Trwa ładowanie...

Plaga os w Polsce. Co robić po użądleniu?

Avatar placeholder
23.08.2018 09:38
Ugryzienie osy może być śmiertelnie niebezpieczne
Ugryzienie osy może być śmiertelnie niebezpieczne (123rf.com)

Wysokie temperatury sprzyjają namnażaniu owadów. Zaniepokojeni ludzie zgłaszają liczniej niż dotychczas prośby o usuwanie gniazd przez strażaków. Pogotowie jest częściej wzywane do osób ukąszonych. W przypadku alergii na jad, spotkanie z insektem może skończyć się nawet zgonem.

1. Ugryzienie osy

Sanepid alarmuje o większym zagrożeniu ugryzieniem przez osy, z powodu zwiększonej populacji insektów. Chociaż nie każde ugryzienie jest powodem do niepokoju, warto zachować ostrożność. Jeśli doszło do użądlenia twarzy, w szczególności blisko ust lub nawet wewnątrz jamy ustnej, w gardle lub na języku, szybko postępujący obrzęk stanowi zagrożenie dla życia.

W przypadku osoby, która ma alergię, spotkanie z osą może skończyć się wstrząsem anafilaktycznym. W przypadkach niezagrażających życiu organizm również reaguje bolesnym i zaczerwienionym obrzękiem w miejscu ugryzienia.

Jeśli opuchlizna się powiększa lub jej wygląd budzi niepokój, należy skonsultować się z lekarzem lub udać się jak najszybciej na oddział ratunkowy.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"
Użądlenie osy może być śmiertelnie niebezpieczne
Użądlenie osy może być śmiertelnie niebezpieczne (facebook.com/SANEPID - Państwowa Inspekcja Sanitarna)

Zobacz też: Sam nie pozbędziesz się gniazda szerszeni, a strażacy nie zawsze mogą ci w tym pomóc

2. Co robić jeśli doszło do użądlenia?

Ofiarę należy położyć, nogi podnieść wyżej, zapewniając komfort. Nie zwlekając należy powiadomić pogotowie.

Jeśli ugryziony jest przytomny, trzeba ustalić, czy ma alergię na jad. Nawet jeśli zaprzecza, należy być ostrożnym i uważnie go obserwować, gdyż może o tym nie wiedzieć.

Jeśli dojdzie do wymiotów należy ułożyć użądloną osobę w pozycji na boku, aby nie doszło do zadławienia zwracaną treścią pokarmową.

W przypadku zatrzymania akcji serca, konieczna jest reanimacja przez masaż serca i sztuczne oddychanie, które należy kontynuować aż do przyjazdu karetki.

Zobacz też: Użądlenia

Obrzęk po ukąszeniu owada to powód do niepokoju
Obrzęk po ukąszeniu owada to powód do niepokoju (123rf.com)

3. Jak uniknąć ugryzienia?

Żeby nie kusić owada, latem lepiej powstrzymać się przed używaniem słodkich perfum.

Słoneczne kolory jak żółty, pomarańczowy i czerwony oraz kwieciste wzory są również dla os kuszące.

Jedząc na świeżym powietrzu, lepiej przyjrzeć się butelkom i kawałkom pożywienia przed włożeniem do ust. Po wprowadzeniu do jamy ustnej osa w panice żądli, a jest to wyjątkowo niebezpieczna lokalizacja ugryzienia.

Szczególnie groźnee jest też znalezienie się blisko gniazda os. Rozjuszone owady mogą zaatakować całym rojem. Jeśli przypadkiem lub intencjonalnie zabijemy osę, reszta stada wyczuwa specjalne wydzieliny umierającego owada, które prowokują pozostałe osy do ataku. Duża ilość ugryzień zwiększa ekspozycję na jad i może być również śmiertelnie niebezpieczna. W przeciwieństwie do pszczół, osa może żądlić wielokrotnie.

Zobacz też: Ukąszenia i użądlenia

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze