20 proc. przypadków więcej niż rok temu. Te województwa przodują w statystykach
Choć jesienna fala zakażeń COVID-19 zaczyna spowalniać, ogólna skala zachorowań jest wyraźnie większa niż przed rokiem. Aktualnie w statystykach zakażeń przodują dwa wojewódzwa.
1. W tych województwach najwięcej chorych
Jak kilkukrotnie szacowali eksperci, z początkiem października fala zdiagnozowanych przypadków COVID-19 zaczęła spowalniać. Nie zmienia to jednak faktu, że zachorowań jest przynajmniej o 20 proc. więcej niż rok temu, jak wskazują dane Zakładu Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru NIZP PZH - PIB. Od początku roku do 30 września 2024 odnotowano ich 205 888 w porównaniu do 170 489 w analogicznym okresie zeszłego roku.
8 października Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1590 przypadkach, bez zgonów - choć, jak zawsze, należy podkreślić, że liczby oficjalnych zakażeń są mocno niedoszacowane, gdyż większość pacjentów się nie diagnozuje bądź wykorzystuje domowe testy.
- Oczywiście chorych jest dziś znacznie więcej niż było w lipcu czy w czerwcu. W większości są to pacjenci starsi lub młodsi, ale z wielochorobowością. Zdecydowanie ciężej przechodzą tę infekcję pacjenci nieszczepieni i nie mamy co do tego wątpliwości - alarmował prof. dr hab. n. med. Krzysztof Simon, specjalista chorób zakaźnych i ordynator Oddziału Chorób Zakaźnych z Pododdziałem Onkologii Hepatologicznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu w rozmowie z WP abcZdrowie.
Zobacz też: Trwają negocjacje z Pfizerem? "Będziemy współpracować, by rozstrzygnąć spór"
Wśród odnotowanych we wtorek przypadków niezmiennie przodują województwa mazowieckie (210 zakażeń) i lubelskie (205). Przy podziale na powiaty wyraźnie widać, że w skali kraju wyróżnia się powiat włodawski, graniczący bezpośrednio z Ukrainą, a także Biała Podlaska. Co ciekawe, w województwie mazowieckim to wcale nie Warszawa jest źródłem największej liczby zakażeń: wyższe liczby zachorowań w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców mają podstołeczne powiaty otwocki czy wyszkowski.
Widać też wyraźne wzrosty w powiecie grudziądzkim.
2. Fala spowalnia, ale kolejna przed nami
Obecny spadek zachorowań zgadza się z wcześniejszymi przewidywaniami lekarzy, którzy zakładali, że z pierwszymi dniami października liczba infekcji nieco się zmniejszy. Nie oznacza to jednak, że należy rezygnować ze środków ostrożności: przed nami coraz zimniejsze tygodnie, które ponownie mają przynieść wzrost zachorowań. I to właśnie przed ścisłym jesiennym sezonem warto pamiętać o profilaktyce w postaci szczepień przeciwko COVID-19, (ale i grypie czy krztuścowi).
Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia, w połowie miesiąca do punktów szczepień powinna trafić pierwsza transza 300 tysięcy szczepionek, a do końca miesiąca - kolejne 700 tysięcy (preparat Moderny). Pojawiają się jednak informacje o pierwszych dostępnych egzemplarzach nowej, uaktualnionej szczepionki Pfizera (COMIRNATY JN.1). Preparat ten będzie jednak dostępny wyłącznie odpłatnie (w cenie nawet ok. 400-500 zł), gdyż firma Pfizer nie stanęła do rządowego przetargu.
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.