Aspiryna a COVID-19. Ukazały się kolejne badania dotyczące kwasu acetylosalicylowego
Badacze ponownie przyjrzeli się aspirynie w kontekście infekcji koronawirusowej. Chcieli sprawdzić, czy kwas acetylosalicylowy ma wpływ na czas hospitalizacji, a także zmniejszenie umieralności na COVID-19. Wnioski opublikowali w prestiżowym "The Lancet".
1. Aspiryna a COVID-19
W tym randomizowanym badaniu wzięło udział 177 szpitali w Wielkiej Brytanii, 2 szpitale w Nepalu i również 2 szpitale w Indonezji. Badanie trwało pięć miesięcy - od listopada 2020 r. do marca 2021 r. Łącznie do badania przystąpiło 14 892 pacjentów.
Hospitalizowani z powodu infekcji wirusem SARS-CoV-2 zostali podzieleni na dwie grupy – jedna z nich oprócz standardowego leczenia otrzymywała aspirynę w dawce 150 mg dziennie.
Pierwszorzędowym punktem końcowym była śmiertelność w ciągu 28 dni. 1222 z 7351 pacjentów przydzielonych do aspiryny i 1299 z 7541(co daje równo po 17 proc.) pacjentów przydzielonych do standardowego leczenia zmarło w ciągu 28 dni. Pacjenci otrzymujący dodatkowo aspirynę mieli nieco krótszy czas hospitalizacji i wyższy odsetek w tej grupie był wypisywany ze szpitala w ciągu 28 dni.
2. Badania nad aspiryną
To niejedyne badanie, które pod lupę bierze znany od dawna lek o działaniu przeciwbólowym. Poprzednie wskazywały, że regularne stosowanie aspiryny w leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego może zmniejszać ryzyko wystąpienia ciężkiego przebiegu COVID-19.
W rzeczywistości jednak wyniki tego badania nie były tak rewolucyjne, jakby się mogło wydawać – aspiryna ma działanie przeciwkrzepliwe, może też zmniejszać stan zapalny, ale nie ma potencjału przeciwwirusowego.
W tym badaniu naukowcy podkreślali, że małe, profilaktyczne dawki nie spowodowały u pacjentów skutków ubocznych w postaci krwawienia do przewodu pokarmowego, jednak w najnowszym, opublikowanym w "The Lancet", obserwacje nie są tak optymistyczne.
"Stosowanie aspiryny wiązało się ze zmniejszeniem liczby incydentów zakrzepowych (4,6 proc. kontra 5,3 proc.) i zwiększeniem częstości występowania poważnych krwawień" – piszą badacze. Co więcej, naukowcy nie zaobserwowali znaczącej różnicy, jeśli chodzi o konieczność wentylacji mechanicznej u pacjentów, również różnica w czasie hospitalizacji nie była znaczna.
O aspirynie wiemy, że jej właściwości nie tylko przeciwbólowe, ale przede wszystkim rozrzedzające krew, są ważnym osiągnięciem w farmakologii. Jednak – co podkreślają lekarze – nie każdy może ją stosować.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
- Trzecia dawka szczepionki i leki na COVID-19. Prof. Szuster podsumowuje: Lepiej stosować profilaktykę – to pierwsza zasada (WIDEO)
- Amantadyna oraz lek na odrobaczanie koni. Polacy w dalszym ciągu na COVID-19 stosują niesprawdzone leki
- Budezonid. Prof. Simon wyjaśnia, czy lek na astmę pomaga w leczeniu COVID (WIDEO)
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.