Trwa ładowanie...

USG doppler - przebieg, wskazania, zastosowanie, powikłania

 Kinga Olchowy
21.06.2021 15:22
USG doppler to rodzaj badań ultrasonograficznych. USG doppler jest podstawowym badaniem w diagnostyce schorzeń układu krążenia
USG doppler to rodzaj badań ultrasonograficznych. USG doppler jest podstawowym badaniem w diagnostyce schorzeń układu krążenia (123rf)

USG doppler to rodzaj badań ultrasonograficznych. USG doppler jest podstawowym badaniem w diagnostyce schorzeń układu krążenia. Umożliwia ocenę przepływu krwi przez naczynia krwionośne i w sercu.

spis treści

1. Czym jest badanie dopplerowskie?

Badanie obrazowe typu USG doppler to badanie przy użyciu fal ultradźwiękowych oparte na zasadach fizykalnych dopplera pulsacyjnego.

W trakcie USG dopplerowskiego ocenia się w jaki sposób jest transportowana krew w naczyniach krwionośnych żylnych czy też tętniczych. Badanie to wykorzystywane jest w diagnostyce chorób serca jak i chorób układu krążenia obwodowego.

Zobacz film: "Objawy niewydolności żył kończyn dolnych"

Badanie dopplerowskie jest źródłem wielu cennych informacji na temat stanu zdrowia naszego organizmu związanego z jego ukrwieniem, a jednocześnie jest ono w pełni bezpieczne dla osoby badanej.

1.1. Rodzaje USG doppler

USG doppler można podzielić na kilka rodzajów, w tym:

  • USG doppler o fali ciągłej sprawdza zmiany w natężeniu przepływu krwi. Ten rodzaj USG doppler (badania dopplerowskiego) przeprowadza się przy użyciu przenośnego aparatu. Wyniki otrzymuje się bardzo szybko.
  • USG Color Doppler – technika ta daje obraz prędkości i kierunku przepływu krwi w organizmie. Przepływowi krwi przypisuje się kolor czerwony lub niebieski, w zależności od tego, czy krew płynie w kierunku do przetwornika pomiarowego, czy w przeciwnym.
  • USG Duplex Doppler – pozwala stworzyć obraz nie tylko naczyń krwionośnych, ale także sąsiadujących organów.
  • USG Power Doppler – najnowsze badanie dpplerowskie, pozwala ocenić przepływ krwi w małych lub głęboko położonych naczyniach głównie śródmiąższowych. Dzięki niemu otrzymuje się pełen obraz naczyń krwionośnych oraz organów.

2. Jak wygląda badanie dopplerowskie?

USG doppler to badanie całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne, zazwyczaj nie potrzeba do niego specjalnych przygotowań ani znieczulenia. USG doppler wykonywane jest w każdym wieku i można je wielokrotnie powtarzać.

Na skórę w czasie USG doppler w badanym miejscu nakładany jest żel wspomagający przenikanie ultradźwięków (tak samo dzieje się przy zwykłych badaniach USG). Lekarz przesuwa po skórze głowicę ultrasonografu. Całe USG doppler trwa kilkanaście minut.

W aparacie, wysyłana przez specjalną głowicę do USG doppler fala ultradźwiękowa odbija się od ośrodka będącego w ruchu, tj. płynącej krwi i powraca do głowicy. Głowica połączona jest przewodem z aparatem ultrasonograficznym, który rejestrując zmiany częstotliwości fali ultradźwiękowej odbitej od płynącej krwi, przedstawia obraz na monitorze.

Dzięki temu lekarz wykonujący badanie widzi, gdzie krew płynie szybciej, gdzie wolniej, a gdzie się cofa. Przystawka dopplerowska do aparatu USG umożliwia zmierzenie przepływu krwi przez naczynia.

USG doppler różni się od zwykłego badania USG tym, że towarzyszy mu efekt dźwiękowy - szum krwi przepływającej przez naczynia. USG z kolorowym Dopplerem uwidacznia zmiany różnym nasyceniem kolorów, które odpowiadają różnym szybkościom lub energii przepływu krwi, pokazując tym samym naczynia o nieprawidłowej budowie ściany. Szczególnie ważne jest to przy powikłaniach ciąży, w przypadku szybko rosnących guzów, w tym nowotworów złośliwych, a także przy wczesnym rozpoznawaniu zmian w miąższu wątroby.

Choroby, których diagnoza może trwać nawet kilkadziesiąt lat
Choroby, których diagnoza może trwać nawet kilkadziesiąt lat [7 zdjęć]

DIAGNOZA: 7 lat Choroba ta dotyka od 7 do 15 proc. miesiączkujących kobiet. Często błędnie diagnozowana

zobacz galerię

3. Kiedy wykonuje się USG doppler?

Badanie USG doppler pomaga wykrywać przyczyny chorób układu krążenia. Badaniem określa się przepływ krwi w takich naczyniach krwionośnych, jak np.:

  • tętnic szyjnych;
  • kończyn dolnych i górnych;
  • brzusznych;
  • przebiegających pozaotrzewnowo (np. aorty i jej odgałęzień, nerkowych).

3.1. USG doppler w ciąży

USG dopplerowskie ma także zastosowanie u kobiet w ciąży. Dzięki niemu można ocenić przepływ krwi w łożysku i pępowinie. Stosuje się je również do oceny żylaków kończyn dolnych, poziomu płytki miażdżycowej, a także przy monitorowaniu stanu zdrowia osób po przebytym udarze mózgu, oraz cierpiących na anemię sierpowatą.

USG doppler
USG doppler

Dzięki najnowszej technologii przyszła mama może zobaczyć przestrzenny obraz swojego dziecka. Badanie

zobacz galerię

Ze względu na fakt, iż badanie USG doppler jest nieinwazyjne i w pełni bezpieczne, jest ono często stosowane w ocenie stanu zdrowia płodu. Kolorowy doppler jest w tym przypadku najczęściej wybierany, gdyż w żaden sposób nie zagraża nienarodzonemu dziecku.

USG doppler jest niezwykle użytecznym i w pełni bezpiecznym badaniem. Może wskazywać nam przyczyny chorób układu krążenia zanim będą na tyle poważne, że nie będzie można ich już ostatecznie leczyć.

3.2. Drobne schorzenia tętnic a USG dopplerowskie

USG doppler umożliwia wykrycie nawet drobnych schorzeń tętnic i żył, mogących w konsekwencji prowadzić do ciężkich powikłań, takich jak: udar mózgu, zawał serca, zatorowość płucna.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

USG doppler głównie ma na celu:

  • wykrywanie zwężeń miażdżycowych w tętnicach szyjnych, które zaopatrują mózg;
  • wykrywanie zwężeń i niedrożności w tętnicach kończyn dolnych;
  • badanie żył kończyn dolnych pod kątem zakrzepicy lub niewydolności zastawkowej;
  • diagnostykę innych naczyń obwodowych (tętnice nerkowe, trzewne).

USG doppler wykorzystuje się także do oceny ukrwienia niektórych narządów oraz wykrywania guzów nowotworowych, gdyż większość z nich jest silnie ukrwiona. W położnictwie USG doppler wykorzystywane jest w przewidywaniu niektórych powikłań zagrażających prawidłowemu rozwojowi ciąży, poprzez ocenę przepływu krwi przez tętnicę pępowinową.

4. Powikłania po USG doppler

USG doppler, tak samo jak inne badania ultrasonograficzne z reguły nie wywołują powikłań. Istnieją natomiast czynniki, które moga dać fałszywy wynik USG doppler.

Do czynników takich należą: bliskie usytuowanie kości w badanym obszarze, czy gazy w jelitach. Ponadto osoby otyłe, niepotrafiące usiedzieć bez ruchu lub cierpiące na nieregularne bicie serca mogą otrzymać niedokładne wyniki badania USG Doppler.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Opatrunki i bandażowanie
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze