Długotrwałe stosowanie antybiotyków przyczynia się do raka jelita grubego

Nowe badanie wykazało, że ludzie, którzy przyjmują antybiotyki przez dłuższy czas, są bardziej narażeni na rozwój raka jelit.

Naukowcy twierdzą, że różnorodność wirusów w jelicie może odgrywać rolę w rozwoju nowotworów. Nowe badanie zostało opublikowane w czasopiśmie "Gut".

Zobacz film: "Jak stosować antybiotyki?"

Eksperci jednak ostrzegają, że są to wczesne wyniki, które wymagają potwierdzenia i niewskazane jest zaprzestanie stosowania antybiotyków.

Polipy jelit, małe wyrostki na ścianie jelita, przypominające swoim wyglądem baloniki, można znaleźć u 20-40 proc. Polaków. W większości przypadków nie dają żadnych objawów i nie przekształcają się w nowotwory, ale w przypadku braku odpowiedniej terapii mogą stwarzać takie ryzyko.

W ramach analizy naukowcy przyjrzeli się danym dotyczącym zdrowia 16 600 pielęgniarek, uczestniczących w długoterminowym badaniu o nazwie Nurses' Health Study.

Wykazano, że u pielęgniarek w wieku od 20 do 39 lat, stosujących antybiotyki przez co najmniej dwa miesiące, w późniejszym życiu częściej diagnozowano określone rodzaje polipów jelita, zwane gruczolakami, w porównaniu do ich rówieśniczek, które nie stosowały podobnych terapii.

U kobiet, które przyjmowały antybiotyki przez dwa miesiące lub dłużej w wieku 40-50 lat wystąpienie gruczolaka było jeszcze bardziej prawdopodobne.

Zdaniem autorów badania, ich wyniki nie dowodzą, że antybiotyki prowadzą do rozwoju raka, a potwierdzają jedynie, że bakterie, których zwalczenie jest celem leków, mogą odgrywać ważną rolę w tym procesie.

"Antybiotyki zasadniczo zmieniają mikrobiologię jelit, ograniczając różnorodność i liczbę bakterii oraz zmniejszając odporność na wrogie wirusy" – mówią. Jak dodają, to może mieć decydującą rolę w rozwoju raka jelita grubego. Dodatkowo bakterie wymagające antybiotyków mogą wywoływać stan zapalny, co jest znanym czynnikiem ryzyka raka jelita grubego.

Rak jelita grubego i odbytnicy (prezentacja edukacyjna)

Czym jest rak jelita grubego i odbytnicy? Rak ten jest trzecim najczęściej spotykanym u kobiet i mężczyzn nowotworem. Jest również drugim pod względem...

Według naukowców obecne ustalenia, potwierdzające wyniki wcześniejszych badań, wskazują potrzebę ograniczenia stosowania antybiotyków i innych źródeł stanu zapalnego, które mogą powodować powstawanie guzów.

Tymczasem dr Sheena Cruickshank, specjalistka immunologii z Uniwersytetu w Manchesterze, powiedziała, że wszystko, co wpływa na bakterie jelitowe, czyli np. zmiany w diecie, stan zapalny czy stosowanie antybiotyków, może mieć potencjalny wpływ na zdrowie. Trudno jest także określić, jak dużą rolę czynniki takie jak jadłospis mogły odgrywać w nowych badaniach.

Należy pamiętać, że na rozwój raka jelita grubego wpływa wiele czynników. Obecność gruczolaków niczego nie przesądza. Do czynników ryzyka należą m.in. dieta bogata w czerwone lub przetworzone mięso, małe ilości błonnika, nadwaga, alkohol, palenie papierosów oraz występowanie raka jelita grubego w rodzinie.

Eksperci podkreślają, że nie ma pewności co do konkretnych zagrożeń wynikających ze stosowania antybiotyków, ponieważ są one określane jedynie jako prekursor raka, a nie jego bezpośrednia przyczyna. Mimo wszystko wnioski płynące z badania są bardzo ciekawe i rzucają nowe światło na to, jak drobnoustroje w jelitach wpływają na zdrowie.

Marta Pawlak, 6 miesięcy temu

Źródła zewnętrzne

  • bbc.com

Zdrowie

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy - zdrowie
Rak jelita grubego - czynniki ryzyka, objawy i leczenie

Jakie symptomy daje rak jelita grubego?

Jakie symptomy daje rak jelita grubego?

? Pierwszym czynnikiem jest wiek. Na raka jelita grubego najczęściej chorują osoby powyżej 50 roku życia. Wpływ ma również dieta oraz styl życia. Ryzyko (...) na ten rodzaj raka. Jaki...

Rak jelita grubego - dane epidemiologiczne, czynniki ryzyka, objawy, diagnostyka, leczenie, zalecenia żywieniowe

Badanie kału na krew utajoną we wczesnej diagnostyce raka jelita grubego

utajoną przyczynia się do zmniejszenia zachorowań na raka jelita grubego, co wiąże się z wykryciem zmian polipowych, zanim ulegną zezłośliwieniu. Należy (...) domowych. Ponadto zalecane...

Rak jelita grubego - dane epidemiologiczne, czynniki ryzyka, objawy, diagnostyka, leczenie, zalecenia żywieniowe

Czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na raka jelita grubego

wystąpienia raka jelita grubego, jak np. dieta uboga w błonnik i bogata w tłuszcze. Według innych danych, długotrwałe zażywanie niesteroidowych leków (...) . Najważniejsze czynniki...

Choroba Leśniowskiego-Crohna - przyczyny i objawy, diagnostyka i leczenie

11 symptomów poważnych chorób jelita grubego

11 symptomów poważnych chorób jelita grubego

przez raka jelita grubego lub świadczyć o występowaniu polipa w jelicie. Mniej groźnymi powodami bólu brzucha jest biegunka, a także zaparcia (...) powtarzającą się krwawą biegunkę. Może ona być symptomem...

Drożdżyca - przyczyny, objawy, zapobieganie, leczenie

Drożdżyca jelita grubego - drożdżaki

Drożdżyca jelita grubego, zwana inaczej kandydozą jelita grubego, jest chorobą wywołaną przez gatunki grzybów należące do rzędu drożdżaków - Candida (...) albicans oraz C. Kruzei, C....

Żywienie

Fakty na temat zespołu jelita drażliwego

Fakty na temat zespołu jelita drażliwego

także: Pierwsze objawy raka jelita grubego. Musisz je znać Zespół jelita wrażliwego to duża niedogodność Osoby cierpiące na zespół jelita drażliwego (...) Znana nieznana...