Zagęszczanie cienkich włosów
Zagęszczanie włosów to niekoniecznie kuracje u fryzjera, za które trzeba zapłacić bajońskie sumy. Istnieją domowe sposoby na zagęszczanie włosów, które mogą dać nawet porównywalne efekty, a nie wymagają dużych nakładów finansowych. Na kondycję włosów duży wpływ ma także dieta – dobór odpowiednich witamin pozwoli na zagęszczenie włosów.
Dobrym sposobem na zagęszczenie włosów jest wybranie odpowiedniego szamponu i prawidłowe mycie włosów. W czasie mycia należy masować skórę głowy okrężnymi ruchami, co pobudzi skórę głowy i pozwoli lepiej ją oczyścić z zanieczyszczeń. Włosy najlepiej umyć dwa razy, aby mieć pewność, że będą dokładnie oczyszczone.
Jednym z domowych sposobów na gęste włosy jest wykorzystanie octu jabłkowego do płukania skóry głowy przed myciem. Przed użyciem należy rozcieńczyć ocet wodą destylowaną w proporcji jeden do jednego (jedna szklanka wody na jedną szklankę octu). Po zmieszaniu oblewa się skórę głowy i włosy rozcieńczonym octem (uwaga na oczy!) i masuje skórę głowy przez trzy do pięciu minut. Później wystarczy spłukać ocet i umyć włosy.
W przypadku suchych włosów na włosy można nałożyć maseczkę z roztrzepanego jajka lub majonezu. Oprócz tego, można dodać do szamponu jedno opakowanie zwykłej żelatyny. Pobudzi ona włosy do wzrostu.
Po umyciu i dokładnym opłukaniu włosów dobrze jest używać odżywki. Dobrze nawilżone końcówki nie będą się rozdwajać i niszczyć. Można także oprócz odżywki stosować maski na włosy raz na tydzień.
Po umyciu czas na czesanie. Najlepiej jest zacząć od grzebienia z rzadko rozstawionymi zębami, bo to właśnie przy czesaniu można stracić najwięcej włosów.
Wypadanie włosów często ma związek z nieprawidłową dietą. Witaminami, na które warto zwrócić uwagę, jeśli chce się mieć bujne włosy są:
- witaminy z grupy B (produkty pełnoziarniste,nabiał, wątróbka i podroby),
- witamina A (nabiał, tłuste ryby i wątroba),
- witamina C (owoce i warzywa, a szczególnie czarna porzeczka i czerwona papryka),
- witamina E (oleje roślinne, orzechy i migdały),
- inne witaminy na porost włosów.
Należy także pamiętać, że źle na kondycję włosów wpływają kosmetyki do układania włosów, prostownice, suszarki, lokówki. Stan włosów pogorszy się także pod wpływem słońca oraz zanieczyszczeń powietrza.
Stres nie wpływa korzystnie na nasz organizm, w tym także na kondycję włosów. Włosy zaczynają wypadać w czasie zwiększonego stresu i napięcia, a także przemęczenia. Dobrze jest więc zadbać o siebie, jeśli chce się mieć piękne, lśniące włosy.
Nierównowaga hormonalna może przyczynić się do zwiększonego wypadania włosów, tak samo jak przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych czy hormonalnej terapii zastępczej. W przypadkach wypadania włosów pod wpływem pigułek antykoncepcyjnych można rozważyć zmianę metody antykoncepcji.
Niestety, w niektórych przypadkach naturalne metody na wypadanie włosów są nieskuteczne, a to ze względu na geny. Genetycznie uwarunkowane łysienie nie jest tak proste do zwalczenia, jak zwykłe wypadanie włosów wywołane nieprawidłową dietą czy stresem. Metody te będą także nieskuteczne w przypadku chorób takich jak łysienie plackowate, łysienie androgenowe u mężczyzn, a także łysienie androgenowe u kobiet.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.