Trwa ładowanie...

Wykorzystanie bakterii jako żywego antybiotyku

Avatar placeholder
11.04.2019 10:45
Wykorzystanie bakterii jako żywego antybiotyku
Wykorzystanie bakterii jako żywego antybiotyku (123RF)

Badanie przeprowadzone przez biologów z Uniwersytetu w Wirginii sugeruje, że bakteria Micavibrio aeruginosavorus, która żywi się innymi bakteriami, może być wykorzystana w leczeniu wielu chorób zakaźnych jako tak zwany żywy antybiotyk. Bakteria ta występuje w ściekach.

spis treści

1. „Wampirza” bakteria

Bakteria M. aeruginosavorus została odkryta prawie 30 lat, ale nie była szczegółowo zbadana, ponieważ tradycyjne techniki mikrobiologiczne były niewystarczające, by hodować i analizować tę bakterię. Niedawno biologom udało się jednak odkodować genom bakterii i poznać mechanizmy pozyskiwania przez nią pożywienia. Bakteria wyszukuje swoje „ofiary", czyli pewne szczepy bakterii, przyłącza się do ich ścian komórkowych i wysysa składniki odżywcze. W przeciwieństwie do innych rodzajów bakterii, które mogą czerpać pożywienie z otoczenia, M. aeruginosavorus jest w stanie przetrwać tylko poprzez pozyskiwanie składników od konkretnych szczepów bakterii. W rezultacie „ofiara" umiera. Takie działanie „wampirzej" bakterii czyni z niej potencjalny czynnik niszczący patogeny.

Jedną z bakterii, którymi żywi się M. aeruginosavorus jest Pseudomonas aeruginosavorus, bakteria wywołująca poważne infekcje płuc u chorych na mukowiscydozę. Naukowcy mają nadzieję, że „wampirza" bakteria znajdzie zastosowanie w agresywnym zwalczaniu także innych bakterii.

2. Znaczenie badań nad nowym zastosowaniem bakterii

Autorzy badania podkreślają, że nadużywanie tradycyjnych antybiotyków, które hamują rozmnażanie bakterii lub zaburzają formowanie ścian komórkowych, przyczynia się do powstawania „superbakterii" opornych na leki. Naukowcy są zdania, że potrzebne jest nowe podejście do zwalczania patogenów. Bakteria M. aeruginosavorus jest bardzo selektywna w wyborze żywiciela, dzięki czemu jest niegroźna dla tysięcy ważnych dla człowieka bakterii. Zastosowanie tej bakterii w formie żywego antybiotyku mogłoby zmniejszyć naszą zależność od tradycyjnych antybiotyków i pomóc w rozwiązaniu problemu oporności bakterii na leki.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze