Atakuje całe rodziny. "Strasznie wzrosła nam liczba zakażeń"
Gwałtowny skok zachorowań na szkarlatynę i anginę wywołane przez zakażenia paciorkowcami. W ciągu ostatnich dwóch tygodni maja na szkarlatynę zachorowało blisko trzy tysiące osób. Lekarze podkreślają, że liczba zachorowań może być znacznie wyższa, bo pacjenci nie zawsze zgłaszają się do lekarzy.
1. Wzrost zachorowań na szkarlatynę
Dane opublikowane przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego pokazują, że od początku roku do końca maja wykryto 24 043 przypadki szkarlatyny (płonicy). To o siedem razy więcej niż w analogicznym okresie 2022 r. - wtedy zgłoszono 3 298 zachorowań. Ostatnie opublikowane dane z maja wskazują, że tylko w ciągu ostatnich dwóch tygodni potwierdzono ponad trzy tysiące przypadków.
- To potwierdza się w praktyce. Strasznie wzrosła nam liczba zakażeń paciorkowcowych, a szkarlatyna i angina to są jedne z chorób wywołanych przez paciorkowce - wyjaśniała w rozmowie z WP abcZdrowie dr Lidia Stopyra, specjalistka chorób zakaźnych, ordynator Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii Szpitala im. Żeromskiego w Krakowie.
Do zakażenia dochodzi głównie drogą kropelkową. Choroba najczęściej występuje u dzieci w wieku od 5 do 15 lat, ale można zachorować w każdym wieku. Charakterystycznym objawem szkarlatyny jest malinowe zabarwienie języka oraz drobna wysypka na ciele. Chorobie towarzyszą objawy grypopodobne: wysoka gorączka, silny ból gardła i ogólne osłabienie organizmu.
## Paciorkowce w natarciu
Większość schorzeń wywołanych paciorkowcami typu A to zakażenia o charakterze nieinwazyjnym, takie jak angina paciorkowcowa, szkarlatyna, ropień okołomigdałkowy, czy zapalenie ucha środkowego.
Nieleczona choroba może powodować powikłania takie jak uszkodzenie mięśnia sercowego, nerek, zapalenie płuc, a nawet zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Najbardziej niebezpieczną postacią są inwazyjne zakażenia paciorkowcami (iGAS), które mogą doprowadzić m.in. do sepsy i zespołu wstrząsu toksycznego (toxic shock syndrome – TSS).
Jak wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH, w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2023 r. było 2 282 zakażeń Streptococcus pyogenes o charakterze inwazyjnym, u 55 pacjentów rozwinął się zespół wstrząsu toksycznego. To prawie trzykrotnie więcej niż w całym 2022 r. Problem dotyczy nie tylko Polski. O niepokojącym wzroście zakażeń paciorkowcami informują też inne państwa m.in. Francja, Irlandia, Holandia i Włochy.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.