Anoreksja doprowadziła ją do wagi 17 kg. Minęło 8 lat i jest nie do poznania
Kristina Karyagina przez wiele lat zmagała się ze skrajną anoreksją zagrażającą jej życiu. W wieku 22 lat dziewczyna ważyła zaledwie 17 kg, a jej stan uniemożliwiał jej funkcjonowanie i poruszanie się bez pomocy najbliższych. Dziś jest po 8 latach intensywnej terapii i nie przypomina dawnej siebie.
1. Historia choroby Kristiny Karyaginy
Kobieta zachorowała na anoreksję jeszcze w liceum. Dziewczyna wyznała, że do rozwoju zaburzeń odżywiania przyczynił się u niej chorobliwy stres przed egzaminami – najpierw w szkole średniej, a następnie na studiach prawniczych, podczas których presja osiągania doskonałych wyników jeszcze bardziej wzrosła.
Chociaż Kristinie udało się ukończyć studia, pogarszający się stan zdrowia nie pozwalał jej na podjęcie pracy i rozpoczęcie normalnego życia. W krytycznym momencie dziewczyna wymagała nieustannej opieki ze strony najbliższych: była skrajnie niedożywiona, nie potrafiła samodzielnie wstać z łóżka, żywiła się jedynie niewielkimi ilościami owoców, poruszała się na wózku inwalidzkim.
Jej życie odmieniło się, gdy w 2016 roku zdecydowała się na udział w programie "Niech mówią", gdzie jej przypadek zainteresował psychologów i lekarzy. Eksperci objęli młodą Rosjankę opieką i zaproponowano jej leczenie, na wstępie którego skupiono się na psychologicznej relacji z jedzeniem.
Terapię fizjologiczną rozpoczęto od wprowadzania do jej diety wysokobiałkowych, pożywnych produktów takich jak płatki owsiane i kasze. Wkrótce waga zaczęła rosnąć, a stan Kristiny ustabilizował się, chociaż od początku zakładano, że stopniowy powrót do całkowitego zdrowia zajmie kobiecie kilka lat.
2. Wyjście z anoreksji
Dzisiaj Karyagina ma 34 lata, a od udziału w programie minęło 8 lat. Terapia okazała się być na tyle skuteczna, że pozwoliła Kristinie na podjęcie pracy, a nawet urodzenie dziecka. Dziś jest mamą i żoną, a na aktualnych zdjęciach zupełnie nie przypomina siebie z najgorszych etapów swojej choroby. Ponadto, angażuje się we wsparcie osób dotkniętych zaburzeniami odżywiania, odwiedza pacjentów w szpitalach, gdzie dzieli się swoją historią.
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.