Trwa ładowanie...

Zbyt mała ilość snu w nocy zwiększa ryzyko cukrzycy

Avatar placeholder
15.02.2019 08:25
Brak odpowiedniej ilości snu sprzyja rozwojowi wielu chorób
Brak odpowiedniej ilości snu sprzyja rozwojowi wielu chorób

Spanie w nocy mniej niż pięć godzin dziennie powoduje wzmożoną chęć picia napojów gazowanych w ciągu dnia, jak wykazały najnowsze badania. Naukowcy sugerują, że osoby, które nie przesypiają odpowiedniej ilości godzin co noc mogą mieć większe ryzyko zachorowań na cukrzycę typu 2.

1. Bezsenność zwiększa apetyt

Ci, którzy regularnie skarżą się na problemy ze snem lub po prostu sypiają mniej godzin w ciągu doby, wypijają o jedną piątą więcej kawy i napojów gazowanych z dodatkiem cukru. Zbyt mała ilość snu zwiększa zatem ryzyko zachorowań na cukrzycę.

Natomiast ci, którzy śpią sześć godzin w nocy, wypijali o 11 proc. więcej słodkich napojów niż osoby, które śpią w nocy zalecane osiem godzin.

Nie wykazano jednak związku między tym, jak długo ktoś spał, a spożyciem w ciągu dnia soków, herbaty lub napojów dietetycznych.

Zobacz film: "Jedna nieprzespana noc. Przerażające skutki"
Zbyt małe ilości snu w nocy powodują wzrost ryzyka zachorowań na cukrzycę typu 2
Zbyt małe ilości snu w nocy powodują wzrost ryzyka zachorowań na cukrzycę typu 2 (123rf)

Przez to naukowcy zaczęli zastanawiać się nad tym, czy wzrost pragnienia na słodkie napoje gazowane był wynikiem zaburzeń snu czy przemęczenia.

Naukowcy z Uniwersytetu w Kalifornii stwierdzili, że wynika to z obydwu tych czynników. Jednak dodają, że leczenie zaburzeń snu może rzeczywiście pomóc ludziom ograniczyć spożycie cukru.

ZOBACZ TAKŻE

Cukrzyca typu 2 - charakterystyka i leczenie

2. Spożycie cukru a bezsenność

Badania polegały na analizie przeprowadzonej wśród 18 779 tys. uczestników w odniesieniu do tego, jak długo śpią zwykle  w ciągu tygodnia roboczego.

Naukowcy przeanalizowali  także to, jakie ilości spożywają innych napojów, takich jak woda, herbata i soki.

"Zbyt małe ilości snu oraz zbyt duże ilości spożywanych słodkich napojów wiążą się z negatywnymi skutkami metabolicznymi. Czynniki te mogą prowadzić do otyłości.

Biorąc pod uwagę prawdopodobną relację pomiędzy jakością snu a piciem słodkich napojów, zwiększenie czasu trwania i jakości snu może wpłynąć na poprawę zdrowia i dobrego samopoczucia u tych, którzy spożywają dużo słodkich napojów" – wyjaśnia główny autor badań profesor Prather.

Jednak, jak mówią naukowcy, będą potrzebne dalsze badania, aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób sen i konsumpcja napojów wpływają na siebie w czasie.

Zaskakujące przyczyny problemów ze snem
Zaskakujące przyczyny problemów ze snem [9 zdjęć]

Wszyscy znamy pokusę spędzenia dodatkowego czasu w łóżku w sobotnie i niedzielne poranki. Eksperci twierdzą

zobacz galerię

Spożywanie zbyt dużych ilości napojów gazowanych związane jest z zespołem metabolicznym oraz wpływa na poziom cukru we krwi i gromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie.

Inne badania wykazały, że dzieci, które śpią za krótko lub ich sen jest złej jakości, również piją większe ilości napojów gazowanych i energetycznych w ciągu dnia.

Profesor Prather również twierdzi, że zbyt małe ilości snu zwiększają głód i apetyt, zwłaszcza na słodkie i tłuste pokarmy. Nowe badania opublikowano w czasopiśmie "Sleep Health".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze