Przyczyny przewlekłego kaszlu
Przewlekły kaszel jest często występującą dolegliwością, która dotyka osoby w różnym wieku. I chociaż ten symptom kojarzony jest z anginą lub astmą, istnieje wiele innych powodów jego pojawienia się. Sprawdź, czy kaszel nie jest skutkiem ubocznym stosowanych leków lub sygnałem choroby, o której nie miałeś pojęcia.
1. Refluks żołądkowo-przełykowy
U osób chorych na refluks żołądkowo-przełykowy treść żołądka powraca aż do przełyku. W rezultacie chorzy odczuwają ostrą zgagę, która w niektórych wypadkach powoduje kaszel oraz świszczący oddech. Zaburzenia oddychania mogą być również skutkiem podrażnienia strun głosowych przez składniki kwasu żołądkowego.
2. Dwie infekcje
Przewlekły kaszel może być objawem kolejnej rozwijającej się infekcji. Wtedy u osób, u których zdiagnozowano wcześniej chorobę, może pojawić się ponowne zaostrzenie się symptomów, np. kataru czy wspomnianego kaszlu.
Dzieje się tak, ponieważ układ odpornościowy jest osłabiony i nie broni się przed kolejnymi zagrożeniami ze strony wirusów i bakterii. W takiej sytuacji jedynym wyjściem jest zastosowanie antybiotyków przepisanych przez lekarza.
3. Kaszel powirusowy
Przewlekły kaszel może pojawić się u osób nawet po zakończeniu walki z wirusem. Jest to spowodowane zaciskaniem się gładkiej tkanki mięśniowej, która wyściela drogi oddechowe. Wtedy wydzielina pozostaje w niewłaściwym miejscu, a osoba chora zaczyna kaszleć.
4. Leki na serce i nadciśnienie
Inhibitory ACE, czyli popularne leki stosowane w leczeniu nadciśnienia, choroby niedokrwiennej czy niewydolności serca, także mogą odpowiadać za przewlekły kaszel. Zakłócają działanie histaminy, co powoduje stany zapalne w drogach oddechowych.
Kaszel może pojawić się nawet po kilku miesiącach od rozpoczęcia przyjmowania leków tego rodzaju. Właśnie dlatego trudno jest powiązać stosowanie inhibitorów ACE z tym niepożądanym działaniem.
5. Beta-blokery
Zadaniem znajdujących się w mięśniu sercowym beta receptorów jest pobudzanie jego siły i częstości skurczów. Podobne działanie wykazują również te zlokalizowane w drogach oddechowych - dzięki nim mięśnie gładkie działają prawidłowo.
Stosowanie beta-blokerów (np. przy nadciśnieniu, chorobie wieńcowej) może powodować więc działania niepożądane. Środki te ograniczają pracę płuc, tym samym przyczyniając się do powstawania kaszlu.
6. Zła jakość powietrza
Z przewlekłym kaszlem często zmagają się mieszkańcy dużych miast oraz osoby pracujące w złych warunkach. ****Kaszel może wywoływać przebywanie w brudnych, zakurzonych pomieszczeniach oraz rozrastające się na ścianie grzyby i pleśnie.
7. Bliznowacenie płuc
Zgodnie z raportem Narodowych Instytutów Zdrowia, instytucji rządowej mieszczącej się w USA, ok. 40 proc. osób cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów zmaga się z chorobami płuc.
RZS jest chorobą układową tkanki łącznej. Oznacza to, że może doprowadzić do uszkodzenia płuc. Rezultatem jest przewlekły kaszel, utrzymujący się nawet przez kilka miesięcy. Nie warto go ignorować, ponieważ może być to pierwszy symptom zwłóknienia płuc.
8. Zaburzenia pracy układu nerwowego
Kaszel może być skutkiem zakłóceń w przesyłaniu informacji z mózgu do płuc. Zdarza się to jednak bardzo rzadko.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.