Trwa ładowanie...

Badanie cytologiczne w diagnostyce pęcherzyc

By wykonać badanie cytologiczne w dermatologii, należy pobrać materiał z miejsc na skórze zmienionych chorobowo. Polega ono na pobraniu: wymazu (z dna pęcherza), rozmazu (z zaaspirowanej zawartości pęcherza, wydzieliny) i odciśnięciu materiału na szkiełku podstawowym (strzępka tkanki, treści owrzodzenia, materiału zaaspirowanego w igle).

spis treści

1. Badanie materiału dermatologicznego

Zmiany skórne w półpaścu
Zmiany skórne w półpaścu

Zmiany w obrębie podłoża rumieniowego znajdują się w obszarze zajętego segmentu.

zobacz galerię

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Pobrany materiał jest oglądany, po odpowiednim przygotowaniu, pod mikroskopem. Czasami wywołuje się sztucznie pęcherz metodą zassania lub nałożenia na skórę płatka z kantarydyną, by móc pobrać materiał do badań cytologicznych. Wykonuje się też test okienka skórnego, czyli przyłożenie szkiełka nakrywkowego do wytworzonej sztucznie nadżerki i ocenie wysięku komórkowego.

Badanie cytologiczne w dermatologii ma charakter nieinwazyjny, ma na celu ocenę komórek w pobranym materiale. Sprawdzana jest obecność komórek patologicznych oraz nieprawidłowy stosunek komórek fizjologicznie występujących lub pojawienie się komórek fizjologicznie niewystępujących w skórze.

2. Wskazania do badania cytologicznego

Wskazaniami do wykonania badania są:

Przed wykonaniem badania cytologicznego zmiana chorobowa, z której ma być pobrany materiał, zostaje odkażona 70% spirytusem z dodatkiem 0,5% chlorheksydyny, by nie uszkodzić pęcherza. Jeśli pęcherz jest nieuszkodzony, materiał jest pobierany przy pomocy strzykawki z igłą. Gdy pęcherz jest uszkodzony, materiał pobiera się przez pocieranie dna pęcherza cienkim jałowym drucikiem zakończonym okrągłą pętlą z oczkiem. Gdy materiał trzeba pobrać ze zmiany nowotworowej, szkiełko podstawowe przykłada się do owrzodzenia w taki sposób, by na szkiełku pozostał wyraźny ślad. Badanie wykonywane jest bez znieczulenia. Badanie cytologiczne trwa od kilku do kilkudziesięciu minut.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza