35-latka walczy z rakiem. Pierwszy objaw zauważyła podczas świąt
Zdrowotne problemy Rachel Morsett rozpoczęły się w ubiegłoroczne święta. 35-latka poczuła niepokojący objaw, jakim był ból w ustach. Przyczyną dolegliwości okazał się zaawansowany rak języka.
1. Nie sądziła, że dotknie ją rak
Rachel Morsett w trakcie ubiegłorocznych świąt Bożego Narodzenia poczuła ból w ustach. Dolegliwość była na tyle uciążliwa, że 35-latka miała problemy z jedzeniem. Postanowiła udać się do lekarza, który stwierdził, że kobieta ma chorobę Leśniowskiego-Crohna. Niestety, ta diagnoza okazała się błędna.
Badania, które wykonała Morsett, ujawniły, że cierpi na raka języka w czwartym stadium. Niezwykle agresywny nowotwór zajął węzły chłonne i płuca kobiety. Musiała być operowana, przeszła radioterapię, a także dwa rodzaje chemioterapii oraz immunoterapii.
Kobieta przeszła już glosektomię, czyli usunięcie części języka. 35-latka ani myśli się poddać, choć jej stan jest bardzo poważny. Przyznaje, że zdrowotne problemy są dla niej największym wyzwaniem, z jakim musiała się dotychczas zmierzyć. Przed diagnozą nawet nie wiedziała, że istnieje taka choroba nowotworowa.
W trakcie walki z nowotworem Rachel przeszła zapalenie płuc. 35-latka wie, że jej rak jest nieuleczalny, ale wierzy, że terapie pomogą jej żyć jak najdłużej, bez utrudniających funkcjonowanie objawów. Docenia czas spędzony z najbliższymi, a swoje leczenie relacjonuje na TikToku, gdzie obserwuje ją ponad 150 tys. użytkowników.
2. Rak języka powoduje szereg objawów
Rak języka to choroba, która początkowo może nie dawać żadnych sygnałów. Często wykrywają go dentyści w trakcie kontroli jamy ustnej. Zwykle pierwszym objawem raka języka jest ból.
Gdy nowotwór rozprzestrzenia się, może powodować obrzęk węzłów chłonnych szyi. Wówczas mogą pojawić się inne symptomy, jak odkrztuszanie krwi, ból ucha, utrata wagi.
Inne objawy raka języka to:
- czerwona lub biała plamka na języku,
- uczucie, że coś utkwiło w gardle,
- drętwienie ust albo języka,
- ból gardła, który nie ustępuje,
- zmiana głosu,
- ból podczas żucia, połykania lub poruszania szczęką,
- obrzęk szczęki.
Najczęstszymi czynnikami ryzyka nowotworu języka są: palenie tytoniu, spożywanie alkoholu oraz zakażenie wirusem HPV. Na ten typ nowotworu bardziej narażeni są także mężczyźni, osoby z deficytem odporności oraz pacjenci powyżej 45. roku życia.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.