Trwa ładowanie...

Białe związki. W nich żyje się jak siostra z bratem

Istnieją pary i małżeństwa, które nie korzystają z wszystkich uroków związku dwojga ludzi. Już podczas pierwszych randek obiecują sobie, że poczekają z seksem do ślubu albo nie będą go uprawiać wcale. Żyją pod jednym dachem jak brat z siostrą. Tak sprawdzają, czy to naprawdę jest miłość.

Zobacz film: "Po co nam małżeństwo?"

1. W łóżku tylko śpimy

Michał i Joanna są parą od roku. Nie uprawiają seksu. U nich zabawy w łóżku kończą się na całowaniu. Nie widzieli nawet siebie nago. I nie chodzi tutaj (tylko) o wiarę, ale o przetestowanie swoich możliwości. Tak sprawdzają siebie i swoje uczucia. Jak sami mówią - bywa ciężko, szczególnie, że zdarza im się spać w jednym pokoju. Na razie dają radę.

Sprawdź również:

Obcy facet wprowadza się do domu na tydzień. Wiele rodzin się na to decyduje

- Dlaczego zdecydowaliśmy się na związek bez seksu? Bo wiem, że jeśli wytrwam w takim postanowieniu to znaczy, że wystarczająco mi na niej zależy. Jeżeli wytrzymam, kiedyś wezmę z nią ślub. Ten związek staram się też budować w oparciu o wiarę, ale to mi raczej nie wychodzi... Bywa ciężko, szczególnie gdy u siebie wzajemnie nocujemy. Czasami boję się, że nie wytrzymam. Ale wiem, że moja dziewczyna jest tego warta. Nie interesuje mnie to, co robią inni – mówi dla WP abcZdrowie 22-letni Michał, student UMCS w Lublinie.

Podobnego zdania jest Joanna, partnerka 22-latka. - Zdaję sobie sprawę, że związek bez seksu dla dużej grupy ludzi stanowi problem i oburzenie. Padają pytania: "Dlaczego?". Jednak razem z Michałem wiemy, że życie w takim związku jest dobre – mówi dla WP abcZdrowie Joanna, 20-latka studiująca na KUL-u.

Przeczytaj też:

“Jestem zdrową blondynką. Sprzedam komórki jajowe”. Takich ogłoszeń jest w sieci mnóstwo

Dziewczyna dodaje, że w związku nie skupiają się tylko na swoim pożądaniu, lecz na pogłębianiu relacji i zaufaniu. - Nie czujemy potrzeby, by być jak inne pary. Kochamy się i chcemy tego samego. Kiedyś chciałabym być jego żoną i mieć wspaniałą rodzinę. To "poświęcenie" jest więc tego warte – dodaje Joanna.

2. Biała miłość?

Białe małżeństwa i związki kojarzone są najczęściej z kontrowersją. Wielu z nas, słysząc o parach, które nie uprawiają seksu, zapyta: "Ale jak to? Po co się tak męczyć?".

Powodów, dla których pary nie współżyją, jest wiele. Jednym z nich jest fakt, że partner lub partnerka nie odpowiada tej drugiej osobie. W związkach występuje też problem z erekcją, obniżonym libido czy dyspareunią, czyli bólem odczuwanym podczas stosunku. Wstrzemięźliwość seksualna bardziej im odpowiada.

Pary decydują się na biały związek (nawet po ślubie!) jeszcze z jednego powodu. Takie "umartwianie się" ma im pomóc w zbawieniu. Często są to też osoby, które stworzyły nowy związek po rozwodzie. Ze względu na wiarę, nie decydują się na uprawianie seksu z kimś, z kim nie są związani przysięgą małżeńską. Boją się konsekwencji, więc seks dla nich nie istnieje.

Zapytałam seksuologów, czy związek bez seksu jest możliwy.

- Białe małżeństwa istniały właściwie od zawsze, nie jest to więc coś nowego. Stosunkowo nowe jest natomiast nasze rozumienie miłości jako romantycznej więzi zawierającej w sobie dużą dawkę erotyzmu. W związku z tym zmieniły się również oczekiwania dotyczące związku. O ile kiedyś seks bywał traktowany jako obowiązek współmałżonków, tak dzisiaj sytuacja, gdy zaczyna go brakować, staje się problematyczna. Obecnie małżeństwo po prostu kojarzy nam się z tym, że partnerzy posiadają stały dostęp do zasobu, jakim jest seks – mówi specjalnie dla WP abcZdrowie Karolina Piotrowska, seksuolog.

Jak dodaje seksuolog, większość długoterminowych związków przeżywa kryzysy w relacji intymnej. Załamania te mogą znacząco wpływać na funkcjonowania seksualne i ochotę uprawiania miłości. Istnieją również szczególne okresy w życiu małżeństw, gdy seksu jest znacząco mniej lub nie ma go zupełnie. Są to np. momenty po narodzinach dzieci.

- Współczesny styl życia nie sprzyja utrzymaniu wysokiego libido - za dużo pracy, stresu, komputera, taniej pornografii. Kryzys przejściowy może dać parze wiele korzyści. Jeśli jednak sytuacja się przeciąga, konieczne może być spotkanie u specjalisty – dodaje Karolina Piotrowska.

10 rzeczy na temat seksu, których nie dowiesz się od swojego ginekologa
10 rzeczy na temat seksu, których nie dowiesz się od swojego ginekologa [10 zdjęć]

Większość kobiet doświadcza silnego pożądania seksualnego w momencie wystąpienia owulacji, czyli wtedy,...

zobacz galerię

3. Efekt uboczny

Białe małżeństwo jest też efektem ubocznym problemów rodzinnych. Pary nie wybierają takiego stanu same z siebie. Brak seksu staje się po prostu wynikiem nadgodzin w pracy, kolejnego dziecka czy narastającej niechęci do małżonka. Zamiast zasypiać w swoich ramionach, odwracają się do siebie tyłem. Śpią zwróceni twarzą w przeciwne strony.

Powodem białego małżeństwa może stać się także choroba współmałżonka. - Istnieją relacje, gdzie brak intymności jest akceptowany przez obie strony. Małżonkowie mogą też uznać, że to co ich łączy, czyli uczucia, wspólne dokonania, wartości, rodzina, są ważniejsze niż sam seks. Wtedy abstynencja seksualna nie jest czymś narzuconym, ale świadomie podjętą dojrzałą decyzją o rezygnacji – komentuje dla WP abcZdrowie Anna Golan, seksuolog.

Jak dodaje, zaburzenia seksualne wpływają negatywnie na relacje między małżonkami i na jakość całego ich życia. Jeśli są tematem tabu, druga strona złości się, szuka przyczyn w sobie, czuje się odrzucana. Nie rozumie, co się dzieje w relacji. Innym powodem są ukryte konflikty między partnerami.

- Możemy oszukiwać siebie, że wszystko jest dobrze, ale trudniej jest oszukać nasze ciała. Te sytuacje wpływają na ogólną ocenę związku i mogą poważnie zagrozić jego trwaniu. Dla wielu osób życie w związku bez seksu nie jest czymś normalnym i staje się coraz trudniejsze, wywołuje zrozumiałą frustrację. Brak seksu może przyczyniać się do kolejnych problemów w związku. Bliskość fizyczna między partnerami jest szalenie istotnym czynnikiem więziotwórczym – mówi seksuolog.

Nawet bardzo częsty i cudowny seks nie wystarczy, by stworzyć udane małżeństwo. Z drugiej strony ciągłe konflikty na temat spraw z nim związanych mogą zniszczyć nawet to najszczęśliwsze.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.