Trwa ładowanie...

Witamina D a rak jajnika. Naukowcy wpadli na ciekawy trop

 Karolina Rozmus
03.06.2022 18:41
Rewolucyjne wyniki badań Japończyków na temat witaminy D3
Rewolucyjne wyniki badań Japończyków na temat witaminy D3 (Pixabay)

Badacze z Japonii zaobserwowali, że suplementowanie witaminy D wśród pacjentek z rakiem jajnika zapobiega przerzutom, a nawet odwraca proces niszczenia zdrowych komórek w organizmie.

spis treści

1. Witamina D a rak jajnika

Rak jajnika to jeden z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Według statystyk 1 na 78 kobiet zachoruje w ciągu całego życia na raka jajnika, a 1 na 108 na niego umrze. Jeden z powodów jest taki, że choroba wykorzystuje mechanizmy obronne organizmu przeciwko niemu.

Nowotwór często tworzy przerzuty do otrzewnej, w czym jednak przeszkadzają wyściełające ją komórki tworzące tzw. mezotelium. Niestety komórki raka jajnika potrafią tak przemienić komórki mezotelium, aby zaczęły one sprzyjać przerzutom - zamiast przed nimi chronić.

Zobacz film: "Dobroczynne działanie witaminy D i kwasów omega-3. Zaskakujące wyniki badań"

Jak się teraz okazało, witamina D nie tylko temu zapobiega, ale nawet przywraca zmienione już komórki do wcześniejszego, chroniącego przed przerzutami stanu.

- Pokazaliśmy potencjał witaminy D w normalizowaniu związanych z rakiem komórek mezotelium. To pierwsze badanie tego rodzaju - podkreśla dr Kazuhisa Kitami z Uniwersytetu w Nagoi.

Witamina D może zapobiegać przerzutom raka jajnika?
Witamina D może zapobiegać przerzutom raka jajnika? (Pixabay)

- Najbardziej interesujące jest to, że gdy wczesne wykrywanie raka jajnika jest ekstremalnie trudne, pokazaliśmy, że środowisko otrzewnej można przywrócić do normalnego stanu, w którym zapobiega ono przyleganiu komórek raka i tworzeniu przerzutów.

2. W jaki sposób witamina D może pomóc w leczeniu raka?

Naukowcy opisali już dokładny mechanizm, który odpowiada za takie działanie witaminy. Otóż komórki rakowe produkują białko TGF-ß1. Wiąże się ono ze wzrostem komórek ale też powoduje zwiększenie produkcji innego białka - trombospondyny-1. Jej podwyższone ilości znajduje się zwykle w późniejszych, bardziej śmiertelnych etapach rakach jajnika.

Trombposondyna to tymczasem jedno z głównych białek, które pozwala chorym komórkom przylgnąć do otrzewnej i utworzyć przerzut. Witamina D hamuje natomiast produkcję trombospondyny spowodowanej większą ilością białka TGF-ß1.

Naukowcy sugerują terapeutyczne wykorzystywanie witaminy.

- Podawanie witaminy D pomaga przywracać środowisko otrzewnej do normalnego stanu. Sugeruje to, że łączenie witaminy D z konwencjonalnymi lekami może zwiększyć ich terapeutyczną skuteczność przeciwko rakowi jajnika. Uważamy, że pomaga ona w ochronie przed przyleganiem komórek raka do otrzewnej, co może pozwalać na zapobieganie nawrotom choroby - mówi dr Kitami.

Jednocześnie badacze zauważają, że ich odkrycie może doprowadzić do opracowania nowych terapii opartych na opisanych mechanizmach.

Nowotwór jajnika najczęściej wykrywany jest między 40. a 70. rokiem życia, jednak w rzeczywistości może rozwinąć się w każdym wieku. Nowotwór jest bardzo niebezpieczny, bo przez długi czas może nie dawać żadnych objawów.

Źródło: PAP

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze