Trwa ładowanie...

Berotec - ulotka, skład, wskazania, przeciwwskazania, środki ostrożności, interakcje

 Kinga Olchowy
09.01.2024 10:59
Berotec to lek stosowany w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, szczególnie astmy
Berotec to lek stosowany w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, szczególnie astmy (Obraz <a href="https://pixabay.com/pl/users/mohamed_hassan-5229782/?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=4316095"> mohamed Hassan</a> z <a href="https://pixabay.com/pl/?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=4316095"> Pixabay</a>)

Berotec to lek stosowany w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, szczególnie astmy. Dostępny jest w formie aerozolu i wydawany jedynie na receptę. Działa od razu po podaniu i utrzymuje efekt przez wiele godzin. Nie każdy jednak może po niego sięgać. Jak działa Berotec i na co zwrócić szczególną uwagę?

spis treści

1. Co to jest Berotec i jak działa?

Berotec to lek dostępny w postaci aerozolu, podawany w formie wziewnej. Substancją czynną jest fenoterol - środek z grupy betamimetyków, zaliczany to selektywnych agonistów receptorów adrenergicznych β2. Rozszerza on oskrzela oraz płuca, przywracając prawidłowy rytm oddechowy. Zapewnia bardzo szybkie działanie.

Jedna dawka leku Berotec zawiera 100 µg bromowodorku fenoterolu. Wśród substancji pomocniczych znajduje się etanol. Jedno opakowanie leku zawiera około 200 dawek.

Zobacz film: "Ten produkt może pomóc walczyć z astmą. Wystarczy częściej go jeść"

Po zastosowaniu leku Berotec w przypadku ataków astmy lub chorób zapalnych płuc czy oskrzeli preparat rozszerza górne drogi oddechowe w ciągu kilku minut. Taki efekt utrzymuje się od 3 do 5 godzin. Dzieje się tak dlatego, że około 20-30% leku przedostaje się do dolnych dróg oddechowych, a reszta pozostaje w górnych drogach i stopniowo jest połykana przez chorego.

2. Wskazania do stosowania leku Berotec

Berotec stosowany jest przede wszystkim w leczeniu ostrych napadów astmy oskrzelowej, ale także w przypadku:

  • przewlekłego obturacyjne zapalenia oskrzeli
  • przewlekłego obturcyjnego zapalenia płuc (POChP)

Lek Berotec stosuje się także jako profilaktykę ataków astmy wysiłkowej. Warto pamiętać, że w przypadku łagodzenia objawów astmy, warto jednocześnie z Berotekiem wdrożyć leczenie steroidami.

2.1. Przeciwwskazania

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania leku Berotec jest uczulenie lub nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu - czynny lub pomocniczy. Dodatkowo nie powinny go stosować osoby, u których stwierdzono tachykardię, kardiomiopatię oraz inne zaburzenia czynności pracy serca.

Szczególną ostrożność podczas stosowania Berotecu powinny zachować osoby, u których stwierdzono nadczynność tarczycy, cukrzycę, guzy chromochłonne nadnerczy oraz osoby, które niedawno przeszły zawał serca.

3. Jak stosować lek Berotec?

Przed pierwszym zastosowaniem leku należy dwukrotnie nacisnąć zawór dozujący i odblokować w ten sposób dostęp do substancji czynnej. Następnie należy zdjąć nasadkę ochronną, a ustnik delikatnie przycisnąć ustami. Dno opakowania powinno znaleźć się na górze.

Następnie należy wziąć bardzo głęboki wdech i zatrzymać powietrze w płucach na kilka sekund. Po tym czasie należy powoli wypuścić powietrze. Taki sam schemat powtarza się przy każdej dawce. Jeśli preparat nie był używany przez kilka dni, przed zastosowaniem należy ponownie dwukrotnie nacisnąć zawór.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3.1. Dawkowanie Berotecu

Dawkowanie leku Berotec ustala lekarz na podstawie dolegliwości zgłaszanych przez chorego i jego ogólnego stanu zdrowia. Najczęściej jednak w przypadku osób dorosłych zaleca się stosowanie 1-2 wziewów maksymalnie 8 razy na dobę.

U dzieci zaleca się stosowanie jednej dawki maksymalnie 3 razy na dobę, za każdym razem musi się to odbyć pod kontrolą osoby dorosłej.

Jeśli w przypadku ataku astmy nie pomogą dwie dawki Berotecu, należy skonsultować się z lekarzem jak najszybciej.

4. Środki ostrożności

Lek należy trzymać z dala od dzieci i stosować tylko zgodnie z zaleceniami lekarza. Należy także informować go o wszystkich przyjmowanych jednocześnie lekach i suplementach, ponieważ Berotec może wejść z nimi w interakcje.

Podczas stosowania Berotecu należy regularnie badać krew oraz monitorować poziom potasu, ponieważ lek może go znajdzie obniżyć.

4.1. Możliwe działania niepożądane po stosowaniu leku Berotec

Stosowanie leku Berotec wiąże się z możliwością wystąpienia pewnych skutków ubocznych. Najczęściej po zastosowaniu leku pojawia się:

  • kaszel
  • pobudzenie lub nerwowość
  • biegunki lub zaparcia
  • drżenie
  • świąd lub zaczerwienienie skóry
  • kołatania serca
  • podrażnienie gardła
  • wzmożona potliwość
  • bóle i zawroty głowy

4.2. Interakcje Berotecu z innymi lekami

Berotec może reagować z innymi środkami, dlatego należy zachować szczególną ostrożność i poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych preparatach.

Substancje takie jak leki β-adrenergiczne, przeciwcholinergiczne oraz pochodne ksantyny mogą nasilać działanie fenoterolu, a także zwiększać działania niepożądane.

Należy także zachować szczególną ostrożność podczas jednoczesnego stosowania Berotecu z inhibitorami MAO oraz z trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi. Środki z tej grupy mogą znacznie nasilać działanie β-mimetyków.

Nie należy także stosować jednocześnie środków wykorzystywanych do znieczulenia ogólnego.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze