Witamina D a rak jajnika. Naukowcy wpadli na ciekawy trop
Badacze z Japonii zaobserwowali, że suplementowanie witaminy D wśród pacjentek z rakiem jajnika zapobiega przerzutom, a nawet odwraca proces niszczenia zdrowych komórek w organizmie.
1. Witamina D a rak jajnika
Rak jajnika to jeden z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Według statystyk 1 na 78 kobiet zachoruje w ciągu całego życia na raka jajnika, a 1 na 108 na niego umrze. Jeden z powodów jest taki, że choroba wykorzystuje mechanizmy obronne organizmu przeciwko niemu.
Nowotwór często tworzy przerzuty do otrzewnej, w czym jednak przeszkadzają wyściełające ją komórki tworzące tzw. mezotelium. Niestety komórki raka jajnika potrafią tak przemienić komórki mezotelium, aby zaczęły one sprzyjać przerzutom - zamiast przed nimi chronić.
Jak się teraz okazało, witamina D nie tylko temu zapobiega, ale nawet przywraca zmienione już komórki do wcześniejszego, chroniącego przed przerzutami stanu.
- Pokazaliśmy potencjał witaminy D w normalizowaniu związanych z rakiem komórek mezotelium. To pierwsze badanie tego rodzaju - podkreśla dr Kazuhisa Kitami z Uniwersytetu w Nagoi.
- Najbardziej interesujące jest to, że gdy wczesne wykrywanie raka jajnika jest ekstremalnie trudne, pokazaliśmy, że środowisko otrzewnej można przywrócić do normalnego stanu, w którym zapobiega ono przyleganiu komórek raka i tworzeniu przerzutów.
2. W jaki sposób witamina D może pomóc w leczeniu raka?
Naukowcy opisali już dokładny mechanizm, który odpowiada za takie działanie witaminy. Otóż komórki rakowe produkują białko TGF-ß1. Wiąże się ono ze wzrostem komórek ale też powoduje zwiększenie produkcji innego białka - trombospondyny-1. Jej podwyższone ilości znajduje się zwykle w późniejszych, bardziej śmiertelnych etapach rakach jajnika.
Trombposondyna to tymczasem jedno z głównych białek, które pozwala chorym komórkom przylgnąć do otrzewnej i utworzyć przerzut. Witamina D hamuje natomiast produkcję trombospondyny spowodowanej większą ilością białka TGF-ß1.
Naukowcy sugerują terapeutyczne wykorzystywanie witaminy.
- Podawanie witaminy D pomaga przywracać środowisko otrzewnej do normalnego stanu. Sugeruje to, że łączenie witaminy D z konwencjonalnymi lekami może zwiększyć ich terapeutyczną skuteczność przeciwko rakowi jajnika. Uważamy, że pomaga ona w ochronie przed przyleganiem komórek raka do otrzewnej, co może pozwalać na zapobieganie nawrotom choroby - mówi dr Kitami.
Jednocześnie badacze zauważają, że ich odkrycie może doprowadzić do opracowania nowych terapii opartych na opisanych mechanizmach.
Nowotwór jajnika najczęściej wykrywany jest między 40. a 70. rokiem życia, jednak w rzeczywistości może rozwinąć się w każdym wieku. Nowotwór jest bardzo niebezpieczny, bo przez długi czas może nie dawać żadnych objawów.
Źródło: PAP
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.