Trwa ładowanie...

Brak seksu przyczynia się do wcześniejszej menopauzy

Rzadsze uprawianie seksu przyspiesza menopauzę. 3 tys. kobiet było pod obserwacją lekarzy przez 10 lat. Wyniki badań potwierdziły związek między aktywnością seksualną w średnim wieku a momentem wejścia w okres przekwitania.

1. Objawy menopauzy można opóźnić

Badania przeprowadzone na University College London pod kierunkiem Megan Arnot rozpoczęto jeszcze w latach 90. Od tego czasu objęto obserwacjami 3 tys. Amerykanek będących w średnim wieku. Kobiety poddane badaniom miały średnio dwoje dzieci, były mężatkami lub były w związkach partnerskich.

Uderzenia gorąca są objawem menopauzy
Uderzenia gorąca są objawem menopauzy (iStock)

Zobacz film: "Menopauza a ryzyko chorób serca"

54 proc. z nich nie zauważyło jeszcze wtedy u siebie objawów menopauzy, a reszta zgłaszała już jej wczesne objawy typu nieregularne miesiączki i uderzenia gorąca.

Badanie miało pokazać, czy posiadanie partnera seksualnego wpływa na moment pojawienia się przekwitania. Proszono kobiety, aby zgłaszały sytuacje aktywności seksualnych. Brano pod uwagę nie tylko zbliżenia, ale również pieszczoty.

Objawy przekwitania bywają uciążliwe
Objawy przekwitania bywają uciążliwe (iStock)

Okazało się, że u pań, które doświadczały ich każdego tygodnia, aż o 28 proc. opóźniał się moment wejścia w wiek menopauzalny. Natomiast te, które uprawiały seks rzadziej niż raz w miesiącu, szybciej wchodziły w wiek przekwitania.

2. Zanik owulacji

Naukowcy wyjaśniają, że ma to znaczenie w przypadku kobiet, które chcą opóźnić wystąpienie nieprzyjemnych objawów typu uderzenia gorąca.

Tłumaczą też, że uprawianie seksu daje ciału sygnał do rozmnażania i ma to biologiczne znaczenie. Cała energia wtedy kumuluje się na przygotowania do tego procesu.

Ból głowy i nieregularne miesiączki to objawy zmian hormonalnych
Ból głowy i nieregularne miesiączki to objawy zmian hormonalnych (iStock)

Jeśli natomiast nie dochodzi do zbliżeń, to organizm kobiety dochodzi do wniosku, że nie jest potrzebna owulacja i zaczyna wkraczać w okres menopauzy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza