Osy nie cierpią tego zapachu. Spryskaj nim meble ogrodowe i poduszki
Chociaż osy budzą u wielu osób lęk, warto pamiętać, że odgrywają kluczową rolę w naszym ekosystemie. W związku z tym nigdy nie powinno się ich zabijać, choć warto znaleźć skuteczne metody na ich odstraszenie.
1. Nieprzyjemne ukąszenie osy
Osy, pomimo swojej złej sławy, potrafią być bardzo pożyteczne. Szczególnie właściciele ogrodów powinni czuć wdzięczność wobec tych owadów, które pomagają ograniczyć populację szkodników, takich jak mszyce, mączliki czy gąsienice. Os nie należy więc zabijać, ale warto ich unikać, bo objawy użądlenia mogą być nieprzyjemne, a w niektórych przypadkach (np. u osób uczulonych na jad owadów) nawet groźne.
Użądlenie osy ciężko przeoczyć, ponieważ zwykle szybko powoduje ono nagły ból, odczyn zapalny, opuchliznę i pieczenie. Osa nie pozostawia także w miejscu ugryzienia swojego żądła, co jest pierwszym objawem odróżniającym tę zmianę skórną od użądlenia pszczoły.
W przypadku osób uczulonych na jad osy, sytuacja jest poważniejsza i tuż po wykryciu użądlenia należy natychmiast udać się do szpitala. Reakcja alergiczna na jad osy może obejmować problemy z oddychaniem, skurcze mięśni, intensywną wysypkę, a nawet wstrząs anafilaktyczny, który może doprowadzić do śmierci, gdy odpowiednio szybko nie zostanie podana adrenalina (epinefryna).
2. Domowa metoda na odstraszenie os
Jeśli spędzamy dużo czasu na świeżym powietrzu i chcemy odstraszyć osy, warto zacząć od chowania lub szczelnego pakowania wszelkich "słodkich zapachów" z otwartej przestrzeni. Mowa tu o sokach i innych słodkich napojach, ale także o alkoholu, ciastach, miodach, dżemach czy owocach. Przebywając w miejscu wyjątkowo lubianym przez osy, warto też zrezygnować ze słodszych zapachów perfum.
Jeśli jednak urządzamy piknik lub grilla na świeżym powietrzu, pojawienie się aromatów przyciągających osy jest nieuniknione. W takiej sytuacji warto posłużyć się alternatywną metodą naturalną, taką jak olejek z goździków.
Specyficzny aromat tego olejku jest nie do zniesienia dla os, podczas gdy ludzie zazwyczaj go akceptują. Można więc przygotować mieszankę wody z olejkiem goździkowym i rozpylić ją w miejscach często odwiedzanych przez osy. Zaleca się, aby zastosować ten środek również na meble ogrodowe oraz poduszki, ponieważ to na nich zapach zatrzymuje się na dłuższy czas. Olejek ten można też dodać do dyfuzora lub kominka zapachowego.
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.