Trwa ładowanie...

Brad Pitt cierpi na prozopagnozję. "Ludzie mnie nienawidzą i myślą, że ich nie szanuję"

Prozopagnozja, nazywana także ślepotą twarzy, to rzadkie zaburzenie, które może mieć charakter wrodzony lub być skutkiem urazu mózgu. W jednym z wywiadów hollywoodzki aktor przyznał, że prawdopodobnie zmaga się z prozopagnozją, przez co wiele osób odczytuje jego zachowanie jako brak szacunku. Dlatego dziś nieznana dotąd przypadłość nazywana jest "syndromem Brada Pitta".

spis treści

1. Czym jest prozopagnozja?

Osoby cierpiące na prozopagnozję mają problem z poznawaniem ludzi na ulicy, a nawet współdomowników i swoich najbliższych. Osoby dotknięte tym zaburzeniem czasami mają także problem z rozpoznaniem emocji drugiego człowieka, wieku, a nawet jego płci.

Zobacz film: "Brad Pitt i jego ułomność"

Co więcej, mogą nie rozpoznawać własnej twarzy w lustrze czy na zdjęciach, nie są w stanie zidentyfikować konkretnych miejsc, a nawet przedmiotów czy zwierząt.

Z tego powodu osoby ze ślepotą twarzy mają problem z nadążeniem za fabułą filmu, a niektórzy nawet stronią od kontaktów z innymi osobami.

Z tym rzadkim zaburzeniem zmaga się zaledwie dwa proc. populacji całego świata, z czego najsłynniejszą osobą z prozopagnozją jest Brad Pitt. Zanim publicznie przyznał się, że cierpi na to zaburzenie, o prozopagnozji się niemal nie mówiło. Dziś stosuje się zamiennie określenie "syndrom Brada Pitta".

Gwiazdor przyznał, że cierpi na ślepotę twarzy
Gwiazdor przyznał, że cierpi na ślepotę twarzy (Getty Images)

- Ludzie mnie nienawidzą i myślą, że ich nie szanuję, bo ich nie poznaję – powiedział w wywiadzie dla "Esquire" i dodał, że ludzie uważają go za egoistę albo wręcz gbura.

Wszystko przez to, że nawet gdy spotyka kogoś kolejny raz, to ma wrażenie, że nigdy wcześniej tej osoby nie widział.

Prozopagnozja, która dotknęła Brada Pitta, należy do tzw. asocjacyjnej, gdy osoba z zaburzeniem rozróżnia twarze, ale nie potrafi powiązać ich z żadnym konkretnym wspomnieniem.

A jak sobie radzą na co dzień takie osoby jak aktor? Mają swoje techniki – m.in. rozpoznawanie osób po znamionach (np. pieprzykach), cechach szczególnych, a nawet głosie, sposobie chodzenia czy posturze.

2. Prozopagnozja wrodzona i nabyta

Osoby z prozopagnozją wrodzoną rzadziej cierpią na fobie społeczne i rzadziej dotyka ich wykluczenie, bo uczą się, jak sobie radzić z kłopotliwą niemożnością zapamiętywania twarzy. Niektóre z tych osób żyją nieświadome tego, że ich percepcja ludzkich twarzy jest inna. Nie mają pojęcia o tym, że cierpią na prozopagnozję.

Trudniej jest w przypadku ślepoty twarzy nabytej. Jest skutkiem uszkodzenia określonego obszaru w mózgu, tzw. zakrętu wrzecionowatego.

Jakie schorzenia można powiązać z prozopagnozją?

Przed nadejściem XXI wieku wszystkie udokumentowane przypadki prozopagnozji dotyczyły osób po urazach głowy, choć same doniesienia na temat tego rzadkiego schorzenia sięgają starożytności. Dziś naukowcy wciąż badają to zaburzenie, szukając odpowiedzi na pytanie o przyczynę i możliwość leczenia.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza