Zwichnięcie stawu ramiennego
Zwichnięcie stawu ramiennego powstaje w wyniku upadku na odwiedzioną i skręconą na zewnątrz rękę. Dochodzi do niego często, ponieważ staw ramienny ma małą stabilność. Zwichnięcie stawu ramiennego następuje zwykle na skutek niefortunnego upadku lub zderzenia podczas jazdy konnej, zapasów, narciarstwa, ewentualnie gry w hokeja lub piłkę ręczną.
1. Objawy i leczenie zwichnięcia stawu ramiennego
Objawem zwichnięcia jest silny ból, który może być odczuwany za ramieniem, wzdłuż ręki. Ponadto pacjent nie jest w stanie ruszyć ręką, która zaczyna drętwieć. Ramię jest wyraźnie nieprawidłowo ustawione. Głowa kości ramiennej znajduje się poza stawem, może uwypuklić się w okolicy pachy. Podczas próby ruchu w stawie ramiennym pacjent może czuć bolesne sprężynowanie.
Zwichnięcie stawu barkowego wymaga interwencji chirurga w celu nastawienia ramienia – tak szybko, jak to możliwe. Pacjentowi podaje się silne środki przeciwbólowe, by uśmierzyć ból. Ponadto zakładany jest opatrunek na trzy tygodnie w celu unieruchomienia kończyny. Zbyt krótkie lub przerwane unieruchomienie może powodować kolejne zwichnięcia stawu, tzw. zwichnięcia nawykowe, które trzeba leczyć operacyjnie. Po zabiegu wykonuje się zwykle zdjęcie rentgenowskie, by upewnić się, że zabieg się powiódł. Ręka powinna być unieruchomiona przez kilka dni. W przypadku osób w podeszłym wieku uruchamianie stawu zaczyna się możliwie szybko, by uniknąć zesztywnienia stawu.
2. Rodzaje i powikłania zwichnięć stawu ramiennego
Wyróżnia się dwa rodzaje zwichnięć stawu ramiennego: zwichnięcie przednie oraz tylne. W przypadku zwichnięcia przedniego następuje przemieszczenie głowy kości ramiennej w stosunku do panewki łopatki do przodu i do dołu. Jest to najczęstszy typ zwichnięcia z tendencją do nawrotów. Zwichnięcie tylne jest rzadsze i bywa trudniejsze do zdiagnozowania i leczenia.
Z jakimi powikłaniami należy liczyć się w związku ze zwichnięciem stawu ramiennego? Do możliwych komplikacji wczesnych zaliczają się uszkodzenia nerwu pachowego, parestezje (mrowienia, kłucia lub palenie) w zakresie unerwienia nerwu łokciowego oraz porażenie nerwu mięśniowo-skórnego. Natomiast wśród powikłań późnych należy wymienić: zwichnięcie nawykowe, ograniczenie zakresu ruchu w stawie ramiennym, chorobę Sudecka oraz zmiany zwyrodnieniowe stawu ramiennego.
Zwichnięcie nawykowe stawu ramiennego pojawia się co pewien czas, nawet jeśli pacjent nie doznał urazu. Skręcenie może nastąpić podczas snu lub wykonywania dowolnej czynności. Wbrew pozorom, jest to dość częsta dolegliwość, zwłaszcza u młodych osób w dobrej kondycji fizycznej. Objawy zwichnięcia nawykowego są zbliżone do zwykłego skręcenia, ale są mniej dokuczliwe. Takie urazy rzadko zdarzają się osobom w dojrzałym wieku. Każde zwichnięcie nawykowe powoduje zwiększone ryzyko wystąpienia zmian zwyrodnieniowych. Mięśnie mogą znacznie się osłabić lub wręcz zanikać. Ponadto takie zwichnięcia utrudniają normalne funkcjonowanie. Jedyną dobrą wiadomością jest fakt, że nawet sam chory może nastawić sobie staw, ponieważ jest to stosunkowo prosta czynność w przypadku zwichnięcia nawykowego stawu ramiennego.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.