Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Tomasz Makos

Ossikuloplastyka – wskazania, przeciwwskazania, przebieg i cena zabiegu

Ossikuloplastyka polega na rekonstrukcji łańcuszka kosteczek słuchowych
Ossikuloplastyka polega na rekonstrukcji łańcuszka kosteczek słuchowych (Adobe Stock)

Ossikuloplastyka jest zabiegiem rekonstrukcji łańcuszka kosteczek słuchowych. Zabieg w istotnym stopniu poprawia jakość słyszenia. Jego celem jest naprawa łańcuszka kosteczek słuchowych tak, by funkcjonował prawidłowo i dobrze przewodził dźwięki. Jakie są najczęstsze wskazania do ossikuloplastyki?

spis treści

1. Co to jest ossikuloplastyka?

Ossikuloplastyka to operacja polegająca na rekonstrukcji łańcuszka kosteczek słuchowych (przewodzących dźwięki), gdy są one uszkodzone lub niezdolne do prawidłowego funkcjonowania. Ma na celu naprawę mechanizmu przenoszenia dźwięku w uchu środkowym. Pozwala poprawić jakość słuchu pacjenta w zadowalającym stopniu.

Ossikuloplastyka to zabieg o wysokim wskaźniku sukcesu. Jednak ostateczny rezultat zależy także od stanu, w jakim znajdują się kosteczki słuchowe pacjenta. Zabieg jest dość skomplikowany, najczęściej wykonywany w znieczuleniu ogólnym.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Czym są kosteczki słuchowe?

Kosteczki słuchowe (łac. ossicula auditus) – młoteczek, kowadełko i strzemiączko – to najmniejsze kości, które znajdują się w uchu środkowym. Są ze sobą stawowo połączone, a ich główną funkcją jest przenoszenie wibracji do ucha wewnętrznego.

Jeśli kosteczki słuchowe zostaną uszkodzone mogą powodować niedosłuch przewodzeniowy, czasem nawet utratę słuchu.

2. Jakie są wskazania do ossikuloplastyki?

Ossikuloplastyka ucha najczęściej wykonywana jest u pacjentów z przewodzeniowym ubytkiem słuchu, wynikającym z przerwania łańcuszka kosteczek słuchowych.

Uszkodzenie łańcuszka kosteczek słuchowych może być konsekwencją m.in. urazu mechanicznego, perlaka, niedoleczonego stanu zapalnego, zapalenia ucha środkowego, czy wady wrodzonej.

3. Jak przygotować się do ossikuloplastyki?

O dokładnym przygotowaniu do zabiegu informuje lekarz. Najczęściej jednak konieczne jest wykonanie badania słuchu, badań obrazowych i badań krwi. Pacjent powinien także poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach i stosowanych suplementach. Lekarz może zalecić pacjentowi, by ten w dniu zabiegu nie jadł po północy.

W dniu zabiegu pacjent powinien zgłosić się z dokumentem tożsamości oraz wszystkimi niezbędnymi wynikami badań. Niezbędne jest także dopełnienie formalności związanych z procedurą przyjęcia.

4. Przebieg plastyki kosteczek słuchowych

Zabieg najczęściej wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Po zastosowaniu znieczulenia lekarz uzyskuje dostęp do ucha środkowego – zazwyczaj przez przewód słuchowy zewnętrzny. Czasem konieczne może być także dotarcie do ucha środkowego poprzez wykonanie nacięcia za uszami (dostęp zauszny). Decyzję o tym, które podejście jest najlepsze, podejmuje lekarz.

Następnie specjalista ocenia kosteczki słuchowe przy pomocy mikroskopu operacyjnego. Dalej przechodzi do ich naprawy i rekonstrukcji. Do tego celu może wykorzystać materiały pochodzące z tkanki własnej pacjenta, przeszczepu tkanek lub materiały sztuczne.

Po zrekonstruowaniu łańcucha kosteczek słuchowych zakładane są szwy, a ucho zostaje opatrzone opatrunkiem.

Czas zabiegu zależny jest od stanu kosteczek słuchowych, zwykle jednak procedura trwa do godziny.

5. Jakie są przeciwwskazania do ossikuloplastyki?

Głównym przeciwwskazaniem do ossikuloplastyki jest aktywna infekcja ucha. Przeciwwskazaniem może być także niemożność oddychania przez nos, czy choroba błony śluzowej ucha środkowego.

Lekarz może nie zdecydować się na przeprowadzenie ossikuloplastyki także w sytuacji, gdy zabieg przeprowadzano już wielokrotnie, a stosowanie tych samych lub podobnych protez okazało się nieskuteczne.

6. Ossikuloplastyka – ryzyko i powikłania

Ossikuloplastyka uznawana jest za stosunkowo bezpieczną i skuteczną procedurę. Jednak, jak w przypadku każdej operacji, istnieje ryzyko powikłań. W tym przypadku ryzyko obejmuje:

7. Cena ossikuloplastyki

Ceny zabiegu rekonstrukcji kosteczek słuchowych są bardzo zróżnicowane. Czynniki, które mogą wpływać na koszt zabiegu to m.in. lokalizacja gabinetu, doświadczenie lekarza, stosowana technika i sprzęt, stan kosteczek słuchowych, indywidualny cennik.

Średnio jednak za zabieg wykonany prywatnie należy zapłacić 8 000-12 000 zł.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Badanie audiometryczne (badanie tonalne progowe słuchu)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze