Czy powietrze w twoim biurze ci szkodzi?
Około 90 proc. naszego czasu spędzamy wewnątrz budynków. Dlatego istotne jest, aby zwracać uwagę na jakość powietrza, którym przychodzi nam oddychać przez większość dnia.
Coraz większą popularnością cieszą się "zielone budynki”, w których ważna jest nie tylko energooszczędność, ale również komfort pracowników. Niemniej jednak jakość środowiska pracy w biurowcach często nadal pozostawia wiele do życzenia.
Niewietrzone pomieszczenia, w których występuje duża zawartość dwutlenku węgla i wysoki poziom zanieczyszczeń pochodzących z wewnątrz, może mieć istotny wpływ na zdolności poznawcze pracowników, jakość ich pracy, zdrowie i samopoczucie.
Budynki, które są szczelne i mają zapobiegać utracie energii cieplnej, mogą negatywnie oddziaływać na stan fizyczny pracujących w nich osób.
Zła jakość powietrza wewnątrz budynku może mieć ujemny wpływ na ich funkcje poznawcze, proces podejmowania decyzji, reakcje w sytuacjach kryzysowych, myślenie strategiczne i wykorzystanie posiadanych informacji.
Dla pracodawcy oznacza to oczywiście spadek produktywności. Jednak oprócz tego, z uwagi na problemy zdrowotne pracowników, często wzrasta też ogólny roczny koszt pracy.
Kłopoty ze zdrowiem mają ścisły związek z czynnikami takimi jak wilgotność powietrza, współczynnik wentylacji i materiały emitujące zanieczyszczenia chemiczne.
Hermetyczne pomieszczenia często zawierają wysokie stężenie zanieczyszczenia pochodzącego z wnętrza budynków. Należą do nich lotne związki organiczne, których źródłem są środki przeciw szkodnikom, farby, odświeżacze powietrza, płyn do płukania tkanin czy środki czyszczące.
Zanieczyszczenia te mogą wywoływać bóle głowy, infekcje układu oddechowego, uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, wątroby, nerek, a także być źródłem raka.
Aby uniknąć negatywnego wpływu szkodliwych substancji, należy pamiętać, aby środki zawierające lotne związki organiczne stosować na zewnątrz i zawsze skonsultować się z instrukcjami bezpieczeństwa podanymi na etykiecie produktu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.