Trwa ładowanie...

Antykoncepcja na indeksie (Pearla)

Antykoncepcja na indeksie (Pearla)
Antykoncepcja na indeksie (Pearla) (123RF)

Która z metod antykoncepcji jest najbardziej efektywna? W porównaniu i wyborze pomaga indeks Pearla. Najkorzystniejszymi, czyli najniższymi, indeksami charakteryzują się rozwiązania długoterminowe: systemy wewnątrzmaciczne i implanty podskórne. Co więcej ich skuteczność teoretyczna jest równa praktycznej. Ale po kolei …

Skuteczność antykoncepcji hormonalnej zawdzięczamy efektowi hamowania owulacji oraz zmianie struktury śluzu szyjkowego i śluzówki w macicy. Mechanizm ten wykorzystywany w tabletkach antykoncepcyjnych powinien przekładać się na stuprocentową efektywność. Tak jednak nie jest. Na wchłanianie hormonów, a więc ich metabolizm wpływający na skuteczność działania - wpływa wiele czynników. Najczęściej mówimy o zapomnieniu wzięciu tabletki, ale to nie jedyny czynnik ryzyka. Nawet przyjmowanie innych leków lub zaburzenia pokarmowe (wymioty, biegunki) mogą osłabić bądź zniwelować działanie tabletek.

spis treści

1. Ciąża w statystykach

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Skuteczność antykoncepcji mierzymy indeksem Pearla. Wskazuje on – na podstawie liczby „wpadek” aktualnych użytkowniczek - ile kobiet na sto stosujących daną metodę zachodzi w ciągu roku w ciążę. Wskaźnik ten jest podawany w formie liczby (np. 3 na 100) lub procentowo (3%).

Porównując indeksy Paerla dla różnych form antykoncepcji, widać wyraźne różnice. Zdając się na okresową abstynencję czy prezerwatywę, musimy w praktyce w pierwszym roku stosowania liczyć się z wysokim (odpowiednio 24 i 18) prawdopodobieństwem nieplanowanej ciąży. Gdy w grę wchodzą hormony, efektywność znacząco wzrasta – takie rozwiązania jak systemy wewnątrzmaciczne czy implanty podskórne są praktycznie porównywalnie skuteczne jak sterylizacja chirurgiczna kobiet (indeks Pearla nawet na poziomie 0,05). Dla innych form hormonalnych – np. tabletek/plastrów/pierścieni – indeks waha się od ok. 0,3 do 9, przy czym na rzeczywistą skuteczność antykoncepcyjną największy wpływ ma właściwe, regularne ich stosowanie.

2. Dodatkowe zalety

Antykoncepcja długoterminowa, do której zaliczamy wewnątrzmaciczne systemy i implanty, to najbardziej nowoczesne sposoby dostarczania hormonów. Eliminują błędy w przyjmowaniu (wystarczy raz je założyć i można zapomnieć na kilka lat). Są odporne na problemy żołądkowe, zaburzenia metaboliczne i interakcję z innymi lekami - absorbcja hormonów odbywa się przez śluzówkę lub bezpośrednio do krwi.

Nowe sposoby dostarczania hormonów do organizmu znacznie poprawiają skuteczność i wygodę użytkowania antykoncepcji. Poprzez zastosowanie tylko jednego hormonu zapewniają one stałe i równe jego stężenie w krwioobiegu i - dzięki temu - niezachwiane ciągłe działanie. Stężenie we krwi hormonów jest mniejsze niż przy stosowaniu tak samo działających, ale podawanych doustnie metod.

3. Ulga dla portfela

Nie bez znaczenia jest także aspekt finansowy. Rzadko kto decyduje się na antykoncepcję na tydzień czy kilka miesięcy. Najczęściej towarzyszy ona kobietom przez większość okresu ich aktywności seksualnej. Europejki planują średnio 1-2 dzieci, pozostały czas to okres aktywności seksualnej zabezpieczanej antykoncepcją.

Załóżmy, że w ciągu trzech lat kobieta stosuje ok. 1000 tabletek. Odpowiada to 39 pierścieniom, 117 plastrom lub jednemu wewnątrzmacicznemu systemowi hormonalnemu czy implantowi. Z ekonomicznego punktu widzenia najlepiej zastosować metodę nie tylko działającą dłużej, wygodniejszą, ale także tańszą.

4. Na każdym etapie życia

W ciągu życia zmienia się potrzeba antykoncepcji, nie tylko dlatego, że zmieniają się nasze oczekiwania związane z macierzyństwem. Antykoncepcja powinna być dopasowana „na miarę”, do potrzeb, preferencji, stylu życia pacjentki. Przykładowo, młode kobiety, ze względu na najwyższą płodność, powinny sięgać po metody o najwyższym wskaźniku skuteczności. Osiągane są one przez metody długoterminowe, niezależne od powtarzalnej aplikacji. Zarówno implant podskórny, jak i system wewnątrzmaciczny, dają szanse na naprawdę skuteczne zaplanowanie ciąży.

Kobiety dojrzałe, posiadające już dzieci, również oczekują metod skutecznych, wygodnych, o zminimalizowanych działaniach ubocznych. Długoterminowe rozwiązania, spełniają te warunki i zapewniają im ten komfort.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze