Brad Pitt cierpi na prozopagnozję. "Ludzie mnie nienawidzą i myślą, że ich nie szanuję"
Prozopagnozja, nazywana także ślepotą twarzy, to rzadkie zaburzenie, które może mieć charakter wrodzony lub być skutkiem urazu mózgu. W jednym z wywiadów hollywoodzki aktor przyznał, że prawdopodobnie zmaga się z prozopagnozją, przez co wiele osób odczytuje jego zachowanie jako brak szacunku. Dlatego dziś nieznana dotąd przypadłość nazywana jest "syndromem Brada Pitta".
1. Czym jest prozopagnozja?
Osoby cierpiące na prozopagnozję mają problem z poznawaniem ludzi na ulicy, a nawet współdomowników i swoich najbliższych. Osoby dotknięte tym zaburzeniem czasami mają także problem z rozpoznaniem emocji drugiego człowieka, wieku, a nawet jego płci.
Co więcej, mogą nie rozpoznawać własnej twarzy w lustrze czy na zdjęciach, nie są w stanie zidentyfikować konkretnych miejsc, a nawet przedmiotów czy zwierząt.
Z tego powodu osoby ze ślepotą twarzy mają problem z nadążeniem za fabułą filmu, a niektórzy nawet stronią od kontaktów z innymi osobami.
Z tym rzadkim zaburzeniem zmaga się zaledwie dwa proc. populacji całego świata, z czego najsłynniejszą osobą z prozopagnozją jest Brad Pitt. Zanim publicznie przyznał się, że cierpi na to zaburzenie, o prozopagnozji się niemal nie mówiło. Dziś stosuje się zamiennie określenie "syndrom Brada Pitta".
- Ludzie mnie nienawidzą i myślą, że ich nie szanuję, bo ich nie poznaję – powiedział w wywiadzie dla "Esquire" i dodał, że ludzie uważają go za egoistę albo wręcz gbura.
Wszystko przez to, że nawet gdy spotyka kogoś kolejny raz, to ma wrażenie, że nigdy wcześniej tej osoby nie widział.
Prozopagnozja, która dotknęła Brada Pitta, należy do tzw. asocjacyjnej, gdy osoba z zaburzeniem rozróżnia twarze, ale nie potrafi powiązać ich z żadnym konkretnym wspomnieniem.
A jak sobie radzą na co dzień takie osoby jak aktor? Mają swoje techniki – m.in. rozpoznawanie osób po znamionach (np. pieprzykach), cechach szczególnych, a nawet głosie, sposobie chodzenia czy posturze.
2. Prozopagnozja wrodzona i nabyta
Osoby z prozopagnozją wrodzoną rzadziej cierpią na fobie społeczne i rzadziej dotyka ich wykluczenie, bo uczą się, jak sobie radzić z kłopotliwą niemożnością zapamiętywania twarzy. Niektóre z tych osób żyją nieświadome tego, że ich percepcja ludzkich twarzy jest inna. Nie mają pojęcia o tym, że cierpią na prozopagnozję.
Trudniej jest w przypadku ślepoty twarzy nabytej. Jest skutkiem uszkodzenia określonego obszaru w mózgu, tzw. zakrętu wrzecionowatego.
Jakie schorzenia można powiązać z prozopagnozją?
- zespół Turnera,
- zespół Williamsa,
- udar mózgu,
- zaburzenia ze spektrum autyzmu.
Przed nadejściem XXI wieku wszystkie udokumentowane przypadki prozopagnozji dotyczyły osób po urazach głowy, choć same doniesienia na temat tego rzadkiego schorzenia sięgają starożytności. Dziś naukowcy wciąż badają to zaburzenie, szukając odpowiedzi na pytanie o przyczynę i możliwość leczenia.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.