Trwa ładowanie...

Bezigłowe zastrzyki

Japońscy naukowcy opracowali innowacyjną metodę podawania leków i szczepionek przezskórnie, bez użycia igły. Nanotechnologiczna metoda bezigłowych zastrzyków z zastosowaniem drobinek złota i podczerwieni może zrewolucjonizować rynek farmaceutyczny...

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Działanie nanotechnologicznej „strzykawki”

Opracowany przez japońskich naukowców preparat ma postać trwałej emulsji drobinek złota oraz substancji aktywnej leku bądź szczepionki, zawieszonej w specjalnym oleju. Za mechanizm bezigłowego wprowadzania do organizmu składników leku i szczepionki odpowiadają drobinki złota o kształcie pałeczek. Aktywowane za pomocą promieniowania z zakresu bliskiej podczerwieni, pałeczki złota znacznie podnoszą swoją temperaturę, co umożliwia substancjom zawartym w leku przeniknięcie przez skórę.

2. Zalety nowej technologii

Dzięki wprowadzaniu leku przez skórę, czas życia podanej substancji zostaje przedłużony. Wynika to z faktu, iż lekowi podanemu przezskórnie więcej czasu zajmuje dotarcie do wątroby, gdzie zostaje rozłożony. Z kolei szczepionkapodana przy użyciu nowej metody okazała się skuteczniejsza. Niewątpliwą zaletą bezigłowych zastrzyków jest też brak efektów ubocznych ich stosowania. Nanotechnologiczna „strzykawka” musi jednak przejść dalsze testy, w tym badania na ludziach, a jeśli się sprawdzi, możliwe będzie jej wprowadzenie na rynek.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.