Trwa ładowanie...

Badanie cytologiczne w diagnostyce pęcherzyc

By wykonać badanie cytologiczne w dermatologii, należy pobrać materiał z miejsc na skórze zmienionych chorobowo. Polega ono na pobraniu: wymazu (z dna pęcherza), rozmazu (z zaaspirowanej zawartości pęcherza, wydzieliny) i odciśnięciu materiału na szkiełku podstawowym (strzępka tkanki, treści owrzodzenia, materiału zaaspirowanego w igle).

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

spis treści

1. Badanie materiału dermatologicznego

Zmiany skórne w półpaścu
Zmiany skórne w półpaścu

Zmiany w obrębie podłoża rumieniowego znajdują się w obszarze zajętego segmentu.

zobacz galerię

Pobrany materiał jest oglądany, po odpowiednim przygotowaniu, pod mikroskopem. Czasami wywołuje się sztucznie pęcherz metodą zassania lub nałożenia na skórę płatka z kantarydyną, by móc pobrać materiał do badań cytologicznych. Wykonuje się też test okienka skórnego, czyli przyłożenie szkiełka nakrywkowego do wytworzonej sztucznie nadżerki i ocenie wysięku komórkowego.

Badanie cytologiczne w dermatologii ma charakter nieinwazyjny, ma na celu ocenę komórek w pobranym materiale. Sprawdzana jest obecność komórek patologicznych oraz nieprawidłowy stosunek komórek fizjologicznie występujących lub pojawienie się komórek fizjologicznie niewystępujących w skórze.

2. Wskazania do badania cytologicznego

Wskazaniami do wykonania badania są:

Przed wykonaniem badania cytologicznego zmiana chorobowa, z której ma być pobrany materiał, zostaje odkażona 70% spirytusem z dodatkiem 0,5% chlorheksydyny, by nie uszkodzić pęcherza. Jeśli pęcherz jest nieuszkodzony, materiał jest pobierany przy pomocy strzykawki z igłą. Gdy pęcherz jest uszkodzony, materiał pobiera się przez pocieranie dna pęcherza cienkim jałowym drucikiem zakończonym okrągłą pętlą z oczkiem. Gdy materiał trzeba pobrać ze zmiany nowotworowej, szkiełko podstawowe przykłada się do owrzodzenia w taki sposób, by na szkiełku pozostał wyraźny ślad. Badanie wykonywane jest bez znieczulenia. Badanie cytologiczne trwa od kilku do kilkudziesięciu minut.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.