni producent jednego z leków stosowanych u chorych na padaczkę ma wstrzymać jego sprzedaż. Powrót regularnych dostaw jest planowany dopiero w przyszłym roku. Powodem nie są jednak problemy z jakością leku, więc preparat, który jest jeszcze w aptekach, można kupować bez obaw.

spis treści

1. Nie będzie dostaw leku na padaczkę

Chodzi o lek Sabril stosowany u chorych na padaczką i zespół Westa. Producent leku, firma Sanofi-Aventis, zapowiada problem z dostawami.

Chorzy na padaczkę będę mieli problem z dostępem do jednego z leków
Chorzy na padaczkę będę mieli problem z dostępem do jednego z leków (Getty Images)
Zobacz film: "Prof. Rejdak wymienia powikłania neurologiczne po COVID-19"

"Firma Sanofi-Aventis w porozumieniu z Urzędem Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych pragnie poinformować o tymczasowym ograniczeniu dostaw produktu leczniczego Sabril (wigabatryna), 500 mg tabletki powlekane w Polsce" - czytamy w komunikacie wydanym przez producenta leku.

"Obecna sytuacja jest spowodowana opóźnieniami w dostawach substancji czynnej wigabatryny od dostawcy. Ograniczenia nie są spowodowane kwestiami jakościowymi, a dostępny na rynku produkt leczniczy Sabril może być w dalszym ciągu stosowany" - wyjaśnia firma.

Producent informuje, że tymczasowe wstrzymanie sprzedaży może nastąpić już we wrześniu, a normalny tryb dostaw wróci dopiero w pierwszym kwartale przyszłego roku.

2. Co z pacjentami?

W komunikacie pojawiły się też zalecenia, które mają zminimalizować ryzyko zakłócenia leczenia związane z ograniczeniem dostaw.

"Dostępny produkt leczniczy w postaci granulatu do sporządzania roztworu doustnego nie powinien być stosowany w leczeniu padaczki lekoopornej, należy go zachować do leczenia napadów padaczkowych u niemowląt (zespół Westa) - zaznacza producent leku.

Wskazuje też, że zarówno przedłużenie leczenia wigabatryną, jak i jego rozpoczęcie, powinno być ograniczone do pacjentów z napadami padaczkowymi wieku niemowlęcego (zespół Westa). Zmiana leczenia musi w każdym przypadku przebiegać pod ścisłym nadzorem lekarza.

W przypadku innych pacjentów przyjmujących już wigabatrynę i takich, którzy mieli takie leczenie rozpocząć, należy rozważyć alternatywne środki, które lekarz specjalista dosotosuje do indywidualnych potrzeb pacjenta, w zależności od jego stanu.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze