Trwa ładowanie...

20 proc. przypadków więcej niż rok temu. Te województwa przodują w statystykach

Avatar placeholder
Aleksandra Zaborowska 08.10.2024 16:27
Infekcji o 20 proc. więcej niż rok temu. Ministerstwo obiecuje, że szczepionki są za pasem
Infekcji o 20 proc. więcej niż rok temu. Ministerstwo obiecuje, że szczepionki są za pasem (Getty Images)

Choć jesienna fala zakażeń COVID-19 zaczyna spowalniać, ogólna skala zachorowań jest wyraźnie większa niż przed rokiem. Aktualnie w statystykach zakażeń przodują dwa wojewódzwa.

spis treści

1. W tych województwach najwięcej chorych

Jak kilkukrotnie szacowali eksperci, z początkiem października fala zdiagnozowanych przypadków COVID-19 zaczęła spowalniać. Nie zmienia to jednak faktu, że zachorowań jest przynajmniej o 20 proc. więcej niż rok temu, jak wskazują dane Zakładu Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru NIZP PZH - PIB. Od początku roku do 30 września 2024 odnotowano ich 205 888 w porównaniu do 170 489 w analogicznym okresie zeszłego roku.

8 października Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1590 przypadkach, bez zgonów - choć, jak zawsze, należy podkreślić, że liczby oficjalnych zakażeń są mocno niedoszacowane, gdyż większość pacjentów się nie diagnozuje bądź wykorzystuje domowe testy.

Zobacz film: "Wasze Zdrowie – odc.6. Zrozumieć męskość"
Mapa zakażeń COVID-19, 8 października 2024
Mapa zakażeń COVID-19, 8 października 2024 (Ministerstwo Zdrowia)

- Oczywiście chorych jest dziś znacznie więcej niż było w lipcu czy w czerwcu. W większości są to pacjenci starsi lub młodsi, ale z wielochorobowością. Zdecydowanie ciężej przechodzą tę infekcję pacjenci nieszczepieni i nie mamy co do tego wątpliwości - alarmował prof. dr hab. n. med. Krzysztof Simon, specjalista chorób zakaźnych i ordynator Oddziału Chorób Zakaźnych z Pododdziałem Onkologii Hepatologicznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu w rozmowie z WP abcZdrowie.

Zobacz też: Trwają negocjacje z Pfizerem? "Będziemy współpracować, by rozstrzygnąć spór"

Wśród odnotowanych we wtorek przypadków niezmiennie przodują województwa mazowieckie (210 zakażeń) i lubelskie (205). Przy podziale na powiaty wyraźnie widać, że w skali kraju wyróżnia się powiat włodawski, graniczący bezpośrednio z Ukrainą, a także Biała Podlaska. Co ciekawe, w województwie mazowieckim to wcale nie Warszawa jest źródłem największej liczby zakażeń: wyższe liczby zachorowań w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców mają podstołeczne powiaty otwocki czy wyszkowski.

Widać też wyraźne wzrosty w powiecie grudziądzkim.

2. Fala spowalnia, ale kolejna przed nami

Obecny spadek zachorowań zgadza się z wcześniejszymi przewidywaniami lekarzy, którzy zakładali, że z pierwszymi dniami października liczba infekcji nieco się zmniejszy. Nie oznacza to jednak, że należy rezygnować ze środków ostrożności: przed nami coraz zimniejsze tygodnie, które ponownie mają przynieść wzrost zachorowań. I to właśnie przed ścisłym jesiennym sezonem warto pamiętać o profilaktyce w postaci szczepień przeciwko COVID-19, (ale i grypie czy krztuścowi).

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia, w połowie miesiąca do punktów szczepień powinna trafić pierwsza transza 300 tysięcy szczepionek, a do końca miesiąca - kolejne 700 tysięcy (preparat Moderny). Pojawiają się jednak informacje o pierwszych dostępnych egzemplarzach nowej, uaktualnionej szczepionki Pfizera (COMIRNATY JN.1). Preparat ten będzie jednak dostępny wyłącznie odpłatnie (w cenie nawet ok. 400-500 zł), gdyż firma Pfizer nie stanęła do rządowego przetargu.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze