Przejdź na WP

Bezigłowe zastrzyki

Japońscy naukowcy opracowali innowacyjną metodę podawania leków i szczepionek przezskórnie, bez użycia igły. Nanotechnologiczna metoda bezigłowych zastrzyków z zastosowaniem drobinek złota i podczerwieni może zrewolucjonizować rynek farmaceutyczny...

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

spis treści

1. Działanie nanotechnologicznej „strzykawki”

Opracowany przez japońskich naukowców preparat ma postać trwałej emulsji drobinek złota oraz substancji aktywnej leku bądź szczepionki, zawieszonej w specjalnym oleju. Za mechanizm bezigłowego wprowadzania do organizmu składników leku i szczepionki odpowiadają drobinki złota o kształcie pałeczek. Aktywowane za pomocą promieniowania z zakresu bliskiej podczerwieni, pałeczki złota znacznie podnoszą swoją temperaturę, co umożliwia substancjom zawartym w leku przeniknięcie przez skórę.

2. Zalety nowej technologii

Dzięki wprowadzaniu leku przez skórę, czas życia podanej substancji zostaje przedłużony. Wynika to z faktu, iż lekowi podanemu przezskórnie więcej czasu zajmuje dotarcie do wątroby, gdzie zostaje rozłożony. Z kolei szczepionkapodana przy użyciu nowej metody okazała się skuteczniejsza. Niewątpliwą zaletą bezigłowych zastrzyków jest też brak efektów ubocznych ich stosowania. Nanotechnologiczna „strzykawka” musi jednak przejść dalsze testy, w tym badania na ludziach, a jeśli się sprawdzi, możliwe będzie jej wprowadzenie na rynek.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy