Trwa ładowanie...

Zjedli po 1,5 kg szparagów. To odkryto w ich moczu

Avatar placeholder
Aleksandra Iwańczuk 01.06.2024 13:35
Nieprzyjemny zapach moczu po zjedzeniu szparagów. Skąd się bierze i czy jest się czym martwić?
Nieprzyjemny zapach moczu po zjedzeniu szparagów. Skąd się bierze i czy jest się czym martwić? (Getty Images)

Szparagi są cenione nie tylko za swoje walory smakowe, ale również liczne korzyści zdrowotne. Jednak jeden z najbardziej zaskakujących efektów spożywania tego warzywa to specyficzna, nieprzyjemna woń moczu, która pojawia się u niektórych osób już kilkanaście minut po spożyciu. Jest to zjawisko dobrze znane i badane przez naukowców od dawna, więc nie ma powodów do obaw.

spis treści

1. Naukowe tło niecodziennego zjawiska

Pierwsze obserwacje dotyczące zmiany zapachu moczu po spożyciu szparagów pochodzą z XIX wieku. Polski badacz Marceli Nencki, zajmujący się chemią organiczną, przeprowadził eksperymenty, które pozwoliły zidentyfikować metanotiol, jako główny związek odpowiedzialny za charakterystyczny zapach.

W badaniu uczestniczyli mężczyźni, którym kazano zjeść po 1,5 kg szparagów, a kilkanaście minut później musieli oddać mocz.

Zobacz film: "Rak piersi"

Metanotiol jest siarkowym związkiem organicznym, który również występuje w naturze, na przykład w procesie rozkładu materii organicznej. Oprócz metanotiolu, w moczu po spożyciu szparagów wykryto także inne lotne związki siarkowe, które przyczyniają się do intensyfikacji tego niecodziennego zapachu.

Osobliwe zjawisko nie dotyczy każdego. Badania wykazały, że różnice w metabolizmie oraz genetyczne aspekty związane z receptorami węchowymi decydują o tym, czy dana osoba wyczuje nieprzyjemny zapach.

Niektórzy ludzie są po prostu "niewrażliwi" na metanotiol i inne związki siarkowe, co oznacza, że nie odczuwają zmiany zapachu. W innych przypadkach osoby te mogą nawet nie produkować związków odpowiedzialnych za specyficzny odor.

2. Rola szparagów w diecie i zdrowiu

Mimo tej niecodziennej cechy, szparagi są niezwykle wartościowym składnikiem diety. Są źródłem wielu witamin (A, C, E, K, B6) oraz minerałów takich jak wapń, magnez i żelazo.

Szparagi dostarczają także inuliny, rodzaju błonnika, który wspiera zdrowie jelit. Co więcej, zawierają antyoksydanty, które pomagają zwalczać wolne rodniki, przyczyniając się do ochrony przed wieloma chorobami, w tym chorobami serca i niektórymi rodzajami raka.

Chociaż zapach moczu po spożyciu szparagów może być nieprzyjemny dla niektórych osób, jest to całkowicie normalna i naturalna reakcja organizmu, która nie powinna budzić zmartwień.

Nieprzyjemny zapach zazwyczaj znika po kilku godzinach, a korzyści zdrowotne płynące ze spożywania szparagów zdecydowanie przeważają nad tym krótkotrwałym efektem.

Jeżeli zapach jest szczególnie uciążliwy, można spróbować ograniczyć porcje lub spożywać je razem z innymi składnikami, które mogą pomóc zneutralizować odór, na przykład cytryną czy ziołami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze