Trwa ładowanie...

Lactocontrol – skład, działanie, wskazania i przeciwwskazania

Avatar placeholder
15.02.2023 15:58
Lactocontrol zapobiega pojawianiu się objawów nietolerancji laktozy
Lactocontrol zapobiega pojawianiu się objawów nietolerancji laktozy (Adobe Stock)

Lactocontrol jest suplementem diety zawierającym laktazę. To enzym, który wspomaga trawienie laktozy u osób, które mają trudności w tym zakresie. Ponieważ umożliwia przyswajanie zawartego w nabiale cukru mlecznego, osoby mające problem z trawieniem laktozy mogą je spożywać bez obaw. Jak ją stosować?

spis treści

1. Co to jest Lactocontrol?

Lactocontrol to suplement diety wskazany do stosowania w przypadku występowania objawów nietolerancji laktozy po spożyciu mleka i jego przetworów. Laktoza to dwucukier zawarty w mleku i jego przetworach.

Lactocontrol jest dostępny w dwóch rozmiarach opakowania. To:

Zobacz film: "Mleko nie jest potrzebne człowiekowi. Ale laktoza to problem tylko dla niektórych"
  • Lactocontrol tabletki powlekane 30 sztuk,
  • Lactocontrol tabletki powlekane 70 sztuk.

Każda zawiera 4500 j. FCC laktazy. To enzym wytwarzany w rąbku szczoteczkowym nabłonka jelita cienkiego, który odpowiada za trawienie laktozy. Bierze udział w jej hydrolizie do cukrów prostych: glukozy i galaktozy. Te są lepiej przyswajalne przez organizm.

Substancje wypełniające tabletki Lactocontrol to sarbitole i celuloza; laktaza; substancja przeciwzbrylająca: sole magnezowe kwasów tłuszczowych; otoczka (substancje zagęszczające: hydroksypropylometyloceluloza i hydroksypropyloceluloza, substancja wiążąca: talk, barwnik E171).

LactoControl – zamienniki

Lactocontrol ma postać kapsułek do stosowania doustnego. Inne preparaty na rynku polskim zawierające laktaza to krople Delicol i Kolzym.

2. Jak działa Lactocontrol?

Opinie lekarzy i pacjentów dowodzą, że Lactocontrol, który zawiera laktazę, u większości pacjentów sprawdza się, ponieważ:

  • łagodzi dyskomfort,
  • zapobiega pojawianiu się objawów nietolerancji laktozy,
  • pozwala osobom zmagającym się z niedoborem laktazy na trawienie produktów mlecznych.

Dlaczego tak się dzieje? Do strawienia laktozy niezbędna jest odpowiednia ilość enzymu trawiącego – laktazy. Jej brak bądź niedobór sprawia, że cukier mleczny pozostaje nierozłożony, a co za tym idzie, także niewchłonięty. Ponieważ nie może pokonać ściany jelita, by dostać się do naczyń krwionośnych, pozostaje w nich, gdzie zatrzymuje cząsteczki wody.

Ponadto, w wyniku działania bakterii jelitowych, w jelicie grubym ulega fermentacji. Laktoza ulega rozkładowi na krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe i gazy (głównie wodór, dwutlenek węgla i metan).

W rezultacie pojawia się wiele nieprzyjemnych objawów i dokuczliwych dolegliwości. Wówczas mówi się o nietolerancji laktozy, którą definiuje się jako pojawienie się symptomów żołądkowo-jelitowych po jednorazowym spożyciu laktozy przez osobę cierpiącą na niedobór enzymu laktaza.

Typowe symptomy wskazujące na zaburzenie to biegunka, kurczowe bóle brzucha, nadmierne wytwarzanie gazów jelitowych i wzdęcia.

W celu zdiagnozowania nietolerancji laktozy przeprowadza się:

  • wodorowo-metanowy test oddechowy,
  • badanie pH kału u niemowląt,
  • badania genotypu wykrywające pierwotne zaburzenia wchłaniania laktozy mające wpływ na wystąpienie objawów nietolerancji (możliwy jest bowiem zarówno pierwotny niedobór laktazy, jak i wtórny niedobór laktazy, za co może odpowiadać nieżyt żołądka i jelit, celiakia, choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie okrężnicy, chemoterapia czy antybiotykoterapia).

Warto pamiętać, że u wielu osób zaburzenia wchłaniania laktozy nie dają objawów klinicznych. Oznacza to, że nie każdy musi stosować dietę bezlaktozową lub ograniczać podaż cukru mlecznego. Jednocześnie przy stosowaniu diety wysokolaktozowej na dolegliwości żołądkowo-jelitowe, takie jak biegunka, nudności, wzdęcia czy bóle brzucha, mogą cierpieć także osoby z aktywną laktazą.

3. Lactocontrol – skutki uboczne i przeciwwskazania

Nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu Lactocontrol, nie zawsze jest to możliwe. Przeciwwskazanie stanowi nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu.

Preparat przeznaczony jest dla osób dorosłych nietolerujących laktozy. Jak każdy lek, również Lactocontrol może powodować działania niepożądane. By im zapobiec, bardzo ważne jest, by preparat stosować tak, jak wskazuje ulotka i nie przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia.

Rekomendowaną dawką jest jedna kapsułka zażywana przed każdym posiłkiem, który zawiera mleko lub jego przetwory. Spożycie nadmiernej ilości tabletek z laktazą może wywołać efekt przeczyszczający.

Choć nie stwierdzono interakcji preparatu z innymi lekami, a i Lactocontrol uznaje się za bezpieczny, przed zastosowaniem go trzeba wziąć pod uwagę, że niektóre choroby mogą stanowić wskazanie do zmiany dawkowania.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze