Trwa ładowanie...

HyCoSy (histerosalpingosonografia) - wskazania, przeciwwskazania, przebieg, skutki uboczne

 Paula Jakubasik
08.01.2024 15:01
HyCoSy to badanie wykonywane w celu oceny drożności jajowodów.
HyCoSy to badanie wykonywane w celu oceny drożności jajowodów. (Adobe Stock)

HyCoSy to skrót od nazwy procedury medycznej, czyli histerosalpingosonografii. Jest to badanie diagnostyczne wykorzystywane w ginekologii do oceny drożności jajowodów. Polega na wprowadzeniu kontrastu do jamy macicy, a następnie monitorowaniu rozprzestrzeniania się środka cieniującego za pomocą ultrasonografii. HyCoSy pozwala na sprawdzenie drożności jajowodów, co może być istotne w przypadku problemów z zajściem w ciąże. Czy HyCoSy boli?

spis treści

1. Co to jest HyCoSy?

HyCoSy, czyli histerosalpingosonografia (hysterosalpingo-contrast sonography), to procedura diagnostyczna stosowana w dziedzinie ginekologii i położnictwa. Jest używana do oceny drożności jajowodów oraz struktury macicy u kobiet mających problemy z zajściem w ciążę lub doświadczających innych problemów z układem rozrodczym.

Metoda ta stanowi integralną część diagnostyki niepłodności, ponieważ pozwala na wykrycie ewentualnych przeszkód w procesie reprodukcyjnym. Procedura wykorzystuje połączenie dwóch głównych technik diagnostycznych: ultrasonografii oraz środka kontrastowego. Cena HyCoSy wynosi od 800 do 1000 złotych.

2. Wskazania do badania HyCoSy

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Badania diagnostyczne zatok"

Wskazania do histerosalpingosonografii to:

  • diagnostyka niepłodności,
  • ocena drożności jajowodów,
  • ocena struktury macicy,
  • wykluczenie zmian patologicznych w obrębie macicy (mięśniaki, polipy),
  • ocena stanu jajowodów i macicy po zabiegach chirurgicznych,
  • diagnostyka przed rozpoczęciem leczenia,
  • ocena skuteczności dotychczasowego leczenia.

3. Przeciwwskazania do badania HyCoSy

Istnieją sytuacje, w których wykonanie badania HyCoSy może być niewskazane lub wymaga ostrożności:

  • podejrzenie ciąży lub potwierdzona ciąża,
  • zakażenie dróg rodnych,
  • zapalenie macicy,
  • stan zapalny jajników,
  • alergia na kontrast,
  • obecność polipów lub mięśniaków macicy w dużych rozmiarach,
  • nieprawidłowości anatomiczne utrudniające wprowadzenie cewnika.

Oprócz głównych przeciwwskazań, istnieje wiele innych czynników, które mogą wpłynąć na decyzję o przeprowadzeniu badania HyCoSy. Warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym, aby omówić indywidualne okoliczności zdrowotne i ewentualne ryzyko związane z procedurą.

4. Przebieg badania HyCoSy

Niezbędna jest konsultacja lekarska w celu omówienia przebiegu badania, specjalista musi zostać poinformowany o wszystkich przyjmowanych lekach oraz reakcjach alergicznych, które wystąpiły w przeszłości.

Ważne jest także zaplanowanie terminu procedury, biorąc pod uwagę cykl menstruacyjny (HyCoSy zwykle wykonuje się po zakończeniu miesiączki, ale przed owulacją).

Badanie HyCoSy wymaga ułożenia się w pozycji ginekologicznej. Lekarz wprowadza cewnik przez szyjkę macicy do wnętrza narządu i podaje środek cieniujący. Następnie za pomocą ultrasonografii obserwuje sposób rozchodzenia się kontrastu przez wnętrze macicy i jajowodów.

Dzięki temu możliwe jest wykrycie ewentualnych nieprawidłowości strukturalnych oraz ocena drożności. Po uzyskaniu potrzebnych obrazów cewnik jest usuwany, a pacjentka może wrócić do domu.

Badanie HyCoSy zajmuje zwykle 15-30 minut. Wiele kobiet odczuwa minimalny lub umiarkowany dyskomfort w trakcie procedury, zwykle ma on charakter ucisku.

5. Skutki uboczne badania HyCoSy

Histerosalpingosonografia (HyCoSy) jest procedurą diagnostyczną, która może spowodować wystąpienie skutków ubocznych. Podczas badania niektóre kobiety mogą odczuwać dyskomfort lub ból, choć reakcje te są bardzo indywidualne.

Istnieje również ryzyko reakcji alergicznej na podany środek cieniujący. Objawy mogą obejmować wysypkę skórną, swędzenie, obrzęk czy trudności w oddychaniu.

Po badaniu mogą wystąpić także inne skutki, takie jak niewielkie krwawienie lub plamienie, wzrasta także ryzyko infekcji dróg rodnych. Bardzo rzadko rozpoznaje się obturacyjne zjawisko skurczowe jajowodów, które może prowadzić do czasowego zamknięcia jajowodów.

Większość skutków ubocznych po HyCoSy jest łagodna i przemijająca. Niemniej jednak, w przypadku zaobserwowania jakichkolwiek nietypowych objawów należy natychmiast poinformować personel medyczny.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze