Badanie cytologiczne w diagnostyce pęcherzyc
By wykonać badanie cytologiczne w dermatologii, należy pobrać materiał z miejsc na skórze zmienionych chorobowo. Polega ono na pobraniu: wymazu (z dna pęcherza), rozmazu (z zaaspirowanej zawartości pęcherza, wydzieliny) i odciśnięciu materiału na szkiełku podstawowym (strzępka tkanki, treści owrzodzenia, materiału zaaspirowanego w igle).
1. Badanie materiału dermatologicznego
Pobrany materiał jest oglądany, po odpowiednim przygotowaniu, pod mikroskopem. Czasami wywołuje się sztucznie pęcherz metodą zassania lub nałożenia na skórę płatka z kantarydyną, by móc pobrać materiał do badań cytologicznych. Wykonuje się też test okienka skórnego, czyli przyłożenie szkiełka nakrywkowego do wytworzonej sztucznie nadżerki i ocenie wysięku komórkowego.
Badanie cytologiczne w dermatologii ma charakter nieinwazyjny, ma na celu ocenę komórek w pobranym materiale. Sprawdzana jest obecność komórek patologicznych oraz nieprawidłowy stosunek komórek fizjologicznie występujących lub pojawienie się komórek fizjologicznie niewystępujących w skórze.
2. Wskazania do badania cytologicznego
Wskazaniami do wykonania badania są:
- promienica,
- choroby wirusowe (opryszczka, półpasiec),
- złośliwe rozrosty limforetikularne,
- mononukleoza zakaźna,
- owrzodzenia nowotworowe (czerniak skóry, rak kolczystokomórkowy),
- choroby pęcherzowe (pęcherzyca, choroba Dhringa),
- zaburzenia immunologiczne i choroby alergiczne.
Przed wykonaniem badania cytologicznego zmiana chorobowa, z której ma być pobrany materiał, zostaje odkażona 70% spirytusem z dodatkiem 0,5% chlorheksydyny, by nie uszkodzić pęcherza. Jeśli pęcherz jest nieuszkodzony, materiał jest pobierany przy pomocy strzykawki z igłą. Gdy pęcherz jest uszkodzony, materiał pobiera się przez pocieranie dna pęcherza cienkim jałowym drucikiem zakończonym okrągłą pętlą z oczkiem. Gdy materiał trzeba pobrać ze zmiany nowotworowej, szkiełko podstawowe przykłada się do owrzodzenia w taki sposób, by na szkiełku pozostał wyraźny ślad. Badanie wykonywane jest bez znieczulenia. Badanie cytologiczne trwa od kilku do kilkudziesięciu minut.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.