Trwa ładowanie...

Zasady bezpieczeństwa szczepień

Avatar placeholder
04.06.2013 13:57
Zasady bezpieczeństwa szczepień
Zasady bezpieczeństwa szczepień

Bezpieczeństwo szczepień jest bardzo ważne, od tego, jak wykonuje się szczepienie zależy, czy szczepionka zostanie prawidłowo podana i czy nie pojawi się blizna. Jednak bezpieczeństwo szczepień zależy nie tylko od tego, kto wykonuje szczepienie, ale także od zastosowania pewnych zasad. Jakie są zasady bezpieczeństwa szczepień? Przede wszystkim należy stosować się do zaleceń lekarza lub pielęgniarki.

spis treści

1. Podstawowe informacje o szczepionkach

  • Skład szczepionki - szczepionka składa się z żywych i osłabionych bakterii lub zabitych drobnoustrojów. Stosuje się ją po to, aby wywołać odpowiedź immunologiczną.

  • Rodzaje szczepionek – skojarzone (uodparniają przed kilkoma chorobami), poliwalentne (uodparniają przeciw jednej chorobie), monowalentne (uodparniają przeciwko jednej chorobie).

  • Kiedy się szczepić – każdy powinien podejść do szczepień obowiązkowych, które rozpoczynają się we wczesnym dzieciństwie i są kontrolowane przez lekarza rodzinnego. Jeśli chcemy zaszczepić się na choroby sezonowe, np. grypę, powinniśmy zrobić to przed sezonem zachorowań. Niektórzy chcieliby zaszczepić się na choroby, które często występują w ich rodzinie, wtedy decyzję należy skonsultować z lekarzem.

  • Reakcja po szczepieniu – mogą pojawić się niepożądane odczyny poszczepienne.

2. Bezpieczeństwo szczepień

Podstawowe zasady bezpieczeństwa szczepień to:

Zobacz film: "Czego pacjenci powinni spodziewać się po operacji?"
  • zachowanie prawidłowego odstępu między szczepieniami zawierającymi żywe drobnoustroje, czyli nie mniej niż 4 tygodnie,

  • odstęp między kolejnymi dawkami musi być zgodny ze wskazaniami producenta,

  • dowolny odstęp między szczepionką z żywymi drobnoustrojami a martwymi (odstęp może być dowolny, ale zaleca się zrobienie kilku dni przerwy),

  • przed każdym szczepieniem powinno się wykonać badania.

Ludzie często rezygnują ze szczepienia, bo wydaje im się, że z powodu pewnych chorób nie można do niego przystąpić.

Przeciwwskazaniami do szczepień nie są:

Oczywiście, jeśli zdarzają się wątpliwości, należy udać się do lekarza, który wskaże konkretne rozwiązanie. Pamiętajmy, że dzięki szczepieniom możemy uniknąć wielu chorób.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Układ odpornościowy
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze