Trwa ładowanie...

Witaminy na wypadanie włosów

Avatar placeholder
19.01.2024 16:53
Witaminy na wypadanie włosów
Witaminy na wypadanie włosów (Zdjęcie autorstwa tommerton2010 / CC BY 2.0)

Witaminy są niezbędne, by włosy mogły zdrowo rosnąć i pięknie wyglądać. Niektóre z nich wyraźnie poprawiają wzrost włosów, dlatego należy włączyć je do swojej diety, spożywając zawierające je produkty spożywcze. Warto uświadomić sobie, że nawet najlepsza maseczka do włosów nie spełni swojego zadania, jeśli w jadłospisie brakuje witamin i minerałów. Jakie witaminy należy przyjmować, by przez cały rok cieszyć się bujną czupryną i poradzić sobie z nadmiernym wypadaniem włosów?

spis treści

1. Najlepsze witaminy dla włosów

W zdrowej diecie na włosy nie może zabraknąć kwasu pantotenowego (witamina B5) oraz biotyny (dawniej witamina H). Witaminy te przyczyniają się do wzrostu większej ilości włosów poprzez stymulowanie wchłaniania witamin przez organizm i poprawę rozwoju komórek za pomocą witamin.

Rozwój komórek jest pobudzany również przez kwas foliowy. Witaminy te są ogromnie ważne w przypadku osób zmagających się z wypadaniem włosów, ponieważ w przeciwieństwie do innych środków na łysienie działają one na przyczynę problemu. Poprzez wzmacnianie cebulek włosów następuje zmniejszenie ich utraty, a włosy stają się mocniejsze i zdrowsze.

Zobacz film: "Witamina dla włosów. Stymuluje porost, opóźnia siwienie"

Ponadto kwas pantotenowy opóźnia łysienie oraz wypadanie włosów w związku ze starzeniem się organizmu. Witamina B5 znajduje się w produktach pełnoziarnistych, drożdżach i żółtku jaj. Witaminy B6 i B12 działają podobnie jak kwas pantotenowy, zapobiegając wypadaniu włosów i zachowując ich kolor. Witaminy te występują w drożdżach, warzywach, żółtku jaj, produktach pełnoziarnistych, mięsie kurczaka i nabiale.

Osoby pragnące wzmocnić włosy i zatrzymać ich nadmierne wypadanie, oprócz witamin z grupy B powinny spożywać również witaminy A, C i E.

Witamina A - znany przeciwutleniacz - pomaga w produkcji zdrowego sebum – wydzieliny z gruczołów łojowych. Witamina ta znajduje się w owocach, warzywach, nabiale i wołowinie. Witamina C również jest przeciwutleniaczem i podobnie jak witamina E poprawia krążenie w skórze głowy.

2. Jak przyjmować witaminy na włosy?

Witaminy wpływające na stan włosów znajdują się w wielu produktach spożywczych, co oznacza, że nie ma potrzeby stosowania specjalnych suplementów diety, by dostarczyć je organizmowi. Specjaliści przekonują, że dla człowieka znacznie bardziej korzystne jest przyjmowanie witamin i innych składników odżywczych wraz z pożywieniem, a nie w formie tabletek. Wystarczy pamiętać, jakie witaminy znajdują się w popularnych produktach spożywczych i włączyć je do swojego jadłospisu.

Na szczególną uwagę osób dotkniętych problemem wypadających włosów zasługuje żółtko jaj, które zawiera witaminy A, B, C oraz E, czyli wszystkie najważniejsze witaminy dla włosów.

W walce z nadmierną utratą włosów warto postawić na zdrowe odżywianie, które ma znaczny wpływ na stan cebulek włosów, dzięki czemu nie maskuje chwilowo problemu, tylko działa na jego przyczynę.

Witaminy są ważne nie tylko dla wzrostu włosów, ale i dla ich wyglądu – ich grubości, gęstości, a nawet koloru. Dbając o włosy od wewnątrz, zwiększamy skuteczność innych metod walki z wypadaniem włosów.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze