Trwa ładowanie...

Jabłko Adama (grdyka) – widoczność, funkcje, ból, zabieg zmniejszenia

Jabłko Adama znajduje się pośrodku męskiej szyi.
Jabłko Adama znajduje się pośrodku męskiej szyi. (123rf)

Jabłko Adama to uwypuklenie pośrodku szyi, charakterystyczne dla mężczyzn o niskim, głębokim głosie. Grdyka powiększa się znacząco w okresie dojrzewania, jej ostateczna wielkość jest zauważalna po 16 roku życia. Co warto wiedzieć o grdyce? Czy kobiety mają jabłko Adama? O czym świadczy ból szyi przy jabłku Adama?

spis treści

1. Czym jest jabłko Adama (grdyka)?

Jabłko Adama (grdyka, wyniosłość krtaniowa) to uwydatnienie chrząstki tarczowatej, widoczne pośrodku męskiej szyi. Jest to ruchoma struktura, która chroni krtań i fałdy głosowe.

Wyniosłość krtaniowa może powiększać się przez cały okres dojrzewania, o ile w organizmie jest odpowiednia ilość testosteronu. Składa się z tkanki chrzęstnej, podobnie jak uszy i nos. Wyraźnie zaznaczona grdyka występuje u mężczyzn z niskim, głębokim głosem.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Nazwa jabłko Adama pochodzi z legendy, według której biblijny Adam zadławił się kawałkiem jabłka i owoc utknął mu w gardle.

2. Jabłko Adama (grdyka) – budowa

Grdyka to wyraźne uwydatnienie chrząstki tarczowatej z przodu szyi, które ma za zadanie chronić przed uszkodzeniem przednią część krtani. Zbudowana jest z dwóch łączących się symetrycznych płytek – prawej oraz lewej.

U mężczyzn jabłko Adama jest bardziej wystające, ponieważ płytki zrastają się pod kątem ostrym. Kobiety również posiadają grdykę, ale jest ona mało widoczna. Jabłko Adama u kobiet jest mniej wyraźne, ponieważ płytki zrastają się u nich pod kątem rozwartym.

3. Kiedy jabłko Adama staje się widoczne?

Grdyka jest charakterystycznym elementem męskiej krtani. Nie jest natomiast widoczna u dzieci, staje się zauważalna dopiero w trakcie dojrzewania chłopców, a szczególnie podczas procesu mutacji. Jej rozrost jest widoczny między 12 a 16 rokiem życia.

Rozbudowanie jabłka Adama i wzrostu poziomu testosteronu ma bezpośredni wpływ na obniżenie głosu. U dorosłych wyniosłość krtaniowa jest stale widoczna i porusza się w trakcie przełykania i mówienia.

Zobacz także:

4. Funkcje jabłka Adama

Jakie ma znaczenie jabłko Adama? Jego najważniejsze funkcje to:

  • ochrona ścian i przedniej części krtani,
  • ochrona strun głosowych,
  • obniżenie głosu.

Grdyka nie wpływa na funkcjonowanie organizmu i nie bierze udziału w procesach fizjologicznych. Kliniki chirurgii plastycznej mają w swojej ofercie zmniejszenie chrząstki tarczowatej. Zabieg jest zwykle wykonywany u osób z bardzo wyraźnym jabłkiem Adama lub u mężczyzn po zmianie płci na żeńską. Korekta chirurgiczna nie powoduje zmian w barwie ani głębokości głosu.

5. Ból jabłka Adama – przyczyny

Ból grdyki w większości przypadków jest wywołany urazem mechanicznym. Szczególnie narażone są na to osoby, które biorą udział w sportach kontaktowych. Na skutek uderzenia w szyję może dojść do przesunięcia tchawicy i krtani.

Uderzenie w krtań może powodować m.in.:

W ekstremalnych przypadkach rozpoznaje się dodatkowo uszkodzenie nerwów, przełyku lub gardła.

Czasem ból jabłka Adama przy dotyku obserwuje się także przy różnego rodzaju infekcji górnych dróg oddechowych. Ponadto bolesność w okolicy wyniosłości krtaniowej może występować także w mocno zaawansowanych chorobach nowotworowych krtani.

Mutacja głosu – kiedy się pojawia, jak przebiega i ile trwa?
Mutacja głosu – kiedy się pojawia, jak przebiega i ile trwa?

Mutacją głosu określa się zmianę wysokości i skali głosu, które mają miejsce w okresie dojrzewania płciowego.

przeczytaj artykuł

6. Zabieg zmniejszenia jabłka Adama

Zmniejszenie jabłka Adama (redukcja chrząstki krtani) to popularny zabieg w klinikach chirurgicznych. Decydują się na niego osoby, które nie są zadowolone z wielkości grdyki lub są w trakcie procesu zmiany płci.

Lekarz w ciągu około 30 minut jest w stanie optycznie zmienić wygląd uwypuklenia. Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym, a w przypadku braku komplikacji pacjent z reguły następnego dnia wraca do domu.

W późniejszym czasie chory powinien dwukrotnie pojawić się na wizycie kontrolnej. Zmniejszenie jabłka Adama może osłabić siłę głosu, ale zwykle jest to krótkotrwały stan, który wynika z obrzęku po operacji.

7. Zabieg powiększenia jabłka Adama

Najczęściej wykonywanym zabiegiem w tym obszarze jest redukcja chrząstki krtani, czyli zmniejszenie jabłka Adama. Jednak zdarzają się także przypadki osób, które pragną uzyskać bardziej męskie cechy, przez co decydują się powiększyć grdykę. Z tego typu procedur korzystają, chociażby osoby, które dokonują zmiany płci z żeńskiej na męską. Dzięki nim możliwe jest dostosowanie fizyczności pacjenta do jego psychiki.

Powiększenie jabłka Adama polega głównie na chirurgicznym usunięciu chrząstki z ciała pacjenta (np. z klatki piersiowej), przekształceniu jej oraz przymocowaniu w odpowiednim miejscu. Zabieg tego typu sprawia, że grdyka staje się bardziej uwydatniona oraz zarysowana.

8. Powiększone jabłko Adama – choroby

U panów duże jabłko Adama nie jest zwykle powodem do niepokoju. Najczęściej to po prostu naturalna cecha osobnicza. Nadmiernie wystająca grdyka u mężczyzn jest niestety bardziej narażona na urazy mechaniczne.

Czasem jednak wyniosłość krtaniowa u mężczyzn jest powiększona z uwagi na występujący obrzęk krtani. Mogą go powodować, chociażby wole tarczycy, czy rak krtani.

Powiększenie u kobiet jabłka Adama

Co to znaczy zbyt wyraźnie zarysowana grdyka u dziewczyn, kobiet? W tym przypadku nie jest ona czymś naturalnym. Dlatego też należy skonsultować ją z lekarzem. Zwykle przyczyną powiększonej grdyki u kobiet są zaburzenia hormonalne, nieprawidłowa budowa krtani, szyi lub uwarunkowania genetyczne.

W sporadycznych przypadkach rozrost jabłka Adama u dziewczyn może wynikać z choroby nowotworowej, zlokalizowanej w obrębie tarczycy lub krtani.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze