Długotrwałe stosowanie antybiotyków przyczynia się do raka jelita grubego

Nowe badanie wykazało, że ludzie, którzy przyjmują antybiotyki przez dłuższy czas, są bardziej narażeni na rozwój raka jelit.

Zobacz film: "Jak stosować antybiotyki?"

Naukowcy twierdzą, że różnorodność wirusów w jelicie może odgrywać rolę w rozwoju nowotworów. Nowe badanie zostało opublikowane w czasopiśmie "Gut".

Eksperci jednak ostrzegają, że są to wczesne wyniki, które wymagają potwierdzenia i niewskazane jest zaprzestanie stosowania antybiotyków.

Polipy jelit, małe wyrostki na ścianie jelita, przypominające swoim wyglądem baloniki, można znaleźć u 20-40 proc. Polaków. W większości przypadków nie dają żadnych objawów i nie przekształcają się w nowotwory, ale w przypadku braku odpowiedniej terapii mogą stwarzać takie ryzyko.

Antybiotyki mogą przyczyniajć się do rozwoju raka jelita grubego
Antybiotyki mogą przyczyniajć się do rozwoju raka jelita grubego (Shutterstock)

W ramach analizy naukowcy przyjrzeli się danym dotyczącym zdrowia 16 600 pielęgniarek, uczestniczących w długoterminowym badaniu o nazwie Nurses' Health Study.

Wykazano, że u pielęgniarek w wieku od 20 do 39 lat, stosujących antybiotyki przez co najmniej dwa miesiące, w późniejszym życiu częściej diagnozowano określone rodzaje polipów jelita, zwane gruczolakami, w porównaniu do ich rówieśniczek, które nie stosowały podobnych terapii.

U kobiet, które przyjmowały antybiotyki przez dwa miesiące lub dłużej w wieku 40-50 lat wystąpienie gruczolaka było jeszcze bardziej prawdopodobne.

Zdaniem autorów badania, ich wyniki nie dowodzą, że antybiotyki prowadzą do rozwoju raka, a potwierdzają jedynie, że bakterie, których zwalczenie jest celem leków, mogą odgrywać ważną rolę w tym procesie.

"Antybiotyki zasadniczo zmieniają mikrobiologię jelit, ograniczając różnorodność i liczbę bakterii oraz zmniejszając odporność na wrogie wirusy" – mówią. Jak dodają, to może mieć decydującą rolę w rozwoju raka jelita grubego. Dodatkowo bakterie wymagające antybiotyków mogą wywoływać stan zapalny, co jest znanym czynnikiem ryzyka raka jelita grubego.

Rak jelita grubego i odbytnicy (prezentacja edukacyjna)
Rak jelita grubego i odbytnicy (prezentacja edukacyjna) [14 zdjęć]

Czym jest rak jelita grubego i odbytnicy? Rak ten jest trzecim najczęściej spotykanym u kobiet i mężczyzn...

zobacz galerię

Według naukowców obecne ustalenia, potwierdzające wyniki wcześniejszych badań, wskazują potrzebę ograniczenia stosowania antybiotyków i innych źródeł stanu zapalnego, które mogą powodować powstawanie guzów.

Tymczasem dr Sheena Cruickshank, specjalistka immunologii z Uniwersytetu w Manchesterze, powiedziała, że wszystko, co wpływa na bakterie jelitowe, czyli np. zmiany w diecie, stan zapalny czy stosowanie antybiotyków, może mieć potencjalny wpływ na zdrowie. Trudno jest także określić, jak dużą rolę czynniki takie jak jadłospis mogły odgrywać w nowych badaniach.

Należy pamiętać, że na rozwój raka jelita grubego wpływa wiele czynników. Obecność gruczolaków niczego nie przesądza. Do czynników ryzyka należą m.in. dieta bogata w czerwone lub przetworzone mięso, małe ilości błonnika, nadwaga, alkohol, palenie papierosów oraz występowanie raka jelita grubego w rodzinie.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Eksperci podkreślają, że nie ma pewności co do konkretnych zagrożeń wynikających ze stosowania antybiotyków, ponieważ są one określane jedynie jako prekursor raka, a nie jego bezpośrednia przyczyna. Mimo wszystko wnioski płynące z badania są bardzo ciekawe i rzucają nowe światło na to, jak drobnoustroje w jelitach wpływają na zdrowie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy