Zbyt mała ilość snu w nocy zwiększa ryzyko cukrzycy

Spanie w nocy mniej niż pięć godzin dziennie powoduje wzmożoną chęć picia napojów gazowanych w ciągu dnia, jak wykazały najnowsze badania. Naukowcy sugerują, że osoby, które nie sypiają  odpowiednie ilości godzin co noc mogą mieć większe ryzyko zachorowań na cukrzycę typu 2.

Ci, którzy regularnie skarżą się na problemy ze snem lub po prostu sypiają mniej godzin w ciągu doby, wypijają o jedną piątą więcej kawy i napojów gazowanych z dodatkiem cukru. Zbyt mała ilość snu zwiększa zatem ryzyko zachorowań na cukrzycę.

Natomiast ci, którzy śpią sześć godzin w nocy, wypijali o 11 procent więcej słodkich napojów niż osoby, które śpią w nocy zalecane osiem godzin.

Nie wykazano jednak związku między tym, jak długo ktoś spał, a spożyciem w ciągu dnia soków, herbaty lub napojów dietetycznych.

Przez to, naukowcy zaczęli zastanawiać się nad tym, czy wzrost pragnienia na słodkie napoje gazowane był wynikiem zaburzeń snu czy przemęczenia.

Naukowcy z Uniwersytetu w Kalifornii stwierdzili, że wynika to z obydwu tych czynników. Jednak dodają, że leczenie zaburzeń snu może rzeczywiście pomóc ludziom ograniczyć spożycie cukru.

Badania polegały na analizie przeprowadzonej wśród 18,779 uczestników w odniesieniu do tego, jak długo śpią zwykle  w ciągu tygodnia roboczego.

Naukowcy przeanalizowali  także to, jakie ilości spożywają innych napojów, takich jak woda, herbata i soki.

Zbyt małe ilości snu oraz zbyt duże ilości spożywanych słodkich napojów wiążą się z negatywnymi skutkami metabolicznymi, w tym czynniki te mogą prowadzić do otyłości. Biorąc pod uwagę prawdopodobną relację pomiędzy jakością snu a piciem słodkich napojów, zwiększenie czasu trwania i jakości snu może wpłynąć na poprawę zdrowia i dobrego samopoczucia u tych, którzy spożywają dużo słodkich napojów” – wyjaśnia główny autor badań profesor Prather.

Jednak, jak mówią naukowcy, będą potrzebne są dalsze badania, aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób sen i konsumpcja napojów wpływają na siebie w czasie.

 „Dane te sugerują, że poprawa jakości i długości snu u ludzi potencjalnie mogłaby pomóc im obniżyć spożycie cukru, które jak wiadomo wiąże się z chorobami metabolicznymi” - dodaje naukowiec.

Zaskakujące przyczyny problemów ze snem

Wszyscy znamy pokusę spędzenia dodatkowego czasu w łóżku w sobotnie i niedzielne poranki, jednak eksperci twierdzą, że spanie do późna w weekend (jak również...

Spożywanie zbyt dużych ilości napojów gazowanych związane jest z zespołem metabolicznym oraz wpływa na poziom cukru we krwi i gromadzenie tkanki tłuszczowej.

Inne badania wykazały, że dzieci, które śpią za krótko lub ich sen jest złej jakości, również piją napoje gazowane i napoje energetyczne w ciągu dnia.

Profesor Prather również twierdzi, że zbyt małe ilości snu zwiększają głód i apetyt, zwłaszcza na słodkie i tłuste pokarmy.

Nowe badania opublikowane w czasopiśmie „Sleep Health”.

Natalia Kulik, 11 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Depresja może być leczona lekami przeciwzapalnymi

Po ustaleniu, że układ immunologiczny odgrywa ważną rolę w ochronie zdrowia psychicznego, badacze uzyskali kolejne dowody, że leki, które redukują stan zapalny w wielu chorobach autoimmunologicznych, mogą również pomóc w leczeniu objawów depresji. Kierownik...

Newsy

Czy kręgarz przyniesie ulgę w migrenie?

Ludzie cierpiący z powodu migreny często poszukują pomocy u kręgarza, ale nowe badanie sugeruje, że ulga w bólu może być efektem placebo. Kiedy badacze zastosowali na pacjentach prawdziwą formę chiropraktyki (kręgarstwa) oraz jej fałszywą wersję,...