Trwa ładowanie...

Zamartwianie się utratą pracy może być związane ze zwiększonym ryzykiem cukrzycy

Avatar placeholder
11.10.2022 14:12
Zamartwianie się utratą pracy może być związane ze zwiększonym ryzykiem cukrzycy
Zamartwianie się utratą pracy może być związane ze zwiększonym ryzykiem cukrzycy

Ryzyko zaburzeń poziomu cukru we krwi jest o 19 proc. wyższe u osób martwiących się o wyrzucenie z pracy.

Cukrzyca staję się coraz powszechniejszym problemem
Cukrzyca staję się coraz powszechniejszym problemem (Shutterstock)

Nowe badania wykazały, że pracownicy, którzy czują, że mogą stracić pracę, mogą być obarczeni większym ryzykiem cukrzycy typu 2.

Naukowcy przyjrzeli się danym blisko 141 tysięcy pracowników w Stanach Zjednoczonych, Europie i Australii. Średni wiek pracowników wynosił 42 lata.

Zobacz film: "Co wpływa na glikemię?"

Badacze stwierdzili, że ryzyko cukrzycy było nawet o 19 procent wyższe wśród tych osób, którr uważały, że ich zatrudnienie było zagrożone w porównaniu do ludzi, którzy czuli się bezpiecznie w swojej pracy. Jednak, badania nie wykazały związku przyczynowo-skutkowego.

Wyniki badania zostały opublikowano 3 października w „CMAJ” ("Canadian Medical Association Journal").

"Rezultaty te są zgodne z wynikami innych badań, które wskazują, że niepewność zatrudnienia jest związana ze zwiększeniem masy ciała, czynnika ryzyka cukrzycy" - powiedział główny autor, Jane Ferrie z College’u Uniwersyteckiego w Londynie.

„U ludzi niepewnych zatrudnienia występowało również wyższe ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca, powikłania cukrzycy” - zaznaczyła Ferrie w komunikacie dla dziennika wiadomości.

Naukowcy twierdzą, że ich odkrycia mają znaczenie dla zdrowia publicznego. "Mały, ale długoterminowy wpływ poszczególnych czynników chorobowych może mieć duże znaczenie" - napisali naukowcy.

Autorzy badania sugerują, że powinno się prowadzić politykę redukcji stresu związanego  z niepewnością zatrudnienia. Ponadto, stwierdzili również, że lekarze i inni pracownicy służby zdrowia powinni wiedzieć, że jeśli ktoś jest zaniepokojony utratą pracy, może być obarczny nieznacznie większym ryzykiem rozwinięcia się cukrzycy.

ZOBACZ TAKŻE

Cukrzyca należy do grupy chorób metabolicznych. Jej cechą charakterystyczną jest hiperglikemia (podwyższony poziom glukozy we krwi), która wynika z nieprawidłowej produkcji lub działania insuliny wydzielanej przez komórki beta trzustki.

Przewlekła cukrzyca wywołuje uszkodzenia, zaburzenia czynności i niewydolność różnych narządów, w szczególności oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych.

Cukrzyca, z łac. diabetes mellitus, oznacza "cedzenie wody przez ciało" oraz "słodki jak miód". Oba określenia dotyczą istotnych objawów cukrzycy:

Aktualne dane opublikowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) pokazują, że według szacunków z 2014 r. na świecie żyło 422 mln dorosłych z cukrzycą (dla porównania w 1980 r. było ich 108 mln). Według Międzynarodowego Związku Cukrzycy w 2040 roku może być już 642 milionów osób z cukrzycą.

Dane statystyczne pokazują, że problem cukrzycy może dotyczyć nawet 9,1 proc. społeczeństwa w naszym kraju. Na tle całego świata, Polska nie wygląda najgorzej, gdyż jest poniżej światowej średniej - 10.6 proc.

Stężenie glukozy we krwi zmienia się bardzo dynamicznie. W związku z tym, niezależnie od typu cukrzycy najlepsze efekty leczenia uzyskuje się przy aktywnym udziale chorego w leczeniu. Chory musi być dobrze wyedukowany przez swojego diabetologa, prowadzić odpowiedni tryb życia i dostosować samodzielnie dietę, dzięki czemu ma dużą szansę na uniknięcie powikłań.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze