Trwa ładowanie...

Żądlą mocniej niż osy i jest ich coraz więcej. Uważaj na te owady

 Aleksandra Zaborowska
08.04.2024 13:49
Łatwo pomylić z osą. Gdy ją zobaczysz, bardzo uważaj
Łatwo pomylić z osą. Gdy ją zobaczysz, bardzo uważaj (Getty Images)

Zdarza się, że osy mylone są z pszczołami lub gzami, ale o istnieniu tego owada wie niewielu. Jest bardzo podobny do osy, ale konsekwencje jego użądlenia są jeszcze mniej przyjemne.

spis treści

Klecanka rdzaworożna to owad, którego, dla niewprawionego oka, można bardzo łatwo pomylić z osą. Klecanka również ma czarno-żółte ubarwienie, jednak od osy odróżniają ją przede wszystkim bardziej smukłe ciało i plamki o okrągłym kształcie. Przeciętnie owady te osiągają rozmiar od 12 do 16 mm. Dlaczego należy na nie uważać?

1. Bardzo bolesne użądlenie? To może być klecanka

Klecanki rdzaworożne mają tendencje do atakowania, gdy zostają sprowokowane, jednak robią to znacznie bardziej agresywnie niż osy. Ich ukąszenia są jednak wyjątkowo bolesne, bo owad atakuje swoje “ofiary” nie tylko żądłem, ale także specyficznymi żuwaczkami. Użądlenie objawia się miejscowym obrzękiem, bólem i świądem, ale może także wywołać mdłości, silne bóle głowy, a nawet wymioty.

2. Gdzie można spotkać klecankę rdzaworożną?

Owady z tego gatunku najczęściej występują na polach i łąkach (częściej niż w lasach), ale regularnie budują swoje gniazda w pobliżu ludzi. Podobnie jak osy, osiedlają się nierzadko na dachach czy poddaszach, w ciemnych, ciasnych przestrzeniach (np. między ścianami, w rynnach), a nawet w ptasich budkach. Przy usunięciu napotkanego gniazda klecanek warto skorzystać z pomocy specjalisty. Jeśli jednak porywamy się na to samodzielnie, niezbędny będzie specjalistyczny strój pszczelarski, który zapobiegnie ukąszeniom. Warto też pamiętać, że owady te są znacznie mniej ożywione w nocy.

Zobacz film: "Kleszcze nie gryzą wszystkich tak samo"

Klecanki wykazują największą aktywność w ciepłych miesiącach: zaczynają atakować już w kwietniu i są obecne aż do października.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze