Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Zwyrodnienie stawu biodrowego (koksartroza) - charakterystyka, przyczyny, objawy

Zwyrodnienie stawu biodrowego znane również pod nazwą koksartroza, oznacza stopniowe i nieodwracalne niszczenie chrząstki stawowej i innych tkanek, które tworzą staw.
Zwyrodnienie stawu biodrowego znane również pod nazwą koksartroza, oznacza stopniowe i nieodwracalne niszczenie chrząstki stawowej i innych tkanek, które tworzą staw. (AdobeStock)

Zwyrodnienie stawu biodrowego to inaczej koksartroza. Jest to nieodwracalne niszczenie chrząstki stawowej biodra, objawiające się silnym bólem i powodujące utrudnienie chodzenia. Kapoplastyka jest nowoczesną techniką, której używa się, gdy staw biodrowy nadaje się już tylko do wymiany. Niestety czasem jest to koniecznie, ale na szczęście, po operacji można bez przeszkód biegać, jeździć na rowerze, a nawet szusować po łagodnych stokach.

spis treści

1. Zwyrodnienie stawu biodrowego (koksartroza) - charakterystyka

Zwyrodnienie stawu biodrowego znane również pod nazwą koksartroza, oznacza stopniowe i nieodwracalne niszczenie chrząstki stawowej i innych tkanek, które tworzą staw. Chora chrząstka przestaje amortyzować i zmniejszać tarcie kości. W wyniku tego na ich powierzchni powstają wyrośla kostne, ograniczające ruch i przyspieszające zniszczenie stawu. Koksartroza to jedno z najczęstszych zwyrodnień stawów. W Stanach Zjednoczonych przeprowadza się rocznie prawie 200 tys. zabiegów całkowitej wymiany stawu biodrowego.

2. Zwyrodnienie stawu biodrowego (koksartroza) - przyczyny i objawy

Koksartroza, czyli zwyrodnienie stawu biodrowego może wynikać ze zmian pierwotnych lub wtórnych. W pierwszym przypadku przyczyny nie są do końca znane. Być może powstają z powodu zachwiania metabolizmu chrząstki stawowej lub zmiany w składzie płynu stawowego. W drugim przypadku przyczyną są zazwyczaj wady budowy, na przykład zbyt płytka panewka. Takim zmianom sprzyjają wysoki poziom cholesterolu i trójglicerydów, cukrzyca, nadwaga, mikrourazy wynikające z przeciążenia stawu, np. podczas dźwigania.

Zobacz film: "Metody minimalizowania dolegliwości stawowych"

Czynniki ryzyka zwyrodnienia stawu biodrowego obejmują:

Objawy zwyrodnienia stawu biodrowego to:

  • na pierwszym etapie: ból w pachwinie i biodrze, objawiający się podczas chodzenia;
  • gdy choroba się rozwinie: ból pojawiający się nawet podczas leżenia - by go uniknąć, chory zaczyna utykać;
  • wreszcie: sztywność stawów, coraz większe ograniczenie ruchów.

Wraz z rozwojem zwyrodnienia stwu biodrowego następują zniesienie szpary stawowej i całkowita utrata ruchomości stawu.

3. Zwyrodnienie stawu biodrowego (koksartroza) - co robić, gdy pojawią się objawy?

Zwyrodnienie stawu biodrowego, określane mianem koksartrozy jest ciężkie do wyleczenia i w większości przypadków kończy się wymianą stawu biodrowego. Już na początku należy odciążać staw: zrzucić zbędne kilogramy, wspierać się na lasce, korzystać z fizykoterapii, wykonywać odpowiednie ćwiczenia, by wzmocnić mięśnie.

Po konsultacji z lekarzem można również przyjmować niesterydowe leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Dowiedziono, że siarczan glukozaminy działa przeciwbólowo u osób z tym schorzeniem. Powinno się go przyjmować 3 razy dziennie po posiłku. Ostatnim etapem leczenia jest endoproteza, czyli wszczepienie sztucznego stawu.

4. Kapoplastyka - alternatywa dla klasycznej protezoplastyki

Kapoplastyka to najnowsza technika częściowej wymiany stawu biodrowego. Jest ona alternatywą dla klasycznej protezoplastyki. Polega na wymianie panewki w miednicy i założeniu tzw. kapy na głowę kości udowej. Metoda jest zachwalana, ponieważ pozwala na zachowanie naturalnej głowy oraz szyjki kości udowej. To rozwiązanie pozwala też na szybszy powrót do zdrowia, minimalizuje prawdopodobieństwo zwichnięcia, znika zupełnie ryzyko zmiany długości nóg.

Po operacji należy się oszczędzać, by nadmiernie nie obciążyć stawu. Nie znaczy to jednak, że trzeba bez przerwy siedzieć. Na początku rzeczywiście lepiej nie leżeć na boku, zakładać nogi na nogę, dźwigać ciężarów czy siadać w wannie. Jednak po rehabilitacji polegającej na specjalnych ćwiczeniach, spacerach i pływaniu, możliwe jest jeżdżenie na rowerze, rolkach, a nawet nartach.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Zwyrodnienie stawu kolanowego
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze