Trwa ładowanie...

5 skutecznych przepisów na zdrowy dom

Jako mniej lub bardziej zapracowana pani domu miałaś już prawdopodobnie okazję wypróbować kilka albo nawet całkiem sporo przepisów, które korzystnie wpływają na zdrowie twoje i twoich domowników. Wypróbuj też sprawdzone „przepisy”, które uzdrowią twoje mieszkanie.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Niebezpiecznie brudne buty

Czy zdawałaś sobie sprawę, że razem z butami wnosimy do domu znaczne ilości szkodliwych związków ołowiu i innych zanieczyszczeń? Prosty trik w postaci zewnętrznej wycieraczki do butów i zdejmowania ich przed drzwiami wejściowymi pozwala zmniejszyć ilość tych zanieczyszczeń nawet o 60%.

2. Ostoja spokoju – sypialnia

Ściany sypialni powinny pokrywać spokojne, ale pozytywne barwy. Dobrym rozwiązaniem będzie więc niebieski czy zielony, ale w ciepłych odcieniach. Jeżeli wybierasz szary, ożyw pokój kilkoma żywymi dodatkami. Natomiast dla zdrowia jeszcze ważniejsze jest, by same farby, których użyjesz do pomalowania pokoju, nie wydzielały szkodliwych związków. Wybieraj więc te rozcieńczone wodą, zamiast rozpuszczalnikami. Przy zakupie zwracaj uwagę na farby emulsyjne, które mają i inne pozytywne właściwości.

3. Temperatura powietrza – norma dla twojej efektywności

Najlepsza temperatura powietrza do spania, nauki, pracy i utrzymania wysokiego poziomu energii potrzebnej do codziennych aktywności to 19 stopni Celsjusza. Postaraj się przyzwyczaić do niej swój organizm, nawet jeśli jesteś zmarzluchem. Dasz radę!

4. Miejsce śmieci jest na śmietniku

Nie przetrzymuj też worków ze śmieciami. Wyrzucasz tam przecież rzeczy, których nie chcesz i których nie powinno być w domu. Jest to oczywiste, ale w dalszym ciągu w wielu rodzinach drobne lenistwo czy brak czasu wygrywają. Tu już nie chodzi jednak o lenistwo czy pracowitość, ale o wasze zdrowie.

5. Dekoracja zielenią i światłem

Mamy tu na myśli oczywiście żywe rośliny i duże okna, które umożliwiają nasłonecznione pomieszczenia. Oba czynniki wpływają korzystnie na samopoczucie. Roślina o nazwie epipremnum złociste oczyszcza powietrze z formaldehydu oraz innych związków, które są niekorzystne dla zdrowia, a są wydzielane z materacy i mebli. W kwestii wietrzenia pomieszczeń najbardziej skuteczny jest lekki przeciąg. Rozszczelnienie czy uchylenie okien raczej obniża temperaturę w pomieszczeniu niż je oczyszcza.

Tych kilka prostych działań pozwala zwiększyć komfort naszego mieszkania. Dzięki temu przebywanie w nim może rzeczywiście nam się przysłużyć. A może znasz jeszcze inne ciekawe wskazówki?

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.