Trwa ładowanie...

Charakterystyczny posmak. Ostrzega, że wątroba lub mózg wołają o pomoc

Avatar placeholder
06.06.2024 07:59
Gorzki posmak w ustach? Tak może objawiać się poważna choroba
Gorzki posmak w ustach? Tak może objawiać się poważna choroba (Getty Images)

Nieprzyjemny gorzki posmak w ustach może mieć wiele przyczyn. Ważne jednak, by wiedzieć, czy to jedynie kwestia nieodpowiedniej higieny, czy jednak problem, który należy skonsultować ze specjalistą.

spis treści

1. Odpowiednia higiena jamy ustnej

Czasem wystarczy dokładnie umyć zęby, by pozbyć się gorzkiego posmaku w ustach. Jeśli jednak problem nie znika, przyczyna może być znacznie poważniejsza i jest to sygnał, by odwiedzić lekarza.

Ten objaw ma nawet medyczne określenie - dysgeusia. Pacjenci skarżą się, że dolegliwość utrudnia im smakowanie wielu pokarmów.

Najczęstszą przyczyną gorzkiego smaku w ustach jest nieodpowiednia higiena. Jeśli zwykłe mycie zębów nie pomaga, pamiętaj, że zęby należy myć przynajmniej dwa razy dziennie. Nie zapomnij też o codziennym nitkowaniu oraz płynie do płukania.

2. Skutek uboczny leków

Zobacz film: "Nie myjesz zębów? Możesz mieć problemy z erekcją"

Przyczyna może także leżeć w przyjmowanych lekach. Niektóre suplementy powodują gorzki i metaliczny posmak w jamie ustnej. To częsty efekt uboczny zażywania cynku, miedzi, żelaza oraz chromu.

Podobnie sprawy wyglądają w przypadku niektórych antybiotyków, antydepresantów oraz leków stosowanych przy chorobach serca. Powiadom o tym swojego lekarza, być może istnieje zamiennik, który nie będzie powodował skutków ubocznych.

Zwróć też uwagę na przekąski. Gorzki smak posmak często pojawia się po spożyciu orzeszków piniowych. Dysgeusia może też pojawić się u pacjentów onkologicznych, którzy przechodzą chemioterapię lub radioterapię.

3. Zmiany hormonalne i infekcje

Zmiany w odczuwaniu smaków pojawiają się u kobiet w I trymestrze ciąży. Powodem są zmiany hormonalne i zwykle uciążliwy objaw znika samoistnie. Na podobne problemy często skarżą się także kobiety przechodzące menopauzę.

Gorzki smak w ustach może też pojawić się podczas niektórych infekcji. Choroby bakteryjne górnych dróg oddechowych oraz jamy ustnej mogą zniekształcać smak. Dysgeusia powinna minąć wraz z powrotem do zdrowia.

4. Objaw poważnych chorób

Nieprzyjemny smak w ustach może być też objawem poważniejszych chorób, jak refluks żołądka. Problem szczególnie nasila się po spożyciu tłustych i ciężkostrawnych pokarmów.

Dysgeusia może świadczyć o problemach z wątrobą. Gdy narząd nie jest w stanie odpowiednio funkcjonować, dochodzi do nagromadzenia amoniaku, co może skutkować gorzkim posmakiem w ustach.

W niektórych przypadkach winne mogą być zaburzenia układu nerwowego. Uszkodzone nerwy powodują zaburzenia smaku, co może być wynikiem urazu, padaczki, nowotworu mózgu lub stwardnienia rozsianego.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze