Zamartwianie się utratą pracy może być związane ze zwiększonym ryzykiem cukrzycy

Ryzyko zaburzeń poziomu cukru we krwi jest o 19 proc. wyższe u osób martwiących się o wyrzucenie z pracy.

Nowe badania wykazały, że pracownicy, którzy czują, że mogą stracić pracę, mogą być obarczeni większym ryzykiem cukrzycy typu 2.

Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu

Naukowcy przyjrzeli się danym blisko 141 tysięcy pracowników w Stanach Zjednoczonych, Europie i Australii. Średni wiek pracowników wynosił 42 lata.

Badacze stwierdzili, że ryzyko cukrzycy było nawet o 19 procent wyższe wśród tych osób, którr uważały, że ich zatrudnienie było zagrożone w porównaniu do ludzi, którzy czuli się bezpiecznie w swojej pracy. Jednak, badania nie wykazały związku przyczynowo-skutkowego.

Wyniki badania zostały opublikowano 3 października w „CMAJ” ("Canadian Medical Association Journal").

"Rezultaty te są zgodne z wynikami innych badań, które wskazują, że niepewność zatrudnienia jest związana ze zwiększeniem masy ciała, czynnika ryzyka cukrzycy" - powiedział główny autor, Jane Ferrie z College’u Uniwersyteckiego w Londynie.

„U ludzi niepewnych zatrudnienia występowało również wyższe ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca, powikłania cukrzycy” - zaznaczyła Ferrie w komunikacie dla dziennika wiadomości.

Naukowcy twierdzą, że ich odkrycia mają znaczenie dla zdrowia publicznego. "Mały, ale długoterminowy wpływ poszczególnych czynników chorobowych może mieć duże znaczenie" - napisali naukowcy.

Autorzy badania sugerują, że powinno się prowadzić politykę redukcji stresu związanego  z niepewnością zatrudnienia. Ponadto, stwierdzili również, że lekarze i inni pracownicy służby zdrowia powinni wiedzieć, że jeśli ktoś jest zaniepokojony utratą pracy, może być obarczny nieznacznie większym ryzykiem rozwinięcia się cukrzycy.

Cukrzyca należy do grupy chorób metabolicznych. Jej cechą charakterystyczną jest hiperglikemia (podwyższony poziom glukozy we krwi), która wynika z nieprawidłowej produkcji lub działania insuliny wydzielanej przez komórki beta trzustki.

Przewlekła cukrzyca wywołuje uszkodzenia, zaburzenia czynności i niewydolność różnych narządów, w szczególności oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych.

Cukrzyca, z łac. diabetes mellitus, oznacza "cedzenie wody przez ciało" oraz "słodki jak miód". Oba określenia dotyczą istotnych objawów cukrzycy:

Aktualne dane opublikowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) pokazują, że według szacunków z 2014 r. na świecie żyło 422 mln dorosłych z cukrzycą (dla porównania w 1980 r. było ich 108 mln). Według Międzynarodowego Związku Cukrzycy w 2040 roku może być już 642 milionów osób z cukrzycą.

Dane statystyczne pokazują, że problem cukrzycy może dotyczyć nawet 9,1 proc. społeczeństwa w naszym kraju. Na tle całego świata, Polska nie wygląda najgorzej, gdyż jest poniżej światowej średniej - 10.6 proc.

Stężenie glukozy we krwi zmienia się bardzo dynamicznie. W związku z tym, niezależnie od typu cukrzycy najlepsze efekty leczenia uzyskuje się przy aktywnym udziale chorego w leczeniu. Chory musi być dobrze wyedukowany przez swoje diabetologa, prowadzić odpowiedni tryb życia i dostosować samodzielnie dietę, dzięki czemu ma dużą szansę na uniknięcie powikłań.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Przyczyny cukrzycy
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Przyczyny cukrzycy
Przyczyny cukrzycy

Czy cukrzyca jest dziedziczna?

przyczyny powstawania cukrzycy typu 1 i 2, tak więc inne jest też dziedziczenie tych schorzeń. Dziedziczenie cukrzycy ma charakter wielogenowy i wieloczynnikowy, co utrudnia jednoznaczne określenie...

Przyczyny cukrzycy

Stan przedcukrzycowy - co należy o nim wiedzieć?

Stan przedcukrzycowy - co należy o nim wiedzieć?

, którego dostarczasz organizmowi wraz z posiłkami. Osoby, które nie śpią do późnych godzin, mogą należeć do grupy ryzyka Chroniczny brak snu jest znaną przyczyną (...) cukrzycy oraz stanu przedcukrzycowego. Także późniejsze...

Przyczyny cukrzycy

Cukrzyca a otyłość (WIDEO)

Cukrzyca a otyłość (WIDEO) Odtwórz wideo

Otyłości towarzyszy wiele groźnych chorób, jedną z nich jest cukrzyca. Dlaczego otyłość zwiększa ryzyko pojawienia się cukrzycy, wyjaśnia (...) dr Agnieszka Tiuryn-Petrulewicz, diabetolog. Związek pomiędzy otyłością a cukrzycą jest...

Przyczyny cukrzycy

Zaskakujące przyczyny cukrzycy

Zaskakujące przyczyny cukrzycy

również: Nieodpowiednie odgrzewanie posiłków Kto by pomyślał, że odgrzewanie jedzenia w plastikowych pojemnikach może być jedną z przyczyn cukrzycy? Badacze z Uniwersytetu Nowojorskiego odkryli, że dwie substancje używane...

Hormony - charakterystyka, choroby endokrynologiczne

Problemy hormonalne mogące prowadzić do wzrostu wagi

Problemy hormonalne mogące prowadzić do wzrostu wagi

czy stresującemu trybowi życia. Niestety zachwianie hormonów prowadzi do trudności z pozbywaniem się zbędnych kilogramów oraz zwiększonym ryzykiem otyłości (...) , niepokój, zmęczenie lub drażliwość. Niestety, te nieprzyjemne...

Zaburzenia erekcji

Poznaj czynniki niekorzystnie wpływające na erekcję

Poznaj czynniki niekorzystnie wpływające na erekcję

na erekcję u mężczyzn i powodować tymczasowy problem ze wzwodem. Dobrą informacją jest to, że spożycie jednego lub dwóch drinków może z kolei zwiększyć (...) , kłopotami rodzinnymi i finansowymi - to czynnik znacząco obniżający popęd...

Objawy ciąży - rozpoznanie, pierwszy trymestr, test ciążowy

Pierwsze symptomy ciąży

Pierwsze symptomy ciąży

do mózgu. Nudności i wymioty Nudności i wymioty zazwyczaj pojawiają się w 3-4 tygodniu ciąży. Jest to związane ze zwiększonym stężeniem gonadotropiny (...) trzech trymestrów ciąży. O tych dolegliwościach warto poinformować,...

Kawa

Korzyści płynące z picia kawy bezkofeinowej

Korzyści płynące z picia kawy bezkofeinowej

, czarna kawa, jak i bezkofeinowa są bogate w magnez, co związane jest z mniejszym ryzykiem cukrzycy oraz poprawą funkcji układu sercowo-naczyniowego (...) , jak i bezkofeinowej, wiązało się z niższym...