Dotkliwy objaw niedoboru witaminy D. "W szczególności w nocy"
W Polsce 9 na 10 osób cierpi na niedobór witaminy D. Lekarze alarmują, że witaminy tej nie można pozyskać w odpowiedniej ilości z pożywienia, dlatego konieczna jest suplementacja. Często łączymy jej niewystarczającą ilość w organizmie ze zmęczeniem. Jednak jej niedobór ma też zupełnie inne, specyficzne objawy, które mogą być szczególnie dotkliwe nocą.
1. Nietypowy objaw braku witaminy D dotyczy nosa
Lekarz stomatolog Marek Skoczylas od 2007 roku rozszerza swoją wiedzę na temat medycyny ogólnej, fitofarmakologii, biochemii oraz flory bakteryjnej i prowadzi kanał na YouTube, na którym "chce uświadomić, iż wielu chorobom można zapobiec, wiele można wyleczyć".
Tym razem w nowym filmiku na swoim kanale specjalista zajął się unikalnymi symptomami niedobru ważnej dla naszego funkcjonowania witaminy D. Opowiedział, w jaki sposób nos może dać nam znać, że brakuje nam jej w organizmie. "To będą unikalne informacje, nie przedstawiane nigdzie indziej" - mówi w nagraniu Skoczylas.
"Po pierwsze, w przypadku małych ilości witaminy D w naszym ciele pojawiają się problemy z nosem. Dokładniej mówiąc, może pojawić się katar, wysięk z nosa i uczucie zatkanego nosa. Dzieje się tak dlatego, że małe ilości tej witaminy prowadzą do przewlekłego zapalenia błony śluzowej nosa. Natomiast błona śluzowa w stanie zapalnym produkuje więcej wydzieliny. To blokuje drożność nosa, utrudnia oddychanie, a w szczególności w nocy, jeśli ktoś śpi na boku i często powoduje wysięk z nosa" - tłumaczy lekarz.
2. Inne specyficzne symptomy niedoboru witaminy D
Marek Skoczylas wspomina też, że warto zwrócić uwagę na inne charakterystyczne oznaki świadczące o tym, że brakuje nam witaminy D. Chodzi tu na przykład o:
zawroty głowy - jeśli kręci nam się w głowie, gdy szybko wstajemy z łóżka do pionowej pozycji. "Dochodzi wtedy do odruchowego zwolnienia rytmu serca, następnie spadku ciśnienia krwi, zwanego omdleniem wazawagalnym, które jest bardzo silnie skorelowane z brakiem witaminy D" - informuje lekarz;
trądzik w ciężkiej postaci. "W przypadku braku tej witaminy dochodzi do zatkania gruczołów łojowych i trądzik gotowy" - wyjaśnia Skoczylas;
podniesiony poziom cholesterolu i trójglicerydów. "To zwiększa ryzyko miaźdżycy" - uprzedza ekspert;
osłabienie snu i zmęczenie, które nie ustępuje pomimo snu i regeneracji;
niedobór witaminy D odbija się na naszym nastroju, co zwiększa ryzyko zaburzeń snu, lęku i depresji;
bóle i skurcze mięśni, bóle kości stawów i bóle dolnej części pleców - tzw. bóle krzyża,
3. Witamina D. Dlaczego tak bardzo jej potrzebujemy?
Odpowiednia ilość tej witaminy jest nam niezbędna do życia i prawidłowego funkcjonowania. Po pierwsze sprawia, że nasze ciała lepiej wchłaniają inne składniki odżywcze, np. wapń i fosfor, które są ważne dla zdrowia kości. Witamina D pomaga również przywrócić i utrzymać wapń w naszych kościach, gdzie znajduje się 99 proc. tego pierwiastka.
Witamina D to nie tylko mikroelement, ale również hormon, a to one pomagają kontrolować funkcjonowanie komórek i narządów.
Do tego witamina D wciąż zaskakuje. Niektóre badania sugerują, że może również pomóc chronić nas przed sezonowymi infekcjami wirusowymi (w tym COVID-19) i bakteryjnymi, poważnymi chorobami, takimi jak nowotwory, choroby układu krążenia i układu oddechowego oraz cukrzycą i demencją.
Joanna Rokicka, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.